Radnici Glasa Amerike se ipak vraćaju na posao

Radnici Glasa Amerike (VOA) koji su bili suspendovani ili otpušteni trebaju se vratiti na posao, a administracija Donalda Trampa mora obnoviti finansiranje VOA i drugih medija koje finansira vlada SAD, presudio je sudija u utorak.

Svijet 23.04.2025 | 09:21
Radnici Glasa Amerike se ipak vraćaju na posao

Ova presuda efektivno zaustavlja plan Trampove administracije da ukine Glas Amerike i njegovu matičnu organizaciju, Agenciju SAD za globalne medije (USAGM).

Pored Glasa Amerike, USAGM uključuje i nekoliko drugih emitera, od kojih neki vode vlastite pravne bitke protiv administracije u pokušaju da opstanu.

Savezni sudija Rojs Lambert u svojoj presudi u Vašingtonu naveo je da VOA “ne izvještava vijesti po prvi put u svojoj 80-godišnjoj istoriji” zbog poteza administracije Donalda Trampa.

Lambert je rekao da je administracija djelovala “bez obzira na štetu nanesenu zaposlenima, ugovaračima, novinarima i potrošačima medijskog sadržaja širom svijeta”, dodajući da je “teško zamisliti jasniji primjer proizvoljnog djelovanja od onog koji su ovdje preduzeti.“

Sudija, kojeg je imenovao republikanski predsjednik Ronald Regan, naredio je administraciji da obnovi program Glasa Amerike.

– Moje kolege i ja smo zahvalni na ovoj presudi. Ali znamo da je ovo samo mali korak naprijed, jer će vlada vjerovatno uložiti žalbu – rekla je novinarka VOA Patsi Vidakusvara, koja je navedena kao tužiteljka u tužbi.

(Klix) Foto:  EPA-EFE

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

Miroslav

23.04.2025 09:37

I sud je na strani djavola? Takva su vremena pravda je klimava.

ODGOVORITE
Name

Demokratija

23.04.2025 09:56

Sud je na strani Ustava i zakona Sjedinjenih Americkih Drzava. To je ona podijela vlasti na tri grane karakteristicna za demokratije (iako SAD nisu bas idealna demokratija): zakonodavnu (Senat i Predstavnicki dom Kongresa), izvrsnu (predwjednik i vlada kao pomocni organ) i sudsku (federalni sudovi i tuzilastva i Vrhovni Sid SAD). Svaka grana, bar teoretski kontrolise drugu i ogranicava koncemtraciju moci u rukama jednog covjeka odnosno sprecava diktaturu/autokattiju. Nesto sto je u Republici Srpskoj odavno unisteno, postavljanjem Dodikovih lojalista u Ustavni Sud Republike Srpske i klimoglavaca u Narodnu Skupstinu i vladu.

Name

Vojo

23.04.2025 09:49

Niste nam nedostajali, ali vama je očigledno nedostajao lagodan život i visoke plate za prodaju vaše priče.

ODGOVORITE
Name

Re vojo

23.04.2025 10:40

A nece ti vojice dosaditi baljezganja i laganje burle

Name

Cobra

23.04.2025 10:06

Bravo za presudu. To je pravna država. Svaka čast

ODGOVORITE