Bankarski sektor ozbiljno uzdrman: Propale tri banke
Bankarski sektor Republike Srpske ozbiljno je uzdrman propašću tri banke, Bobar Banke, Balkan investment banke i njene pravne nasljednice Banke Srpske. Državne institucije, gradovi i opštine deponovali su milionska sredstva u bankama za koje se unaprijed znalo da su rizične. Za više od 300 miliona maraka novca koji je nestao nakon propasti banaka, ni deceniju kasnije, niko nije odgovarao.
Republika Srpska 18.05.2025 | 20:02
Balkan investment banku tada u vlasništv Vladimira Romanova, Vlada Republike Srpske kupuje 2013. godine. Za 30 miliona KM Republika Srpska postaje vlasnik 99,95 posto kapitala banke. Samo četiri godine kasnije, banka propada, a sa njom i 170 miliona maraka.
Bobar banku zadesila je ista sudbina. Nakon smrti vlasnika Gavrila Bobara 2014. godine banka u roku od samo nekoliko mjeseci propada, a sa njom i 145 miliona maraka. Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv 16 osoba, uključujući i tadašnju direktoricu Agencije za bankarstvo Republike Srpske Slavicu Injac. Svi redom su oslobođeni odgovornosti.
„Kada biste vi pogledali sada šta sve banka mora ispunjavati od sigurnosnih mehanizama kako se to ne bi desilo, u nekom optimalnom životu da se to sve poštuje banke ne bi mogle propasti. To je morao biti neki faktor sa strane, u ovom slučaju tadašnjih, a i sadašnjih vlasti koje su omogućile da se ne poštuju sigurnosti mehanizmi koji se tiču određenih kriterijuma koje banke moraju da poštuju“, kaže Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.
Agencija za osiguranje depozita nakon propasti banaka isplatila je sve depozite fizičkim i pravnim licima do 50 hiljada maraka. Svi koji su u bankama imali iznose preko 50 hiljada maraka, izgubili su novac.
„Videli smo da su tamo značajna sredstva imala javna preduzeća, opštine i fondovi. To je veliki gubitak. Ono što meni nije jasno da kontrola koja je morala da bude pravovremena nije reagovala kada je videla da ima jako mnogo plasmana, a nema naplata, odnosno povrata“, kaže ekonomista Zoran Pavlović.
Investiciono razvojna banka Republike Srpske propašću Bobar Banke izgubila je preko 40 miliona maraka kroz akcije, depozite i kredite koji su plasirani. Skoro duplo veći iznos, oko 75 miliona KM IRB izgubila je propašću Banke Srpske.
„To je jedna u nizu afera koje su koštale građane Republike Srpske stotine miliona KM, a koja nije dobila svoj sudski epilog. Niko nije odgovarao, a jedino što znamo jeste da je 170 miliona depozita uglavnom javnog novca propalo kroz Banku Srpske i nekih 130 miliona kroz Bobar Banku. Skoro 300 miliona maraka narodnog novca je ostao zarobljen“, objašnjava Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Do 2013. godine sudovi su sami odlučivali u kojim bankama će imati otvorene račune. Međutim, tada Vlada Republike Srpske preuzima Banku Srpske i naređuje sudovima da kod nje otvore račune i prebace sve depozite. Propašću banke na taj način nestalo je oko 15 miliona maraka.
„Tamo gdje institucije drže svoje račune, gdje institucije drže svoje račune, to bi trebalo da građanima ulije povjerenje da i oni tamo otvaraju račune i da posluju preko tih domaćih banaka. Tako je i bilo, pogotovo u slučaju Bobar Banke koja je bila izuzetno popularna banka za poslovanje i za građane i za privredu. Nažalost, kada se dogodilo to što se dogodilo, najlakše je bilo svaliti sav teret i odgovornost na vlasnika koji je preminuo, jer više nije bio među živima, a građani i privreda su izgubili ogromne sume svog novca“, kaže Mirjana Orašanin, poslanik SDS-a u NSRS.
Vlast SNSD-a niže finansijske afere jednu za drugom. Stotine miliona maraka nestaju pod okriljem vlasti kojoj je pljačka jedini motiv. SNSD i njegovi priljepci neće stati u namjeri da u potpunosti opustoše Republiku Srpske i zato im se što prije mora stati u kraj, zaključuje Orašanin.
(BN) Foto: Ilustracija
Komentari / 7
Ostavite komentarDown
18.05.2025 20:40Radi Milorade šta hoćeš. Uzimaj koliko hoćeš. RS je tvoje vlasništvo, a i podanici srbi.
ODGOVORITEAlan Ford
18.05.2025 20:41Dodik udara na državu pokušavajući da slomi bankarski sektor i još nema uticaja u Centralnoj banci pa pokušava i tu da napravi sranje.
ODGOVORITEBudala kao i ti
18.05.2025 20:43To su oni iz političkog Sarajeva krivi
ODGOVORITEGp
18.05.2025 20:44Cijela republika je takva. Rizicna nepouzdana i na klimavim nogama
ODGOVORITEA, KO JE KRIV?
18.05.2025 21:05KO?
ODGOVORITEKraljević Marko
18.05.2025 21:25To su sigurno sdesovci uzeli
ODGOVORITEQqq
18.05.2025 21:37Sad se vi sjetili kradu nas 30 godina. IT tako redom.
ODGOVORITE