Постепено укидање ентитетског гласања уз одобрење врха власти Републике Српске

Недавно је попуњена Комисија за одлучивање о сукобу интереса, у којој се према договору СНСД-а, ХДЗ-а и странака Тројке неће одлучивати по етничком принципу, већ простом већином гласова.

Босна и Херцеговина 02.11.2024 | 19:59
Постепено укидање ентитетског гласања уз одобрење врха власти Републике Српске

Укидање ентитетског вета у још двије институције тражи и Европска унија, а и на то су, како је недавно рекао Милорад Додик, пристале власти Српске.

Да ли се постепено укида етничко одлучивање у бх. институцијама, важан механизам заштите националних интереса који је Република Српска добила у Дејтону? 

Недавно су на сједницама оба дома Парламентарне скупштине БиХ, делегати и посланици, углавном владајућих странака, изабрали су чланове Комисије за одлучивање о сукобу интереса у бх институцијама, у којој неће бити важна ентитетска већина, односно неће се одлучивати по етничком принципу, него само већином гласова.

Да је укидање одлучивања по етничком принципу опасан преседан, још на сједници у марту, признао је и упозорио СНСД-ов Небојша Радмановић, предсједавајући Представничког дома.

„Сада смо добили приједлог, у коме нема равноправности, нема конститутивности народа, има проста већина. Вјеројатно је то у саставу оваквог акта пролазно данас, пролазно због овога што је важно за наш пут према ЕУ, али подсјећам вас да то може имати далекосежне посљедице за укупан рад и овога Парламента и БиХ у цјелини“, говорио је тада Радмановић.

Иначе, у току прошле сједнице Представничког дома, а прије гласања о избору седам чланова Комисије за одлучивање о сукобу интереса, питали смо СНСД-овог посланика Милорада Којића, да ли је и на који то начин СНСД-у прихватљиво да се не гласа по етничком принципу, односно да се укине тај механизам заштите националних интереса.

„Ми знамо на који начин је БиХ уређена и како се гласа и то је врло једноставно“, кратко је Којић одговорио и непуна два сата касније, гласао за чланове Комисије у којој неће бити одлучивања по етничком принципу. Овога пута, исто је подржао и Радмановић.

Посланик СДС-а у Представничком дому Парламента БиХ Младен Босић каже да се ово укидање етничког одлучивања не би могло десити без пристанка врха власти Српске, односно конкретно Милорада Додика.

„То се спрема и за неке друге комисије. Процес је отворен и видјећемо како ће то све изгледати у будућности. Не вјерујем да би Додик нешто тако урадио својевољно. Значи очито се ради о некој трговини која је везана за лични интерес, можда чак и ово суђење у суду БиХ“, додаје Босић.

Овим је отворена Пандорина кутија, сматра посланик ПДП-а у Представничком дому Бранислав Бореновић.

„Тај кључни принцип у којем се све мора договарати, мора укључивати глас бар једног од сва три представника три конститутивна народа је на неки начин нарушен зато што су омогућили гласање простом већином у Комисији за сукоб интереса, што сада отвара питање да ли је то пракса која ће бити кориштена и у наредном периоду. Поготово у свјетлу ових услова које БиХ треба да уради када је у питању повлачење средстава из Плана расте“, истиче Бореновић.

Јер како би Босна и Херцеговина добила милијарду евра из европског Плана раста, један од 113 реформи, тј. услова, је укидање ентитетског гласања у Савјету за државну помоћ и Конкуренцијском савјету БиХ. Да је власт Републике Српске и то прихватила, недавно је потврдио предсједник Српске Милорад Додик.

„Ево погледајте сад ситуацију у којој је од 113 реформи Република Српска прихватила све, а онда касније се појавило кроз механизам координације да три кантона то нису урадила и даље настављају да криве Републику“, признао је Додик у интервју за РТРС 21.10. ове године.

Међутим, прије пет мјесеци је премијер Репубилке Српске Радован Вишковић тврдио да неће прихватити три спорне мјере из 113 реформи, а то су уз поменуто укидање ентитетског вета, успостављање јединственог броја за хитне ситуације на нивоу БиХ и  попуњавање Уставног суда БиХ. 

„Ја док обављам ову позицију, не могу прихватити те три мјере“, категоричан је тада био Вишковић.

Којим онда представницима власти вјеровати? Оним који кажу да се зна како се према Дејтону гласа у БиХ или онима који прихватају укидање начина гласања успостављеног у Дејтону?

(БН) Фото: БН

Коментари / 25

Оставите коментар
Name

Ш

02.11.2024 20:27

Мора се спашавати. Издајица.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ХЕРЦЕГОВАЦ

02.11.2024 21:28

ДОДИК И ЊЕГОВЕ ПОДГУЗНЕ МУХЕ тј МАФИЈАСИ СВЕ ЦЕ ДАТИ САМО ДА СПАСЕ СВОЈЕ ГУЗИЦЕ КО ЕБЕ НАРОД СВЕ СУ ТО ФУКАРЕ И ЛОПОВИ

Name

Бенто

02.11.2024 21:48

Ма који црни “национални интерес”? Ово је 30 год борбе за “интерес” који су наши политичари добро уновчили продајући народу НАЦИОНАЛИЗАМ! (А ми к’о овце )!!!

Name

грга

02.11.2024 22:57

Ћут' туринашу.

Name

И добро је тако

02.11.2024 23:06

Јер он као Србин да би гласао могао би тражити нешто заузврат, опет неки интерес. А шта је то што би иначе могло по нас бити негативно?

Name

Ненад-Нострадамус

03.11.2024 20:17

Додик це све прихватити како би опстао на власт,мозда то и није тако лосе за народ.Само је проблем сто као Бик стално буце,а на крају сам себи попуси.

Name

И треба

02.11.2024 21:12

Не видим сврху ент. гласања када наши гласају "против" за било шта за шта Бошњаци гласају "за". Због тога постоји РС и ни због чега другог!

ОДГОВОРИТЕ
Name

МИле Изетбеговић

02.11.2024 21:21

То им је Додиг и обећао и зато га странци држе на власти. Само, неће одмах укинути ентитетско гласање. него ће то урадити постепено, са финим прелазима. Да људи то лакше прихвате.. Углавном, Додиг ће сачувати себе и паре, а Срби изгубити РС..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кога они држе

02.11.2024 23:45

На власти? Можда је он ипак изабран, јер не мисле сви као ти. Ја лично мислим да ово ент гласање и треба укинути.

Name

Коментар прије

03.11.2024 07:54

...човјече прпчитај! И засита се слажем са "коментатором".

Name

%%%%%11

02.11.2024 21:40

гори су они што гласају за додика од њега.додик и његови гласачи уништише РС

ОДГОВОРИТЕ
Name

Борци

02.11.2024 22:50

Ало борци на све ТРИ странге, засто сте се борили.

ОДГОВОРИТЕ
Name

100 КМ

02.11.2024 22:56

То Милораде. Поравнај ово што је остало од Републике Српске. Цјеловита, јединствена, недјељива БиХ. То заступаш од 1990. Још мало 4-5 година и завршио си посао. Браво!

ОДГОВОРИТЕ
Name

лик

02.11.2024 23:02

Бла бла бла! Па људи етнички торови су нас и довели у ово стање. Овдје се ради о сукобу интереса гдје некаква српска, бошњачка или било која друга државна мафија не може држати своје људе на позицијама иако су нелегалне. Чега се више бојите?!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гскс

02.11.2024 23:14

Вала сте висе досадни с ти ветом. Вето вето, па код муслимана на посао...Ае бјезите висе, мисеви!

ОДГОВОРИТЕ
Name

7

03.11.2024 00:25

И самоукидање и самоуништење је опција под додигом

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тоти

03.11.2024 06:41

Све се ради само да се скрене пажња са криминала ,њих Република српска не интересује битно је сачувати опљачкано од овог јадног народа.Све су опљачкали кад тад ће морати положити рачуне за опљачкано.

ОДГОВОРИТЕ
Name

МИЛЕНА

03.11.2024 06:50

ЗАСТО НЕКО РАДИ УЛАСКА У ЕУ ( У КОЈУ НЕЦЕ БИХ НИКАД УЦИ) ПРЕДАЈЕ ДЕЈТОНСКУ НАДЛЕЗНОСТ НА НИВО БИХ ? ТО БИ ЗНАЦИЛА ИЗДАЈА ИНТЕРЕСА СРПСКОГ НАРОДА. НАРОД ГЛАСА И ПРАТИ СВЕ СТО СЕ ДЕСАВА И У ИНСТИТУЦИЈАМА БИХ И ОДЛУЦИВАЦЕ О ПОЛИТИЦКОМ ОПСТАНКУ ОНИХ КОЈИ О ТОМЕ ОДЛУЦУЈУ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дензел

03.11.2024 07:10

Кад се уради анализа, гдје је све користен “витални национални интерес”, као нпр. Пељаски мост, коцење ветеринарског закона, и сл. добије се реалан утисак да је ВНИ РСа унистење дрзаве. И ту се долази до срз проблема

ОДГОВОРИТЕ
Name

Борац јурислија

03.11.2024 08:17

РС за коју смо се борили је одраз и зеља српског народа у БиХ, да сам одлуцује о својим интересима а не угрозавајуци друге народе. Све смо то добили у Дејтону, мозда и висе него смо оцекивали. Назалост, РС је постала предмет огромне и несагледиве пљацке од стране Срба лопова. Да би се прикрила та пљацка, стално се измисљају сукоби и стварају тензије. Много муке, крви и зноја сам поднио и пролио бореци се за РС, мислеци да це она бити по мјери свих људи који у њој зиве. Данас зивим на друственој маргини, потпуно свјестан сваког зла које се овдје десава. Потпуно сам равнодусан према РС. Кад видим колико је воле и својатају они који су је дебело опљацкали а капи зноја нису пролили за њу, ја поцињем да је мрзим.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Идеално

03.11.2024 11:46

Дијелим твоје мисљење и осјецање...на залост али је тако...

Name

борац

03.11.2024 09:03

Мора се све цинити да се водја спаси

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реалан

03.11.2024 10:25

Значи Додик је утопио РС у Федерацију БиХ. За коју годину по Додиковом РС неће да постоји аферим гласачи свака вам част сви сте ви потурице.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.11.2024 14:48

Не знам ко је уопште помислио да Миле Додик не би у другу вјеру прешао да сачува капитал? То су радили много јачи и племенитији племићи у врјеме кадаје то био услов да задржиш титулу и посједе. Водио је већ малог код султана, да му обећа да ће га и он покорно служити. Тешко је некима признати да смо у кавезу који он држи и упрвља са њим уз помоћ заједнице. Није ли у писму директору циа нагласио ,,да ће све слушати"? ,,Једном дашак, заувијек дашак", тако је написао.

Name

Катил Ферман

03.11.2024 11:06

Браво Милораде! Своју гузицу цувас тудјим главама и то главама гласаца који су за тебе гласали. Направио си пустос у РС, институције си унистио, дозволио криминалцима да се сетају и буду узор младима, насој дјеци ти исти продају доргу и тебе боли к…ц, јер ровју породицу цувају насим парама. Превисе је крви проливено Милораде, превисе је мајки своје синове покопало, да се зајебавас са остатком који није гласао за тебе, мој Милораде. Ниси ти био у рову, ниси ти осјетио кад граната експлодира, па кад твој саобрац остане без руке или ноге. Мој Милораде немас ти појма о томе, само знас себе и своје народним новцем покривати и бахатити се. Мој Милораде …. Немас ти појма.

ОДГОВОРИТЕ