Egzodus vozača prouzrokovaće nova poskupljenjai?!

Dok nadležni tvrde da su uradili sve što su mogli po pitanju ukidanja ograničenja boravka vozača kamiona iz BiH u Evropskoj uniji, prevoznici im poručuju da praktično nisu uradili ništa i da imaju rok od 14 dana da sa Evropskom unijom riješe ovaj problem. U suprotnom, građanima i bh. ekonomiji prijete nova poskupljenja i egzodus vozača i firmi iz transportnog sektora. 

Bosna i Hercegovina 04.11.2024 | 20:00
Egzodus vozača prouzrokovaće nova poskupljenjai?!

- Profesionalni vozači teretnih vozila iz BiH, na teritoriji Evropske unije mogu raditi najviše 180 dana u jednoj godini, odnosno dva puta po 90 dana. Ukoliko ispoštuju ovo pravilo, radeći faktički samo 6 mjeseci u godini, potpuno je nejasno šta s njima da rade poslodavci u preostalih 6 mjeseci? Ako ovo pravilo koje je uvela Evropska komisija ostane na snazi, iz BiH će do aprila iduće godine otići više od 12 hiljada vozača, kaže profesor doktor Velibor Peulić. 

"Vozač iz Bosne i Hercegovine ima status turiste. Svi vozači su u opasnosti, naše transportne kompanije su u opasnosti i neminovna je selidba kapaciteta. Centralno pitanje je da se vozači izuzmu kao kabinsko osoblje, kao što to radimo recimo kod avioprevoza, jer mi 93% robnih tokova opslužujemo u BiH", ističe Peulić.

Istraživanje USAID-a pokazuje da vozači iz BiH na granicama, u jednoj godini, zbirno čekaju čak 3000 godina zbog raznih procedura i papirologije. I kao da to nije dovoljno, zbog kršenja pravila o ograničenju rada na 90 dana, brojni vozači iz BiH su bili pritvoreni u zemljama Evropske unije i mnogi su dobili dvogodišnju zabranu ulaska u Evropsku uniju. 

"Ukoliko se to ne riješi, a ostavljamo nekih 14 dana, nakon toga ćemo naravno, na civilizovan način iskazati svoj protest prema institucijama koje do sada de facto, prema svojim partnerima iz Evropske unije, nisu odreagovali", naglasio je Peulić.

A jedno od nadležnih, uz ministarstvo inostranih poslova koje se ne oglašava, je i ministarstvo komunikacija i saobraćaja na nivou BiH. Ministar Edin Forto tvrdi da je na svim sastancima sa predstavnicima Evropske unije tražio da se eliminiše ograničenje boravka za vozače kamiona, kao što je urađeno za članove posade aviona i brodsko osoblje...
 

"Samo za vozače kamiona je to problem. Mislim da se radi o nekim lobijima unutar EU koji sprečavaju, ne samo BiH, nego i regiju da se uključe na to tržište na način da nemaju ova besmislena ograničenja. Ja sam to pokušavao riješiti bilateralno sa Hrvatskom, pokušavao sam u Briselu u Direktoratu za transport, jednostavno nije bilo sluha za ovo", rekao je Forto.

Međutim, Peulić kaže da su moguća i privremena rješenja za pomoć transportnom sektoru, a jedno od njih je povrat akciza na gorivo prevoznicima, po uzoru na mjere koje su uvele Srbija i Crna Gora, gdje takođe postoje ova ograničenja za rad vozača u Evropskoj uniji. Još jedno od privremenih rješenja predlaže Spoljnotrgovinska komora BiH:

"Ostvariti komunikaciju sa predstavnicima Evropske komisije s ciljem obezbjeđivanja da se evidentira tačna, a ne paušalno utvrđena dužina boravak na teritoriju Evropske unije (iako Šengenska pravila definišu da je dozvoljen boravak do 90 dana, odnosno 2160 časova u bilo kojem razdoblju od 180 dana, kontrolni organi godinama pogrešno primjenjuju ta pravila, jer provjeravaju broj datuma, što dodatno smanjuje dozvoljeno vrijeme boravka vozača na teritoriji Evropske unije, te dovodi do sankcija čak i zbog samo jednog započetog časa, a bez činjeničnog utemeljenja)", apeluju iz STK BiH.

Posljedice po građane i bh ekonomiju bi mogle biti ogromne, jer kao što smo čuli, prevoznici u drumskom saobraćaju pokrivaju čak 93% uvoza roba u BiH, pa bi neukidanje ovog ograničenja radnih dana u Evropskoj uniji, dovelo do rasta cijene prevoza od 25%, pa samim tim i do poskupljenja svih roba, ali i mogućih nestašica na tržištu, zbog najavljenog odlaska 12.000 vozača iz Bosne i Hercegovine. 

(BN) Foto: Ilustracija

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

M9

04.11.2024 20:06

Pa mozda onda prestane uvoz iz EU i napokon startuje domaca proizvodnja?

ODGOVORITE
Name

RE M9

04.11.2024 20:34

Ma serendaju, kao da je prije bilo lakše dobiti papire za vozača, kad su trebale vize... Osim toga kao da ne može vozač pola vremena voziti tipa za Srbiju, Makedoniju, Albaniju a i po BiH, a pola vremena po EU

Name

Šamac

04.11.2024 20:09

Vozajte se po Laktasima Moroni. Dodig vas Handri a vi glasate za njega.

ODGOVORITE
Name

logika

04.11.2024 21:26

Samo malo gospodo. Vozači koji su prekoračili limit boravka 90 dana su pritvarani kao da su migranti i azilanti, pa deportovani nazad uz zabranu ulaska u EU. A vozili su normalne terete. Drugi vozači koji prevoze drogu nisu sankcionisani kad je prevoze autima (Marko Simić sa 5.5 kg marihuane, Nedomex Nedeljka Eleka, Euroexpress brza pošta itd.), kamionima (Fructa trade Derventa, Pavgord, Lijanovići itd.), letjelicama (Boban Kusturić i helikopterski servis rs) i čamcima (Staša Klošarac, Tito i Dino Konaković, Zoran Stevanović itd.) pa se nameće jasno pitanje šta ko može prevoziti i koliko se ko gdje može zadržavati uz čije odobrenje. Narko klanovi vode državu.

ODGOVORITE
Name

Vozite

05.11.2024 06:57

U zemlje briksa blize su vam i ne treba viza valjda

ODGOVORITE