Породичне фирме и у Федерацији почеле добијати милионе
Што се тиче судјеловања фирме Цондор у уговору о осигурању који је додијелила Електропривреда БиХ, етички и исправно би било да се ова компанија повуче.
Босна и Херцеговина 05.11.2024 | 15:48“Нечувено је да је Влада Федерације БиХ, и прошла и садашња, намјерно одбила или на други начин пропустила допунити или донијети ефикасан и проведив закон о спрјечавању сукоба интереса”.
Амбасада Сједињених Америчких Држава оштро је реаговала на скандалозну одлуку Електропривреде Босне и Херцеговине да фирми Цондор, у власништву породице федералног министра унутрашњих послова Раме Исака, додијели уносни уговор од 14 милиона КМ.
Политицки.ба затражио је реакцију Амбасаде.
Данас је стигао одговор у којем се посебно оштро критикује Федерална влада.
“Када супруга министра у Влади Федерације БиХ добије уносан уговор од компаније у државном власништву, то отвара озбиљна питања о сукобу интереса”, стоји у одговору Уреда за односе с јавношћу Амбасаде САД- на упит Политицки.ба.
Постојећи Закон о сукобу интереса у органима власти у ФБиХ јасно забрањује компанијама које воде званичници у власти или њихови блиски сродници, што укључује и супружнике, да приме износе више од 5.000 КМ годишње од било којег нивоа власти, стоји даље у одговору на наша питања.
“Међутим, примјена закона је битна.
Нажалост, измјене и допуне Закона о спречавању сукоба интереса на државном нивоу из 2013. онемогућиле су примјену закона на територији Федерације.
Додатно, у Закону о спречавању сукоба интереса ФБиХ недостају одредбе о оснивању независног институционалног тијела које би било одговорно за одлучивање о томе када се понашање квалификује као сукоб интереса.
Влада Федерације БиХ већ више од десет година није успјела допунити Закон како би могао остварити своју намјену спречавања сукоба интереса и повођења прописаних мјера. Овај неуспијех једнако је одговорност и претходне Владе ФБиХ, укључујући и тренутну опозицију, као и садашње Владе ФБиХ.
Нечувено је да је Влада Федерације БиХ, и прошла и садашња, намјерно одбила или на други начин пропустила допунити или донијети ефикасан и проведив закон о спречавању сукоба интереса, чиме је омогућено да се сукоб интереса одвија несметано”, стоји у одговору Амбасаде на питања Политицки.ба.
Истиче се и да би “власти Федерације БиХ требале, без одлагања, подузети кораке на усвајању ФБиХ Закона о спречавању сукоба интереса у складу са међународним стандардима ради превентиве ситуације сличне постојећој, те успоставља механизме за позивање на одговорност оних који су укључени у корупцију”.
“Ако се то не уради, грађани БиХ остају без могућности да се конкуришу под поштеним условима, корупцији се даје легитимитет, а становницима Федерације БиХ ускраћују правичне јавне услуге.
Што се тиче учествовања фирме Цондор у уговору о осигурању који је додијелила Електропривреда БиХ, етички и исправно би било да се ова компанија повуче”, стоји у одговору Уреда за односе с јавношћу Амбасаде САД на питања Политицки.ба.
(Бука)
Коментари / 6
Оставите коментар5 дека
05.11.2024 16:18Све је то “у пет дека” исто у цијелој БИХ док нас пале да се “глођемо “.
ОДГОВОРИТЕРе 5 дека
05.11.2024 16:53Зато треба укинути ентитете и пустити их да се свадјају у парламенту и један другог контролису. Докле год "поглавице" имају свој ревир, бице крадје!
Рамо
05.11.2024 16:54Исисак све паре из буџета! Амбасадоре ђе су ба ОФАЦ санкције?!
ОДГОВОРИТЕАмбасадор
05.11.2024 17:01Синдром ДОДИКСОН се проширио и на Федерацију БХ
ОДГОВОРИТЕУмрезени лопови
05.11.2024 18:33Похарасе дрзаву и народ до кискеее! На оциглед Медјународне заједнице! Пикривени партијама на власти! Пикрадисе хистаплери све без знања без морала!
ОДГОВОРИТЕАпелација
05.11.2024 21:55Исака под санкције. Одмах. Исти је додик, пљунути додик.
ОДГОВОРИТЕ