Како је Трамп успио да купи срце Латиноамериканаца?
Доналд Трамп је остварио невероватну победу над Камалом Харис, која је уживала огромну подршку демократа, али упркос свему није успела да победи у трци за председника САД.
Свијет 09.11.2024 | 14:21Новоизабрани републикански председник показао је снагу пред бирачима из редова беле популације и радничке класе који су га довели у Белу куц́у први пут 2016. године, да би сада добио и огромну подршку Латиноамериканаца.
Он је изненадио и тиме што је постигао бољи учинак од очекиваног међу млађим Американцима, посебно мушкарцима.
Међу Латиноамериканцима, кључним делом демократске бирачке базе деценијама уназад, Трамп је, према излазним анкетама, имао додатних 14 одсто више у односу на изборе из 2020. године.
Трампово преобликовање бирачког тела нигде није очигледније него у државама као што су Пенсилванија, Мичиген и Висконсин - за Трампа веома жељени "плави зид" који је помогао Џозефу Бајдену да однесе победу 2020. године.
Овог пута, Трамп је победио у све три државе, срушивши наде демократа да би Харисова могла да пронађе пут до победе због губитака на превременим изборима у јужним државама: Северној Каролини и Џорџији.
У свом победничком говору на Флориди, Трамп је овај резултат приписао "највец́ој, најширој, најјединственијој коалицији" у америчкој историји.
- Долазили су са свих страна, они који су били за унију, они против ње, Афроамериканци, Хиспаноамериканци. Добили смо све и ово је прелепо - рекао је окупљенима.
У Пенсилванији, држави "бојном пољу", Трамп је имао користи од огромне подршке растуц́е латино популације те државе.
Излазне анкете су показале да су Латиноамериканци у Пенсилванији дали око 5 одсто од укупног броја гласова. Трамп је добио 42 одсто гласова, у поређењу са 27 одсто када се кандидовао против Џоа Бајдена 2020. године.
Анкете су наставиле да се мењају како су се гласови бројали. У државном "латинопојасу" - источном индустријском коридору који се померио удесно током последња два избора - неки гласачи су рекли да нису изненађени резултатом.
- Заиста је једноставно. Свидело нам се како су се ствари одвијале пре четири године - рекао је Семјуел Негрон, полицајац из Пенсилваније и члан велике порториканске заједнице у граду Алентаун.
Негрон и друге Трампове присталице у сада вец́ински "латино" граду навели су друге разлоге због којих се њихова заједница кретала ка Трампу, укључујуц́и социјална питања и перцепцију да су њихове породичне вредности сада усклађеније са Републиканском странком. Одлучујући фактор је, међутим, била економија - конкретно, инфлација.
- Овде плац́ате 5 долара за десетак јаја. Некада је то био 1 долар или чак 99 центи. Многи од нас су се пробудили, по мом мишљењу, из демократских лажи да су ствари биле боље. Тада смо мислили да су ствари биле боље - додао је Негрон.
Уочи избора, анкете су такође сугерисале да су многи Латиноамериканци – широм САД, а посебно у Пенсилванији – били привучени Трамповим предлозима да блокира мигранте на граници између САД и Мексика и донесе много строжије законе о имиграцији.
Данијел Кампо, Американац из Венецуеле, рекао је да га Трампове тврдње о пузајуц́ем "социјализму" подсец́ају на ситуацију коју је имао прилике да осети у својој домовини.
(Курир) Фото: АП Јулиа Демарее Никхинсон
Коментари / 0
Оставите коментар