Санкције Додику нису само представа за јавност, оне утичу на све нас: ‘Пљачка свој народ, док пријети сецесијом’

Санкције које су наметнуте Милораду Додику, лидеру Републике Српске, имају више посредних ефеката на грађане Босне и Херцеговине. Само су САД и Велика Британија увеле санкције Додику. Европа, којој тежимо, не. Како те санкције могу утицати на свакодневни живот људи у земљи?

Република Српска 19.09.2024 | 14:01
Санкције Додику нису само представа за јавност, оне утичу на све нас: ‘Пљачка свој народ, док пријети сецесијом’

Босна и Херцеговина, као земља у транзицији с комплексном политичком структуром, суочава се с бројним изазовима у својој економској политици. Међу тим изазовима су и међународне економске санкције које значајно утичу на њен привредни сектор, трговинске токове, инвестиције и трговинске споразуме.

“Сједињене Америчке Државе увеле су санкције против мреже компанија повезаних с Милорадом Додиком, оптужујући га за дугогодишње финансијско богаћење на рачун властитог народа. Према саопштењу, Додик је кроз своје активности годинама пљачкао народ, док је истовремено својим сецесионистичким изјавама угрожавао стабилност и сигурност Босне и Херцеговине”, пише Пројекат за извјештавање о организираном криминалу и корупцији (ОЦЦРП).

Сједињене Америчке Државе прошириле су 18. јуна, црну листу ОФАЦ-а додајући седам фирми које се повезују са породицом предсједника Републике Српске Милорада Додика. Тих седам компанија само у прошлој години оствариле су приход од невјероватних 143.782.377 КМ, односно више од 73,4 милиона еура и оствариле добит од укупно 31.992.292 КМ, односно16,3 милиона еура.

Прије свега, америчке санкције нису безазлене

Америчке и биртанске санкције су инструмент спољне политике које користи влада Сједињених Америчких Држава и Уједнињеног Краљевства како би извршила притисак на ентитете, појединце, били они из свијета политике или бизниса и потакнула промјене у њиховом понашању. Ове санкције обично укључују ограничавање или забрану трговине, финансијских трансакција или других облика економске интеракције с циљем постизања одређених политичких или сигурносних циљева.

За Форбес БиХ је то и ексклузивно појаснио и амерички амбасадор у Босни и Херцеговини, Мицхаел Мурпхy, и појаснио да ће Сједињене Америчке Државе увијек штитити своје интересе на Балкану док је у фокусу јавности био вербални рат предсједника Републике Српске Милорада Додика и управо америчког амбасадора. Амбасадор га оптужује да економски уништава ентитет, а да најгоре тек слиједи, Додик то све негира. 

Правила која регулишу банкарске трансакције с особама на црној листи могу се разликовати овисно о јурисдикцији и врсти санкција. У неким случајевима, банке могу бити дужне блокирати или затворити рачуне које повезују с особама или ентитетима на црној листи.

Милорад Додик се суочава се с хитном потребом проналажења рјешења за особе и фирме чији су банковни рачуни угашени због америчких санкција. Ово питање постаје све ургентније како вријеме пролази.

Осим санкционисаних политичара у Републици Српској, Милорада Додика и његове дјеце, као власника фирми, санкције су раније изречене и високопозиционираним личностима политичког живота у другом бх. ентитету, а на списку су се осим премијера Федерације БиХ Фадила Новалића, нашли између осталих и бивша главна тужитељица Тужилаштва БиХ Гордана Тадић као и бивши директор Обавјештајно сигурносне агенције ОСА, Осман Мехмедагић. Разлози за санкционисање различити су, и односе се или на подривање Дејтонског мировног споразума или корупцију, или пак обоје.

Осим што им се замрзава имовина у Америци, уколико је имају у тој земљи, такође се забрањује свим америчким фирмама и америчким појединцима да послују са фирмама и особама под санкцијама. Такође, забраном су обухваћене и иностране банке, које по закону не могу блокирати средства санкционисаним фирмама, а које се налазе на рачунима њихових банака, али не смију даље пословати са санкционисанима. И у том погледу, банке већ затварањем рачуна блокираним фирмама и санкционисаним лицима свједоче да слиједе ове одредбе.

Осим Инфинитy групе у посљедњем пакету санкција нашле су се још и фирме: Проинтер ИТСС, Сириус 2010 и Уна Wорлд Нетwорк, Инфинитy Медиа, К-2 аудио услуге, Калдера Цомпанy.

Утицај на грађане: Смањена међународна подршка и инвестиције

Један од главних ефеката санкција на Додика је могуће смањење међународне подршке и инвестиција које долазе у Босну и Херцеговину. Санкције често доводе до смањења повјерења међународних инвеститора, што може за резултат имати смањењем страних инвестиција у земљи. Ове инвестиције су кључне за економски развој и запошљавање, па њихово смањење може довести до успоравања економске активности и смањења прилике за нова радна мјеста, што директно утиче на животни стандард грађана.

"Степен корумпираности Додикове породице такође је изазвао забринутост међу државама које су заинтересоване за страна улагања у РС, што је неке од њих навело да се уздрже од тога јер вјерују да би било каква финансијска помоћ вјероватно завршила у рукама Додика и његове породице, а не у институцијама РС.”, пише Амбасада САД-а у БиХ.

Повећана политичка нестабилност

Санкције на политичке лидере као што је Додик могу повећати политичку нестабилност унутар земље. Када су високи политички функционери подложни санкцијама, то може довести до политичких сукоба и повећања тензија међу различитим етничким групама и политичким партијама. Ова нестабилност може отежати провођење важних реформи и доношење одлука које су кључне за побољшање животних услова грађана.

"Мој приједлог закона, Закон о очувању Дејтонског мировног споразума путем санкција, наметнуће и кодификовати санкције против негативних актера попут Милорада Додика у БиХ, који настављају своју агенду сецесионизма, корупције и дестабилизације”, Анн Wагнер, конгресменка у америчком Конгресу.

Уводне ријечи америчке конгресменке Анн Wагнер на саслушању комитета за спољне послове доњег дома овог законодавног тијела, гдје је одржана расправа о Босни и Херцеговини, биле су јасне: “Даyтонски мировни споразум је константно под нападима предсједника Републике Српске Милорада Додика. За његове радње нема подршке, само санкције.”

“Нема подршке за оно што Додик говори, било да је ријеч о раздруживању, независности Републике Српске те било каквом распаду Босне и Херцеговине.”, закључено је 19. марта.

Економија и социјалне услуге

Иако санкције циљају специфичне појединце, њихови ефекти могу индиректно утицати на цијелу економију, укључујући буџет за социјалне услуге. Ако санкције резултирају смањењем међународне помоћи или инвестиција, то може довести до смањења средстава доступних за јавне услуге попут образовања, здравства и социјалне заштите, што може негативно утицати на квалитет живота грађана.

Прошле године је упућен позив потенцијалним инвеститорима да избјегавају улагање у Републику Српску што је додатно појачао притисак на овај ентитет. Габриел Есцобар је истакао да САД, у сарадњи с ЕБРД-ом, ММФ-ом и Европском унијом, активно раде на томе да обуставе прилив новца онима који наносе штету Босни и Херцеговини. Уз то, у извјештају америчког Стате Департмента савјтовало се избјегавање пословања с ентитетима и појединцима који се налазе под санкцијама.

Ови међународни сигнали стварају озбиљне потешкоће за Босну и Херцеговину, јер кредитори попут ММФ-а и инвеститори све чешће губе повјерење због политичке нестабилности и Додикових сецесионистичких амбиција.

Посљедично, грађани би могли осјетити пад квалитета живота кроз повећање незапослености, смањење јавних услуга и могуће кашњење плата у јавном сектору. Раст инфлације и мањак страних инвестиција могли би додатно погоршати економске прилике, а услијед смањења прилива средстава могла би услиједити и повећана задуженост ентитета, што би на дуже стазе донијело теже економске увјете.

Социјална и економска неизвјесност

Санкције могу узроковати додатну социјалну и економску неизвјесност међу грађанима, посебно у контексту већ постојећих економских изазова у земљи. Када политички лидери буду подложни санкцијама, то може узроковати забринутост међу грађанима због могућих посљедица на економски развој и свакодневни живот, укључујући могућност додатних економских проблема и смањење животног стандарда.

Санкције могу повећати економску неизвјесност у земљи, што додатно оптерећује грађане који се већ суочавају с економским изазовима.

Економске санкције и њихов утицај

Економске санкције, које су често наметнуте због политичких разлога или људских права, могу имати далекосежне посљедице на економију земље. У случају Босне и Херцеговине, санкције су се углавном односиле на одређене појединце или ентитете. Ове санкције укључују замрзавање имовине и забрану путовања, што може имати посредан утицај на економију, смањујући могућност привлачења инвестиција и отежавајући међународне пословне односе.

Санкције против Милорада Додика уведене су због његових активности које су усмјерене против основних принципа демократије у БиХ. Ове санкције нису само симболична мјера, већ могу имати дугорочне ефекте на економију земље кроз смањење међународне подршке и инвестиција.

Трговински споразуми: Улога у економској политици

Трговински споразуми играју кључну улогу у обликовању економских односа између земаља. Босна и Херцеговина је потписала неколико значајних трговинских споразума, укључујући оне са Европском унијом и земљама ЦЕФТА (Централ Еуропеан Фрее Траде Агреемент). Ови споразуми омогућавају приступ широким тржиштима и могу стимулирати економски раст, али такођер могу изазвати и изазове као што су повећана конкуренција за локалне произвођаче.

Подсјећамо и да 2022. године Народна скупштина Републике Српске (НСРС) није подржала вето члана Предсједништва БиХ Милорада Додика на Одлуку о покретању поступка за вођење преговора ради закључивања споразума о партнерству, трговини и сарадњи БиХ и Велике Британије, коју је без консензуса усвојило Предсједништво БиХ.

Додик је прогласио ову одлуку, усвојену 8. јуна те године, веома штетном по виталне интересе Републике Српске и позвао народне посланике да се изјасне.

Приступ тржишту ЕУ је помогао босанскохерцеговачким извозницима у секторима као што су текстил и прехрамбена индустрија. Међутим, извјештаји такође наглашавају да су мала и средња предузећа суочена с изазовима због усклађивања са високим стандардима ЕУ, што може отежати њихову конкурентност на међународном тржишту.

Утицај на привреду и трговину

Економија Босне и Херцеговине, која се још увијек опоравља од посљедица рата и транзиције, осјетила је утицај глобалних економских политика. Трговински споразуми су омогућили земљама чланицама ЦЕФТА-е да лакше приступе тржишту ЕУ, што је посебно важно за извоз робе из Босне и Херцеговине. С друге стране, економија земље суочава се с изазовима усклађивања са стандардима и регулативама које долазе уз ове споразуме.

На примјер, захтјеви ЕУ за високим стандардима производње и заштите околиша могу створити препреке за мала и средња предузећа у Босни и Херцеговини, која често нема ресурсе за прилагођавање. С друге стране, приступ већим тржиштима може повећати извоз и допринети економском расту, под условом да се превазиђу административне и технолошке баријере.

Према извјештају Свјетске банке, наводи се да су се босанскохерцеговачка предузећа суочила с повећаним трошковима прилагодбе европским стандардима, што је резултирало у смањењу њихове конкурентности на тржишту ЕУ. Међутим, извоз је такође повећан, што указује на потенцијал за економски раст ако се препреке могу превазићи.

Без европских санкција за Додика?

Економија Босне и Херцеговине се настоји прилагодити глобалним економским политикама, што захтијева пажљиво балансирање између користи и изазова. У будућности, успјех у овој области овисит ће о способности земље да оптимизира своје економске политике и прилагоди се промјенама у глобалном окружењу.

Тинеке Стрик, чланица Европског парламента из Низоземске, често се бави питањима везаним за владавину права, људска права и демократију на Западном Балкану. У више наврата је говорила о Милораду Додику, предсједнику Републике Српске, због његових сецесионистичких политика и покушаја дестабилизације Босне и Херцеговине.

Што се тиче санкција, Европска унија као цјелина није увела санкције против Додика, иако су се такве мјере више пута разматрале. ЕУ често користи санкције као средство за подршку демократији и међународном праву, али у случају Додика, постојале су подјеле међу чланицама ЕУ о томе како приступити овом питању. Неке земље су се противиле увођењу санкција, сматрајући да би то могло додатно дестабилизовати регију.

Међутим, Сједињене Америчке Државе и Уједињено Краљевство су индивидуално увеле санкције Додику због његових антидемократских потеза и корупције. САД су увеле санкције још 2017. године, док је Велика Британија проширила санкције 2022. године због пријетњи суверенитету Босне и Херцеговине.

Европа је, у овом контексту, била опрезнија у увођењу санкција, вјероватно због сложених политичких интереса и дипломатије унутар саме уније, гдје је потребна једногласна одлука свих чланица за такве мјере.

(<стронг>Форбес.ба) Фото: Срна

Коментари / 57

Оставите коментар
Name

Уј

19.09.2024 14:06

Јбт.

ОДГОВОРИТЕ
Name

овај ми лик

19.09.2024 16:15

нимало не личи на србина,пре ми личи на лажног цара шћепана великог

Name

ЖИКАЖ

19.09.2024 16:39

Молим Господина Јефрема да премилом и предобном Милораду искује још један орден.

Name

ЖИКАЖ

19.09.2024 17:44

МАЂАРИ НАШИ НАЈВЕЋИ (НЕ) ПРИЈАТЕЉИ.??? Милораде, сви те добро знамо.

Name

Да,Да,Да

19.09.2024 18:01

Народ и треба да осјети санкције и патњу народ је све и крив када се прода на изборима и за двадесет марака подрзава мафијаску оботницу лопине Додика а онда цетири године враца дугове које је Додик опљацко.

Name

Ваљуга

19.09.2024 18:02

То србине, србуј и сламу једи и пи мутну воду из увоза а Додик милијардер са васи ледја.

Name

Марко

19.09.2024 14:09

Не лупетај те глупости,само се понизавате и губите углед.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Раде

19.09.2024 15:53

Марко иди припррмај се за изборе да ти није секта дала посао јос ти неби графа и зивота видјео

Name

борац

19.09.2024 16:16

Од кад сте изгубили углед добро зивите.

Name

За Радета

19.09.2024 17:19

Цитај Форбес Рамо

Name

Ил он дијагноза

19.09.2024 14:24

Ил народ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Казе Маринко

19.09.2024 14:33

Сто Лијевце поље зна изродит`, то не мозе нико!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рамбо

19.09.2024 14:41

Градјани моле да уклоните Додика истом Методом којом сте га постсвили !! Са тенком сте га довезли са Тенком га одвезите , Народ плаца Гориво ! Санкције су Мапет Схоw за Будале !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Представа за јавност

19.09.2024 14:44

Америка је силом устоличила највећег криминалца,па га на исти начин и свргните!!!Грађани Републике Српске,никада вам неће вјеровати,помирити се с тим!Годинама,ваш "СВЈЕЖИ ДАШАК ВЈЕТРА,НА БАЛКАНУ",ТРУЈЕ НАШ ВАЗДУХ,ГУШИ НАШЕ ДИСАЊЕ,А,ВИ,ОТИМАЧИ,ПОРОБЉИВАЧИ ЋУТИТЕ КАО П...Е!!!НЕЋЕТЕ ЈОШ ДУГО,ЈЕР ЋЕТЕ ОТИЋИ С НАШЕ ЗЕМЉЕ,БРЗИНОМ МУЊЕ,А ВАШ СВЈЕЖ ДАШАК ЋЕ У КАВЕЗ ДОЖИВОТНО!!!УОСТАЛОМ,И,ВИ ЋЕТЕ ДОБИТИ ЛЕКЦИЈУ ОД СЛАВНОГ ПУТИНА,КОМЕ НИСТЕ МИ ЗА НОКАТ!!! СИКТЕР,БАГРО БЈЕЛОСВЈЕТСКИ!🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милан

19.09.2024 14:54

Ваш човјек, ви га довели, покрао изборе, ви аминовали, смрди на дил.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Милан

19.09.2024 17:40

Браво Милане!

Name

Ма дајте..

19.09.2024 14:54

Молим вас, па они га довели дали смјер куд да гојим све то платили колико су мислили да треба,а то што се овај отео и пљачка гдје год види да може ....сад им мало засметало ...је чиста фарса јер бољег послушника од Бурле неће наћи,да "разумије" њихов стратешки циљ и да добро плива у тој нашој баруштину...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Микула

19.09.2024 14:56

Додик ради шта хоће луди народ вјерује , како је алумина дошла у приватне руке, пљачка народ на све стране отима, пријети , пале куће, отпушта раднике уводи робовласништво жене присиљава на услуге ко у турско доба, пријети отказима ко не гласа а народ луд слуша и ћути

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

19.09.2024 15:01

Народ је за сецесију.Додик обецава народу оно сто народ воли да цује.Народ хоце сецесују и уједињење са Србијом а друга је ставр сто Додик обаманује народ и не ради ниста на том плану вец само лупета и лазе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дезертербаја

19.09.2024 17:23

Народ јест за сецесију али није за сукобе рат,,, Знаци народ ко и Баја силедија би Мирни Разлаз, И ста онда народ је слусао овог сеоског дјилкоса скоро 20г. па му се усадило у главу сецесија сецесија и само сецесија,,, а сецесија не долази наравно јер главни Баја нема јаја за сецесију свјестан је ста други дан послије сецесије доноси, Ко угаси свјетло мама му ,,,,,,,,,

Name

Санкције

19.09.2024 15:05

Су пљацка.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маторац

19.09.2024 15:07

То бјеше овако; млади скојевац занатлија, шатро студент на ФПН-у у Београду, предсједник општине, члан странке Анте Марковића заједно са својим идеологом Кецмановићем, па онда СНСД, опет скојевци и комесари... Али да се крало-крало се...прешло му у навику, како лепо рече она позната Ромкиња...То је темељна, стратешка бољшевичка доктрина: слажи, укради, превари, отми, зајеби... Надам се да ће ускоро и оно живинче из тзв. Куће цвећа да лети у тпм....

ОДГОВОРИТЕ
Name

"Не Контам"

19.09.2024 15:09

Како мислите пљачка ? Није Миле крив што су његове фирма најбоље , и што стално побјеђују на тендерима. Тендери су јавни,транспарентни, нема ту тајни, све је по закону. Свако од нас може основати фирму и радити исто овако, али, џаба, када смо лијени,нећемо да радимо, док Миле и породица ,не знају гдје ударају од посла. Према томе и у том погледу, та прича о пљачки нема никаквог смисла.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марија

19.09.2024 15:19

Све жива истина. На жалост. Због породице Додик ми сви живимо још јадније и сиромашније. Али наш народ то не види. Сваки народ заслузује бас онакву власт какву и добије. Тако да немамо зашто кукати, сами смо криви. Није до породице Додик, до нас је који сваке године бирамо Додика.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре не контам

19.09.2024 16:24

Твој мозак "мозда" не конта а мозда си дио хоботнице али има много народа који све конта. Г Л У П А Н Е.

Name

Бога ти

19.09.2024 16:46

"не котас ли"? А мозда се правис далабу?

Name

Ре Ре

19.09.2024 19:42

"Не Контам" је текст сатиричног садржаја, више је него очигледно, само ПРАВИ ГЛУПАНИ попут вас то не препознају.

Name

Оли

19.09.2024 15:20

Народ пати одузету сву имовину и паре сто је покрао од народа па у самицу до смрти и они његови лопови.Отето,проклето,бандо💩

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

19.09.2024 16:58

Јел треба одузет и оне милионе које је алија плаћао да му градови не падну? Само за бихац 46 милиона.видис за мене који је трунуо у рову горе то.

Name

Г23

19.09.2024 15:20

Којо Европи ми тезимо? Та коју познајемо је америцка колонија, а тај "бизнис" са Милокрадом дјело МЗ-а. Уосталом, како се и засто распала Југославија?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Одговор

19.09.2024 15:21

А ми гледамо за то вријеме одакле је ведро. Фуј.

ОДГОВОРИТЕ
Name

000---

19.09.2024 15:24

милорад додик је лидер снсд и његових снсдеоваца,и није лидер свих срба у РС.Мој никад није био ни лидер ни председник,нити ће кад бити.Неко ко може давксже да смо нико и ништа без чланске карте снсд,не заслужује да буде председник РС.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДелПо

19.09.2024 15:30

Како сте га инсталисали на власт тако га и макните, све остало наноси стету и другима који нису криви!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

самозвани баја

19.09.2024 15:32

ту сам да кочим,затежем.контрирам.лажем и да вас вучем у што већи мрак

ОДГОВОРИТЕ
Name

Комшија/сусјед

19.09.2024 15:33

Оооооо Срби, јесте ли ви толике мазохисте и колико можете дуго трпити овог човјека на власти? Лаже вас, краде, поткрада, манипулише, дезавуише, обмањује, прича бајке и завађа с комшијама. Шта је с вама? Бојите га се...ееее, моји Срби, овај вас води директно у пропаст.

ОДГОВОРИТЕ
Name

За комшију/сусједа

19.09.2024 15:46

Српско јунаштво је нестало са јунацима а ми што смо претекли смо шкарт

Name

Грми

19.09.2024 15:52

Такође то код нас.

Name

Ре комсија/сусјед

19.09.2024 15:52

Па србује и прица им прице сто годе уху. Сви против њега а кад их зовне на референдум, изадје их 95% ?! Зато, по заслузи....

Name

Грми

19.09.2024 15:53

Такође то.

Name

Реално

19.09.2024 15:44

Па, није могуће да једна Мађарска може да уцијењује цијелу ЕУ? Има ту и нешто друго!?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хдкео

19.09.2024 15:54

Страсно ста раде бастиону српства.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Са стране

19.09.2024 15:54

А свима је познато да Америка искључиво због криминала уводи санкције! Никако због притиска, властитих интереса, геополитичких циљева и сличних ствари...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Та тране

19.09.2024 17:20

А не бозе сацувај

Name

Ја

19.09.2024 16:20

Ово је исто, као код жена које трпе насиље, сyо их висе туку и малтретирају, оне их све више воле! Мазохизам. Част онима, које пријаве, боре се, заштите дјецу!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Озрен

19.09.2024 16:36

Додик је њихов играч, ово је све маска за наивне, који су наравно већина код нас. Ко му је признао ону срамотну и варварску крадју избора? Си Дјин Пинг? Како да не. Тад им је био на тацни да га скину, али наравно да нису хтјели. Опет је потписао у Бутмиру све што су тражили, сад кад је био директор ЦИА-е и пустиће га да покраде и ове изборе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

19.09.2024 16:41

додик је лидер лоповима, који су на грбачи овом народу, а не лидер републике српске...не називајте ову сподобу лидером

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДелПо

19.09.2024 16:44

Е мој маторац, па ти си болестан и требао би хитно да се јавиш добром психијатру!! Толика количина мржње према некоме који је мртав преко 44 године није добра и враћа се теби као бумеранг!! Ако имаш довољно година требао си му то у лице рећи док је био жив а ако немаш довољно година онда те неко у породици погрешно васпитао и усадио мржњу која ће те прије или касније стићи у најгорем облику!! Мораш прије или касније пред Бога па ми није јасно како се не бојиш!?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маторац

19.09.2024 17:57

ДелПо-Види са том што те оштенила да те одведе у установу коју мени препоручујеш....

Name

То брате

19.09.2024 17:40

Он је цисти лоповвввввв вјерујте он је за WЦ ЦИСТИТИ а не у Политикум само краде је... ах гони га у

ОДГОВОРИТЕ
Name

Роцкy

19.09.2024 18:41

Кога они поставе,ту временом ни трава нерасте

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДелПо

19.09.2024 19:26

Е мој маторац, управо си са својим коментаром потврдио да си болестан човјече, потражи помоћ прије него те уништи мржња коју носиш у себи!! Видиш ја искрено вјерујем у Бога и не мрзим баш никог укључујући и тебе, али те жалим људино!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Грга

19.09.2024 19:56

Људи ово би требало под хитно онемогућити да има било какав додир са новцем,напуните џак пара и побјеже у Србију

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хаха

19.09.2024 20:56

Ал сте се расписали, мени је јасна порука овог писања и ко писе. ЕТО УЗИНАТ ГЛАСАМ ЗА ДОДИКА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

20.09.2024 00:46

Волис да Синцина зиви у 1000 квадрата, а сека у 350 , а гдје су некретнине по иностранству. Фуј мафијо, дје сте лопови?

Name

ре

19.09.2024 23:29

он је републику српску довео до банкроства али ниција није до зоре горјела ко се сњим друзијо увјек му се о глову одлупало бјезите од њега док јос мозете поздрав бн тв

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дуцко

20.09.2024 13:20

Милораде Додик ниси покрао свој народ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Па

20.09.2024 16:29

Јел могуће, хахахаха. Јес лупате. Ал добро ви то наплатите. Само удри по свом ако добро Плате.

ОДГОВОРИТЕ