Vlast postavila kamen temeljac još 2022.godine, ali još nema para, čeka se kineski kredit za autoput?!
Bosna i Hercegovina je često na neslavnim listama koje joj, kao zemlji koja planira u EU, ne daju dobru reputaciju. Ovaj put smo među rijetkim zemljama u Evropi koje nemaju razvijenu mrežu autoputeva. Osim kamena temeljca koji se postavljaju skoro svake godine, kilometri autoputeva nikako da se sagrade. Gdje je onda zapelo, za kamen ili za pare?
Republika Srpska 13.07.2024 | 20:00
Nikad više milijardi maraka u budžetu prikupljenih od akzica za izgradnju autoputeva, a nikad manje izgrađenih kilometara. Zvanično, u Republici Srpskoj je u funkciji 106,5, a u planu je izgradnja još oko 280 kilometara autoputa.
I nekako po starom receptu, kod nas sve uglavnom ostane na planiranju jer od obećanja političara, preko pokretanja projekta do same realizacije prođu čak i decenije. Ali nam zato ne nedostaje kamena temeljaca.
Upravo jedan takav kamen temeljac u nizu postavljen je za izgradnju trase autoputa od Vukosavlja do Brčkog i to je bilo naravno na početku izborne kampanje prije dvije godine.
Međutim, od svega je ostao samo kamen jer do danas nisu završeni čak ni pregovori sa kineskom Eksim bankom o kreditu od oko 750 miliona KM koliko je potrebno za gradnju 33 kilometra autoputa.
Da nešto ne štima u procesu izgradnje puteva u BiH priznali su i resorni ministri Srpske i BiH Nedeljko Čubrilovići i Edin Forto.
„Problem je ekonomska moć države, vi znate da je BiH dočekala građanski rat bez kilometra autoputa. FBiH i Republika Srpska su radili po 100 i nešto km i to je ono što su mogućnosti. Ušli smo bez dovoljno i firmi i struke i svega što treba da radi te puteve, sa stranim kompanijama se pokušalo prije 15-ak godina sa Štrabagom nije se naišlo na plodno tlo“, kaže Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza Republike Srpske.
„Suština našeg problema sa infrastrukturom je odsustvo vizije. Mi smo prethodnih 20 godina gledali nešto što možda nema veze sa Republikom Srpskom, ali da Sarajevo - Tuzla nisu povezani, nije jasno kao i da je Krajina izolovana na način koji jeste“, kaže Edin Forto, ministar komunikacija i transporta u SM BiH.
Nikome ništa nije jasno i svi vide neku svoju viziju problema, ali niko i ne rješava ništa. Kontaktirali smo i upravu Autuputeva Srpske da nam kažu šta koči izgradnju autoputeva ali nismo dobili odgovor.
Ipak, da se sve može kad se hoće, primjer je Hrvatska koja je najzahtjevniju dionicu autoputa Zagreb - Split izgradila za 4 godine.
A onda se mi, s druge strane, hvalimo kako će izgradnja mosta u Šćepan Polju početi ove godine, a osmišljeno je još 1983.godine.
I kako onda da se ne nametne pitanje gdje su milijarde maraka prikupljene kroz putarinu i akcize na naftu i zašto tražimo pomoć od kineza, kod kojih u posljednje vrijeme sve teže dobijamo podršku? Zoran Pavlović objašnjava šta bi mogao biti jedan od razloga.
„Kineske banke su stroge, kad kažu da im se uplati 15 posto to znači da im se mora uplatiti gotov novac i to mora novac iz budžeta i očigledno tog novca nema da se uplati u te infrastrukturne projekte i puteve. Kad napravite ugovore o izvođenju radova izvođač mora pripremiti dinamiku radova, ako to od 15 posto ne bude uplaćeno onda postoje i penali koji se mogu računati iz ugovora“, smatra Zoran Pavlović, ekonomista.
I nije problem da se sarađuje sa stranim firmama ali je problem što se od javnosti kriju detalji ugovora jer sva plaćanja idu iz budžeta koji pune građani Srpske. Najskriveniji ugovor u Srpskoj potpisan je 2018.g. za izgradnju autoputa Banjaluka Prijedor.
Nadležne institucije uporno kriju ugovor i odbijaju da javno objave detalje ugovora vrijednog 297 miliona evra. Transparensi je pokušao dobiti detalje ugovora čak i sudskim putem ali svaki put dobiju različit odgovor od nadležnih.
„Ono što se mi kao organizacija zalažemo je da te informacije budu javne kako bi se povela kvalitetna javna rasprava da li su ti uslovi najbolji pod kojima se mogu finansirati određeni projekti i zato smo tražili te informacije nažalost nismo ih dobili“, ističe Srđan Traljić, Transparensy International BiH.
S obzirom da smo mi kao zemlja uvijek na nekim listama, ovaj put bi mogli malo za promjenu i u Ginisovu knjigu rekorda po broju godina koliko se gradi neki autoput. Glavni akter za nagradu je izgradnja autoputa na Koridoru 5c za koji je još 1971.godine napravljen prostorni plan i planirana dužina trase od 320 km, a trenutna predviđanja su da bi mogao biti završen do 2028.godine.
(BN) Foto: Ilustracija
Komentari / 19
Ostavite komentarSrb
13.07.2024 20:35Ama naše srbovanje nam nameće mitove i prošlost, a nećemo u budućnost, na zapad gdje je civilizovan svijet. A kako je krenulo, vratiti ćemo se na konje i kočije. Smo što će i tada konji lomiti noge.
ODGOVORITENenad-Nostradamus
14.07.2024 06:01E bas su nam Autoputevi najpotrebniji,prvo treba svi lokalni putevi da se urade da do svake kuce ima asfalt pa tek onda se moze pricati o Autoputevima.
Popović
14.07.2024 09:04Gledajući ovu fotografiju prije bih pomislio da je kovčeg prekriven zastavom. Pokoj mu duši.
sasa
14.07.2024 13:58Puna je Banja Luka konjina, i to nesoljenih već odavno !
Koroslav
13.07.2024 21:17Prvo mali ,pa onda ono što preko 2.visi bu dobili od škrti kineza . Budale misle da je to sam tak da se pare metu na cesti . Niko vama nikad više neće dati kredite ,možete samo tražit u svom Dodikistanu i Srbiji da vam kredite isposluje 🌈🕍😶.
ODGOVORITEArm.
13.07.2024 22:12Kredita još nema,a kada će biti,ne zna se.
Domaci stranac
13.07.2024 21:37Bog da da niste te lopate nikako iz ruku ispistali.
ODGOVORITEMa
13.07.2024 22:41Da Bog da da nam Kinezi nikada ne daju kredit. Ko god je s njima ista radio postao je kineski rob ili su mu kinezi sve uzeli. Niko u Evropi s njima ne radi sem Srbije.
ODGOVORITEHercegovac
13.07.2024 23:07Gdje su pare od akciza, kada ćemo.mi.dobiti popravku puteva ,a ne autoput izgleda nikad dok je ove vlasti. Da li će se nešto promijeniti??????
ODGOVORITEZoran
13.07.2024 23:32E jbg mi bi i autoputeve i solarne elektrane i rudnike Litijuma i aerodrome i hidroelektrane ali smo i protiv svega toga. Primer: protesti protiv hidroelektane i zaustavljena gradnja na Vrbasu (pa slovencima plaćena odšteta) pa protesti protiv autoputa BL - Prijedor pa protesti i peticije protiv rudnika na maje ivi i Loparama pa protesti protiv gradnje aerodroma. Ne može i jare i pare.
ODGOVORITESlovenac
13.07.2024 23:40Dobri ovi radnici sa slike za 10 godina bi napravili jednu manju kucu
ODGOVORITERealno
14.07.2024 00:14Bobi Stanarevic je i postavljen na mjesto direktora da potpise stetne ugovore sa Kinezima. Bivsi direktor je to odbio jer je lopovluk u pitanju. Dok niko ne bude odgovarao za kriminal bice sve gore i gore. Sve to treba u aps...
ODGOVORITEBudala kao i ti
14.07.2024 05:13Ja glupavog naroda, Bože sačuvaj.
ODGOVORITEŠmit
14.07.2024 05:15Ovoj vlasti se najviše isplati postavljati kamene temeljce badava se voze lijepo se druže krezubi i naivni im aplaudiraju lijepo se taj dan goste malo prošetaju svoje prijatelje narodu bacili kost pa neka se zabavljaju nekoliko godina a ono šaku pod glavu i ,,kao rade projekte ,,moj narode jadni šta dočeka pa opet aplaudiraj i glasaj
ODGOVORITETnt
14.07.2024 06:40Vaš je problem što sve pokradošte
ODGOVORITE+
14.07.2024 07:51Važno je "Obećanje. Ludim radovanje". Dodik je šverc uhodao, još prije rata. Paprike pelcovane u Lijevču. NADMAŠIO JE SVE LOPOVE SVIJETA SA TIM UMIJEĆEM.
ODGOVORITEKolka
14.07.2024 09:49Kamencuga.
ODGOVORITEČaruga
14.07.2024 12:22Nenad-Nostradamus pravo zbori.
ODGOVORITETEŠKO NAMA
14.07.2024 13:09A zašto kredit? Gdje su pare od akciza na gorivo.
ODGOVORITE