Прије 110 година рођен патријарх Павле

Патријарх Павле, чије је свјетовно име било Гојко Стојчевић, рођен је на велики православни празник Усјековање главе Светог Јована Крститеља - 11. септембра 1914. године у Кућанцима код Доњег Михољца у Славонији.

Република Српска 11.09.2024 | 10:08
Прије 110 година рођен патријарх Павле

Данас се навршава 110 година од рођења блаженопочившег патријарха српског Павла, једног од најомиљенијих и најпоштованијих поглавара Српске православне цркве.

Основну школу завршио је у Кућанцима гдје је, након смрти оба родитеља, бригу о њему и његовом брату Душану преузела очева сестра Сенка.

Нижу гимназију завршио је у Тузли, вишу гимназију и шесторазредну Богословију у Сарајеву, а дипломирао је на Богословском факултету у Београду, гдје је ванредно завршио и више разреде Шесте београдске гимназије да би могао да упише упоредо и Медицински факултет, на којем је стигао до друге године студија.

Други свјетски рат затекао га је у Београду, да би га у прољеће 1942. године његов школски друг јеромонах Јелисеј одвео у манастир Свете Тројице на Овчару. Од 1944. године радио је као вјероучитељ и васпитач у Бањи Ковиљачи, у дому за дјецу избјеглу из Босне.

Одатле је из здравствених разлога, будући да је оболио од туберколозе, отишао у манастир Вујан у селу Прислоница, између Чачка и Горњег Милановца, гдје је боравио до 1946. године, а у којем се излијечио.

Замонашио се 1948. године у манастиру Благовештење у Овчарско-кабларској клисури и добио име Павле које му је дао игуман Јулијан Кнежевић. Исте године рукоположен је у чин јерођакона.

Био је сабрат манастира Рача у Подрињу, радио је и као помоћни наставник Богословије "Светог Кирила и Методија" у Призрену. Јеромонах постаје 1954. године, убрзо потом и протосинђел, да би 1957. године, након двогодишњих постдипломских студија у Атини, постао архимандрит.

У мају 1957. године изабран је за епископа рашко-призренског и на Косову и Метохији провео је 33 године.

За патријарха Српске православне цркве изабран је 1. децембра 1990. године, замијенивши на том мјесту тешко обољелог патријарха Германа.

Његово пуно име и титула гласили су Његова светост архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српски господин Павле.

Патријарх Павле устоличен је 2. децембра 1990. године у Саборној цркви Светог архангела Михаила у Београду и тада је поручио да му је једини програм рада - Јеванђеље.

На трону Светог Саве као патријарх српски био је 19 година, а у његово вријеме основана је Академија Српске православне цркве /СПЦ/ за умјетност и конзервацију, враћена је вјеронаука у јавне школе, а Богословски факултет у окриље Универзитета.

Посјетио је бројне православне цркве - цариградску, александријску, јерусалимску, руску, бугарску, румунску, грчку, грузијску, као и српске епархије и парохије у САД, Канади, Аустралији, Мађарској и Румунији и носилац је највиших црквених и државних одликовања.

Био је почасни доктор Богословског факултета и Академије Светог Владимира у Њујорку. Говорио је грчки, руски и њемачки језик.

Одликован је државним Орденом Немање првог степена, Орденом Карађорђеве звијезде првог степена и руским орденом "Достојанство" због "значаја који је имао у данима искушења кроз које су српски народ и Црква прошли".

Влада Србије је 13. јануара 2005. године именовала патријарха Павла за почасног предсједника Фонда за Косово и Метохију.

Током посјете Русији у јануару 2002. године патријарху Павлу су уручене двије значајне награде - Међународног фонда за унапређење јединства православног народа и Фонда Светог апостола Андреја Првозваног.

Објавио је двије књиге - "Питања и одговори чтецу пред производство" и "Девич, манастир Светог Јоаникија Девичког". Заслугом патријарха Павла објављено је и допуњено издање "Србљака".

Лична библиотека патријарха Павла припала је фонду Библиотеке Патријаршије СПЦ и има статус културног добра, а чува се у просторијама конака манастира Светог архангела Михаила у Раковици.

Поруке блаженопочившег патријарха Павла, међу којим је најпознатија "Будимо људи", и данас се често понављају.

"Човек не може да бира време и место где ће се родити, нити прилике и околности у којима ће живети. То не зависи од нас. Али, оно што зависи од нас и што се од нас очекује јесте да будемо људи - увек и свуда. Да нас као људе призна за своје Бог, а препознају преци и упознају савременици", ријечи су патријарха Павла.

Патријарх српски Павле преминуо је 15. новембра 2009. године у 95. години на Војномедицинској академији у Београду, а по властитој жељи сахрањен је у београдском манастиру Раковица.

На посљедњи починак испратило га је више од пола милиона људи.

Гроб блаженопочившег патријарха Павла сваке године посјећује на хиљаде православних вјерника. 

(Срна) 

Коментари / 15

Оставите коментар
Name

Дубоки

11.09.2024 10:45

Наклон,ПРАВИ СРПСКИ СВЕТАЦ, камо среце да овакви , људи, могу бити бесмртни јер то заслузују

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неђо.12.09.2024

12.09.2024 20:32

Дубоки---управу сте,одлазе добре душе увек су кратког живота наспрам њихове доброте и наклоњености.Нека мује вечна слава.

Name

једини,

11.09.2024 11:24

и прави патријарх српски Павле,слава му и милост,послије њега и иринеј и порфирије,раде за политичаре,а не за народ.Порфирије се вода са додиком који борцима пиказује средњи прст,и који уништи РС и српски народ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мм

11.09.2024 16:24

Слава и милост нашем патријарху Павлу.

Name

Приједорчанин М.

11.09.2024 13:03

Заŝто га црква не прогласи свецем,јер је то својим дјелима заслужио.

ОДГОВОРИТЕ
Name

НАДА

11.09.2024 18:52

Слава Му и милост, један и једини Патријарх! 🙏🙏🙏

Name

ћћћ

11.09.2024 13:20

штета што није још жив

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маја

11.09.2024 14:05

Једини био,прави.Ове остале боље не коментирати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ненад-Нострадамус

11.09.2024 18:15

Ја сам написао да је то последњи Србски патријарх,али неце да објаве.

Name

АР

11.09.2024 14:05

У којем граду се налази цовек да га посетим да ме ослободи грехова

ОДГОВОРИТЕ
Name

Једини

11.09.2024 14:41

а можда и посљедњи прави духовни вођа православне цркве. Послије њега потоп, бахате попине што благосиљају пумпе и возе Аудије, што са мафијашима ходају по зборовима и проводе вријеме под шаторима а обичном човјеку би душу узели. Срећа није њихова да је узму.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маса

11.09.2024 14:57

Дивни нас Патријарх непоновљив један једини

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србин

11.09.2024 15:34

најзнацајнија и најквалитетнија лицност у православном свијету 20.вијека. Истински духовни пастир српског народа. Ови писке њега су брука и срамота каква се није могла ни оцекивати. С постовањем се сјецамо Павла а ове битанге треба истјерати из цркве.

ОДГОВОРИТЕ
Name

321

11.09.2024 16:46

нас свети патријар ПАВЛЕ славаму и милост свети оце моли бога за нас напацени народ славати и милост свети оце

ОДГОВОРИТЕ
Name

Обицни градјанин

11.09.2024 20:05

”Да будемо људи увјек и свуда ” Јако Фино рецено. Умно и филозофски. Па послусајмо савјет и Јесмо Ли заидта људ увјек и свуда???и Паре паре приватни интерес због тога свега и многе вјерује водје заборавила Бога Вазније им је приклонити се политицарима јер добро од њих зарадјују. Ко мисли Сад од великана на Бога и народ и цеститост???

ОДГОВОРИТЕ