Еколошка бомба: Министри обећавали, депонија још гори
Градска депонија , удаљена два километра од центра Вишеграда, рак је рана овог мјеста још од деведесетих година прошлог вијека. Све власти су обећавале или покушавале да је затворе или измјесте али узалуд. Да ли за њено измјештање постоји било какав пројекат, питају се грађани овог туристичког града.
Република Српска 04.10.2024 | 22:38Стање је овако. Више од двије деценије смрад са градске депоније, гдје је се депоновао и животињски отпад, у вечерњим сатима стиже у приградско насеље Душче, село Холијаке па и само градско језгро. Министри актуелне СНСД власти приликом доласка у Вишеград говорили су да ће проблем, уз помоћ министарстава бити ријешен, али од тога засад ништа. Највише испаштају грађани чије су куће близу сметљишта.
"Пробуди ме нешто ноћу, мислим неко ме дави, скочим, видим отворен прозор кроз који куља дим. Значи депонија гори. Једва остадосмо живи а у селу има петнаестак породица које су сваки дан изложене диму и смраду,“ прича мјештанин Холијака Емин Кадрић.
Чланови вишеградских опозиционих странака кажу да је депонија проблем над проблемима а никако да се уђе у проблематику његовог рјешења. Она је и ругло за туристички град.
„У задњих осам година актуелна власт / СНСД/ није ни покушала да озбиљно ријеши проблем. Стални пожари у љетном периоду на депонији кад је највећа концентрација отровних гасова угрожавају и туризам јер дим гуши и грађане и туристе, „ каже Сава Савић из Народног фронта
"Општинске власти годинама причају о рјешавању проблема градског сметљишта. Од свега што су учинили је да су ставили заштитну лимену ограду према магистрали и тако је дјелимично замаскирали. Градјани су огорчени, негодију и они и еколошке организације“, наводи Стефан Никитовић из СДС
Начелник одјељења за урбанизам општине Дејан Крсмановић истиче да досад није било никакве израдјене документације осим рјешавања имовинско правних односа на мјесту депоније и да је општина закључила уговор са пројектантском кућом која ће израдити програм мјера прилагођавање, уредјење и затварање градске депоније.
"Тај докуменат би требало наведе шта би требало приоритетно урадити да се депонија доведе у стање да може безбједно функционисати и које су мјере потребне да би се затворила. Истовремено се тражи нова локација којом ће бити задовољни сви градјани“, додао је Крсмановић.
Поставља се питање зашто је општинска власт досад чекала на изради документације и пројекта и зашто се дозволило да се и градјани и туристи трују димовима са сметљишта. Посебно кад на њему букну пожари.
(БН) Фото: Архива
Коментари / 5
Оставите коментарВишеград
04.10.2024 23:46Драги моји вишеграђани немојте се надати и живети у заблуди,геометар младен ђуревић ниједан проблем грађана неће и незна ријешити.Није ријешио проблем гробља,значи мртвих,е вала неће ријешити ни проблеме живих грађана.Он је ту због себе и оних око њега.
ОДГОВОРИТЕРе
05.10.2024 09:32Рјесење је бацајте смеце у Дрину оно це га однијети
Милојко
05.10.2024 07:41Отето је увек било проклето.
ОДГОВОРИТЕW
05.10.2024 08:07Драги народе. Видите куда. Вози овај воз
ОДГОВОРИТЕПо заслузи
05.10.2024 08:32Остаје им да умру глупо гласајуци за пљацкасе из коалиције Снсд-а у вукојебини мозда их и сахране на тој депонији и то младимиле буде посматрао са перисицем када пролази из стана у стан на релацији Београд-Требиње. Тако мисле сви користољупци.
ОДГОВОРИТЕ