'Rijeka koja nestaje', Sutjeska na udaru energetskih interesa

Tri male hidroelektrane čija gradnja traje više od godinu dana na rijeci Sutjesci, na granici istoimenog Nacionalnog parka, zamutila je njene izvore i presjekla tok. Investitor malih hidroelektrana je "Hidroenergy d.o.o. Laktaši", firma koja pripada austrijskoj kompaniji "GLA Holding".

Republika Srpska 25.04.2025 | 10:00
'Rijeka koja nestaje', Sutjeska na udaru energetskih interesa

Stanovnici sela Izgori kod Gacka, koje se nalazi u blizini ovih hidroelektrana, kažu za Radio Slobodna Evropa (RSE) kako svjedoče uništavanju vodnog dobra i infrastrukture.

"Raskopani su putevi, jedini most koji povezuje dvije obale se urušava, oni su ga oštetili iskopavanjem šljunka. Tu je velika opasnost i za auta koja prolaze preko njega, jer alternativnog puta nemamo. Velika je opasnost od njegovog potpunog urušavanja. Tu u selu je i izvor rijeke Sutjeske, ta voda nikada nije bila zamućena, a sada je i to sve uništeno", kaže za RSE stanovnik sela Izgori, Miloš Elez.

On dodaje i da su se u selu pojavila klizišta.

"Sve su raskopali, tu nam je seosko groblje, raskopali su put ispod groblja i ono će nam se početi urušavati. Sve je to s jedne i druge strane obale, a u strani su kuće, s obzirom na to da su kuće potkopane, pitanje je vremena kada će se i one srušiti i ostala imovina", kaže Elez za RSE.

Investitor malih hidroelektrana je "Hidroenergy d.o.o. Laktaši", firma koja pripada austrijskoj kompaniji "GLA Holding".

Iz ove kompanije nije odgovoreno na upit RSE o radovima na izgradnji ovih hidroelektrana.

Koncesiju za njihovu izgradnju dala je Vlada Republike Srpske, odnosno ministarstvo energetike i rudarstva RS.

Kako je ranije navedeno na zvaničnoj web stranici austrijske kompanije, hidroelektrane se sastoje od tri odvojene male hidroelektrane na rijeci Sutjesci i njenoj pritoci Jabušnici.

Nacionalni park zaštićeno je područje Republike Srpske od 2013. godine i u njegovom sastavu se nalazi i Spomen kompleks Tjentište, koji je 2009. godine proglašen kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.

Nacionalni park uključuje strogo zaštićeni rezervat, prašumu Perućicu, kao i dijelove planina Maglić i Volujak.

Poništena ekološka dozvola

Okružni sud Banja Luka početkom aprila poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za jednu od tri male hidroelektrane "Sutjeska 2B" koja se nalazi uz granicu Nacionalnog parka Sutjeska.

Tužbu je podnio Centar za životnu sredinu zbog niza nepravilnosti u procesu obnove ekološke dozvole, za čije izdavanje je nadležno Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske.

Prema posljednjem izvještaju o radu Komisije za koncesije Republike Srpske iz 2023. godine navedeno je da koncesionar, odnosno investitor "Hidroenergy d.o.o. Laktaši", posjeduje građevinsku i ekološku dozvolu, te da su u toku određene izmjene u već postojećem ugovoru.

O kojim izmjenama je riječ, nije navedeno u izvještaju o radu Komisije za koncesije RS.

'Neće biti obustavljeni radovi'

Iz Republičkog inspektorata u odgovoru za RSE su naveli da ova institucija "nema zakonsku osnovu da zabrani ili obustavi izvođenje radova", jer investitor, kako su rekli, ima građevinsku dozvolu.

"Ukoliko objekat koji se gradi posjeduje građevinsku dozvolu izdatu od nadležnog organa, i ukoliko se radovi izvode u skladu sa istom, urbanističko-građevinski inspektor nema zakonskog osnova da zabrani ili obustavi izvođenje radova na građenju. U konkretnom slučaju investitor posjeduje građevinske dozvole", kažu za RSE u Inspektoratu.

Napominju da su udruženja građana i aktivisti za zaštitu životne sredine iznosili primjedbe zbog dozvole za građenje postrojenja MHE na rijeci Sutjesci i njenoj pritoci Jabušnici, ali, između ostalog, i zbog blizine nacionalnog parka.

"Ovaj organ nema saznanja da se investitor proširio na obuhvat Nacionalnog parka Sutjeska", dodaju iz Inspektorata.

Kažu i da urbanističko -građevinski inspektor nema ovlaštenje da preispituje zakonitost izdate građevinske dozvole.

Nadležnost građevinskog inspektora odnosi se na periodične kontrole prilikom građenja gdje se kontroliše da li se radovi izvode u skladu sa izdatom građevinskom dozvolom i tehničkom dokumentacijom.

U BiH je do sada izgrađeno 119 malih hidroelektrana, od čega je 69 u Federaciji BiH, a 50 u Republici Srpskoj.

Prema podacima organizacija koje se bave zaštitom okoline u pripremi je izgradnja dodatne 354.

(RSE

Komentari / 15

Ostavite komentar
Name

Ja

25.04.2025 10:56

Strašno šta nam rade..ostajemo i bez zraka i bez vode..jest ćemo tablete i plakati jel za djecu neće ovdje biti života

ODGOVORITE
Name

Focak

25.04.2025 11:10

Sve unisti i treba ,prodavali ste glas za 100 maraka.Sve treba unistiti

ODGOVORITE
Name

Re

25.04.2025 12:21

Tačno. Mile rasprodavaj , uništavaj sve redom. Deri kožu sa leđa svima. Mi bolje ne zaslužujemo.

Name

gigg

25.04.2025 13:03

Tajo je Fočak ko se proda ta bijedne pare treba da ispašta do kraja života, šteta što će priroda biti devastirana i to kakva priroda koja je desetinama hiljada godina stvarana ali laktaškog satrapa ništa ne može preživjeti.

Name

Www

25.04.2025 16:00

Sekta je sve uništila.

Name

Te

25.04.2025 11:12

Koncesije su dali oni sa kupljenim diplomama koji su se docepali vlasti,sta oni znaju o prirodi i zivotnoj sredini,eno neka vide svoj potpis na rudniku uglja u Bukovoj kosi kod Prijedora

ODGOVORITE
Name

re

25.04.2025 13:14

Tačno , uništili prirodu, a taj ugalj u velikim kamionima, natovaren preko dozvoljenih granica ide u Srbiju i uništava drumove i onako uništene infrastrukture RS...pri tome nikoo ne kontroliše kolika je masa tih kamiona i kakvu štetu nanose infrastrukturi...reći će neko opet protiv da se izvozi u srbiju, ne nego se trebaju i moraju poštovati norme i ograničenja ...čega kod nas nažalost nema niti će kada biti dok je ova vlast.

Name

Prostorni

25.04.2025 11:14

Rijeka na kraju postane vodotok bez vode...primjer Ugra...

ODGOVORITE
Name

Arsić

25.04.2025 11:54

Iza svega stoje Laktaši tačnije Bakinci a to što je u sastavu neke austrijske firme nije bitno jer su povezani sa istim likom a samo da se malo kamufliraju.Pogodite ko je u pitanju i slijedi nagrada 1 kg čistog zlata iz Rusije.

ODGOVORITE
Name

ХХ

25.04.2025 12:22

Код нас нестала кијека. Била Прача сада само корито. Нема капи воде. Било риба разне врсте ,сада само расте шибље. Униште додиковци све што је српско са проданим душама и нестручним општинама. Брука.

ODGOVORITE
Name

heftač

25.04.2025 12:37

Narod je najveći ološ, koji čeka da neko drugi za njih radi, a oni će prodavati glasove za izbore.

ODGOVORITE
Name

Laktaši

25.04.2025 14:35

Će nam dohakat svima

ODGOVORITE
Name

Www

25.04.2025 15:33

Austriska firma GLA Holding čiji je vlasnik u lopovskoj Banja Luci.

ODGOVORITE
Name

ISTORIČAR

25.04.2025 16:07

Opet Dodikovi Laktaši i sumnjive firme ko zna možda mu je malo uzeti milione pomoću Vijadukta . Ovo je strašno šta čovjek radi normalno ne direktno

ODGOVORITE
Name

Grrt

25.04.2025 16:33

Jel' ovo pripada nacionalnom parku Sutjeska, pripada. Kad odu crveni skakavci, a blizu je, onaj ko je dao koncesiju nek ponese paket sapuna u vaspitno popravnu ustanovu u Vojkovićima.

ODGOVORITE