"Измјене ИЗ БиХ нису ријешиле злоупотребу јавних ресурса"

У посљедњих мјесец дана Трансопаренси интернешнел у БиХ поднио је надлежним институцијама 50 пријава због неправилности у предизборном периоду, које се у највећој мјери односе на злоупотребу јавних ресурса и преурањену кампању. По пријавама ТИ БиХ странкама и кандидатима изречено је до сада 11 санкција у износу од 43.000 КМ, али се оне углавном односе на преурањену кампању.

Босна и Херцеговина 07.08.2024 | 12:34
"Измјене ИЗ БиХ нису ријешиле злоупотребу јавних ресурса"

Са друге стране, темпирање и отварање јавних радова пред изборе и подјела једнократних новчаних помоћи грађанима и даље су доминантан облик понашања јавних функционера у предизборном периоду, а измјене изборног законе наметнуте од стране ОХР-а и које су требале спријечити злоупотребу јавних ресурса, у пракси до сада нису дале резултат.

То показује и податак ТИ БиХ да су сви нивои власти кроз једнократне помоћи грађанима у протеклих мјесец дана подијелили преко 29 милиона КМ различитим категоријама становништва . Са друге стране ТИ БИХ је објавио интерактивну мапу гдје је лоцирао 350 примјера предизборних радова који су почели или завршили у протеклих мјесец дана чија вриједност износи 139 милиона КМ.

Ипак Централна изборна комисија (ЦИК) је до сада изрекла само двије санкције за злоупотребу јавних ресурса, које се односе на незаконито коришћење средстава комуникације, док по одредби која забрањује индиректну куповину гласова кроз једнократне новчане или неновчане помоћи грађанима још нико није санкционисан.

Разлог је тај што ЦИК све исплате из буџета за које власти тврде да су планиране јер су исплаћене из буџетских ставки , сматра “редовним субвенцијама” и у томе не види ништа спорно без обзира што то нису редовна мјесечна или годишња давања него једнократна давања најчешће од 50 или 100 КМ темпирана пред изборе. Због тога су одбачене бројне пријаве ТИ БИХ за злоупотребу јавних ресурса, иако су ЦИК-у достављени јасни докази да се ради о давањима која су темпирана пред ове изборе и нису се раније исплаћивала, казала је Ивана Корајлић, извршни директор ТИ БИХ.

ТИ БиХ је већ указао на бројне примјере гдје се исплате једнократних помоћи социјалним категоријама у Невесињу и Источном Новом Сарајеву, организовање бесплатног излета за пензионере од стране градоначелнице Сарајева, те подјела картица за бесплатан превоз пензионерима од стране градоначелника Бањалуке, не сматрају злоупотребом јавних ресурса.

У случајевима гдје су се странке на друштвеним мрежама промовисале преко инфраструктурних пројеката и социјалних давања, санкције су изречене против СДА, Наше странке, СДП-а и СНСД-а али само за преурањену кампању, док је тешко очекивати са оваквом праксом да ће ико бити санкционисан за злоупотребу ресурса.  

Још се чека одлука по пријави против начелника Лукавца који је пред ове изборе први пут увео једнократну помоћ борачким категоријама од 100 КМ, а Љубушки и Томиславград уводе једнократна давања за ученике од по 200 КМ.

Поред тога настављено је и са праксом функционерске кампање, а од 161 догађаја јавних институција или установа која су пратили посматрачи ТИ БиХ, на преко 73% присутни су били кандидати на локалним изборима, док су на 16% догађаја изношене политичке поруке, што је законом забрањено.

Издвајамо примјер концерта организованог поводом дана општине Челинац на којем су се окупљеним грађанима обраћали кандидати СНСД-а за градоначелника Бањалуке и носилац листе ове партије, а због изречених политичких порука упућена је и пријава ЦИК-у. 

Забиљежено је и 18 примјера злоупотребе дјеце у политичке сврхе, а у једној од одлука ЦИК-а одбачена је пријава ТИ БиХ против СНСД-а у Прњавору уз тврдњу да се на материјалима који су дијељени у просторијама удружења дјеце са посебним потребама не налазе страначка обиљежја, иако се иста јасно виде на фотографијама.  

Такође, забиљежено је и 12 примјера плаћеног оглашавања институција које промовишу кандидате, те коришћења средстава комуникације за изборну кампању.  ТИ БиХ је осим тога евидентирао и 21 примјер омогућавања посебних погодности грађанима који се у највећој мјери односе на бесплатне јавне услуге, прегледе, концерте, путовања и слично.

На основу пријаве ТИ БиХ, ЦИК је изрекао санкцију против Уједињене Српске јер је одборница ове странке организовала акцију бесплатних прегледа уз истицање логотипа политичке партије. Два случаја пријављена су Регулаторној агенцији за комуникације и Вијећу за штампу због објављивања предизборних анкета које не садрже релевантне податке као и прављења уличних анкета од стране медија које се представљају као репрезентативан став бирача о кандидатима, што је законом забрањено. 

ТИ БиХ већ дуго указује да злоупотребе јавних ресурса дају непримјерену предност појединим кандидатима на изборима, али власти годинама нису имале слуха да кроз измјене законске регулативе ову појаву адекватно санкционишу.

Посљедњим измјенама које је наметнуо високи представник  уведене су нове одредбе које се тичу понашања странака и функционера у предизборном периоду и злоупотребе јавних ресурса, али због различитих тумачења самих одредби и неспремности да се ове појаве санкционишу, злоупотреба ресурса и даље остаје доминантно обиљежје кампање. 

(Транспарентно) Фото: Бука

Коментари / 0

Оставите коментар