Период рекордне инфлације је у БиХ завршен, али…
Сваки дан бројни грађани добро размисле колико ће новца потрошити за храну усљед страха како ће преживјети цијели мјесец. Живот на кредит је одавно њихова стварност јер са својим платама или пензијама не могу да покрију основне трошкове. Иако смо период рекордне инфлације оставили иза себе, посљедице друштво и даље трпи.
Босна и Херцеговина 07.08.2024 | 11:34Навикли на економисање, сустезање, ускраћени за било какав луксуз. Купују минимално, а из џепа дају своје посљедње паре. Овако, нарочито пензионери, осликавају свакодневну егзистенцијалну борбу.
”Грозно. Пензија ми може бити седам дана, док поплаћам све и ово 25 дана гледај да ти ко да комад хљеба”.
Није тешко само пензионерима. Сада је једној породици у БиХ мјесечно потребно чак 3.734 КМ за све трошкове – подаци су ово са wеб странице једне од највећих база података о животним трошковима. Након одмора почиње и нова школска година, током које ће родитељи просјечно издвојити скоро пет хиљада марака.
”Због тога што су плате далеко испод тог нивоа стандард живота све је нижи. Просјечна плата је 1388 КМ, док синдикална потрошачка корпа износи 2964 КМ. Према подацима, скоро 50% својих примања грађани издвајају за храну”.
Живот је одавно на минимуму, а цијене се већ предуго држе на максимуму, утисак је грађана. Према подацима Агенције за статистику цијене су веће за 6% у односу на 2022. годину. Подаци су то на основу узорка цијена од чак 21 хиљаде производа. Цијена хране и безалкохолних пића биљежи највећи раст.
Лејла Агановић, стручни савјетник за односе с јавношћу у Агенцији за статистику БиХ каже:
”Тај пораст је 11%, потом слиједи цијена намјештаја, опреме за домаћинство – ту је 9% раст у односу на годину прије. Након тога имамо раст од 7% трошкова цијене становања, воде, струје и осталих енергената”.
Више се издваја и за лијекове и остале медицинске услуге. Како би све то исфинансирали немали број грађана диже кредите. Ту је примјетан пораст за чак једну милијарду марака.
Адмил Нукић, помоћника директора за супервизију банака Агенције за банкарство Федерације БиХ истиче:
”Не треба заборавити и дио грађана који је у лошој ситуацији и кредитима покрива основне потребе. Међутим, сигурно је да сврха кредита осим основних потреба долази и… у распону је од куповине аутомобила, финансирања образовања. Наша економија још увијек спада у ред оних економија које су мање задужене у односу на регион и ЕУ”.
Перцепције о тренутном стању су различите. Посјетитељи из других држава тренутне цијене виде као изузетно прихватљиве.
”Није скупо, овдје је добро. Када се иде у друге земље Европе овдје је добра, тамо су цијене велике. Добро је овдје", сматра Тамир Фахридин из Египта.
Док овако мисле туристи, грађани БиХ су финансијски исцрпљени, а њихова куповна моћ је ослабила.
”Становништво је ту подијељено, имате једну категорију која одлично живи, али већина преживљава због тако драстичног раста цијена. Инфлација је направила штету нашем друштву, дозволили смо да инфлација експлодира, говорим о доносиоцима одлука”, каже Фарук Хаџић.
Иако је сада, економски гледано, инфлација у БиХ стабилна, мало је простора за оптимизам јер је глобална ситуација на рубу потенцијалне кризе.
(Н1) Фото: Схуттерстоцк
Коментари / 4
Оставите коментарЛаки
07.08.2024 13:09Нек народ престане коцкати и пити и сви це имати за зивота
ОДГОВОРИТЕЗа Лаки
07.08.2024 19:02Није само коцка и алкохол, цијене су више него у Швајцарској (говорим из искуства), а квалитет је лошији. Крива је политика што ништа не преузима.
Хм
07.08.2024 19:59Шта али, ако је али онда није завршен.
ОДГОВОРИТЕНострадамус
08.08.2024 10:55А мозете мислити, како је теско свима у ФБИХ, јер „ми смо бољи ентитет“, како тврди Додик, ха, ха, ха?.
ОДГОВОРИТЕ