Političke tenzije i stalne blokade zakočile reforme
Kad se pogleda šta je do sad urađeno – zaključak je da je BiH skrenula sa evropskog puta u polje neizvjesnosti, političkih tenzija i blokada.
Republika Srpska 19.04.2025 | 21:43
Prošla je godina dana od zelenog svjetla za otvaranje pristupnih pregovora između BiH i EU. Predstavljeno je osam grupa preporuka kao preduslov da to toga dođe.
Kad se pogleda šta je do sad urađeno – zaključak je da je BiH skrenula sa evropskog puta u polje neizvjesnosti, političkih tenzija i blokada.
Počelo je idilično. Pozicije podijeljenje, vlast u rukama, puna usta obećanja o radu na projektima za bolji život.
Ispunjavane su određene obaveze na evropskom putu, upaljeno zeleno svjetlo, doduše uslovno, za otvaranje pregovora sa EU i onda malo, pomalo – preokret.
BiH u ćorsokaku, evropski put u magli, političke tenzije po mnogim ocjenama najopasnije od Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Presuda predsjedniku RS Miloradu Dodiku, pokrenula je niz akcija i reakcija, koje su rezultirale da je vrh RS na potjernici, da evropske zemlje jedna po jedna uvode sankcije rukovodstvu Srpske.
Kada se pogleda unazad, i bez ovih tenzija, na evopskom putu nije suštinski mnogo urađeno.
„Ono što je suštinsko izostaje, izborna reforma, novi zakon o javnim nabavkama, reforma pravosuđa i ključne reforme koje bi omogućile borbu protiv kriminala i korupcije u zemlji koja je druga najgora zemlja u Evropi kad je u pitanju stanje korupcije“, kaže Srđan Traljić iz Transparensi Internešnela BiH.
Usvajani su određeni zakoni, ali oni su bili gori od postojećih, kaže Traljić i navodi primjer zakona o javnim nabavkama, koji kako tvrdi, otvara dodatni prostor za korupciju.
„Ima jedna odredba koja kaže da se svi postojeći ugovori mogu aneksirati sa dodatnih 30 odsto zbog inflacije koja je tada bila u cijelom svijetu. Ta odredba je ostala i koliko vidimo dosta se zloupotrebljava od ugovornih organa u ovoj oblasti“, ističe Traljić.
Ključno pitanje je i da li bh. elite žele napredak na evropskom putu, jer ulazak u EU znači i pravila i odgovornost.
„To su jedne rigidne, retrogradne političke strukture i zbog toga ne žele da sijeku granu na kojoj sjede. Njima su puna usta Evrope ili većini njih, ali naprave jedan korak ka Evropi, tri nazad, tako da njima postojeće stanje savršeno odgovara“, kaže Zijad Bećirović iz Instituta IFIMES, Slovenija.
Dok njima takvo stanje odgovara, najveći gubitnici su građani, koji su taoci vlasti.
„Šteta je višestruka, finansijska, egzistencijalna, pravna. Nema potrebe da objašnjavamo ljudima uslove u kojima žive. Svako vidi svoj novčanik, vidi sve komunalne aspekte ovog društva i vidi šta je to što se koči“, kaže komunikolog Mladen Bubonjić.
„S olovkom u ruci na izborima odlučujete o svojoj sudbini. To nije nikakva fraza, ako neko ne radi u vašem interesu, vi izaberete onog ko će raditi u vašem interesu“, kaže Bećirović.
Do tog cilja potrebno je stvoriti uslove za pravedne i transparentne izbore, gdje će rezultati glasanja odražavati stvarnu volju građana.
(BN) Foto: BN
Komentari / 2
Ostavite komentarSvicarac
19.04.2025 22:17Koje crne reforme??? Cega reforme ??? Trideset godine neke redorme i sve isto ljudi bjeze politicari se bogate i svi isti su nebitno koja je stranka…
ODGOVORITEMiroslav
20.04.2025 00:09Stalne blokade traju od gradjanskog rata do danas. Tri naroda se izmedju sebe blokiraju, u nemogucoj tvorevini. I kako resiti probleme, pa tesko jer je mrznja i nepoverenje sve vece. Zavisi od propagande, ko su dobri a ko su slabi momci. Mozda je resenje tri republike, u labavoj konfederaciji, bez obzira sto to za jedan narod nije trenutno prihvatljivo, ali na kraju to ce biti jedino resenje, da bi moglo biti kakvog napredka. Sad je sve na silu, niko nije zadovoljan, vrlo ruzno jedni o drugima pricamo i po svetu, u nadi da ce stranci poverovati u jednu istinu.A za strance mi smo daleka periferina u kojoj zive tamo neki, i nije ih briga za nas. Licno mislim da se ovi iz EU, boje tri republike, jer bi jedna od tri bila muslimanska, a izigravaju multikulti, zapravo lazu. A nasim muslimanima niko nije blizi nego njihovi krscani, njihove komsije.Sto bi bilo to ruzno, da imamo tri republike, i da budemo pristojne komsije. Zelim nam mir, i dogovor, bez stranih turora i mesetara, od njih nema ni kruha ni hleba, ni mira, ni nista dobroga.
ODGOVORITE