"Трамп неће покретати нове ратове, осим, можда, једног.."

Тачно 312 електора и више од 75 милиона гласова (и даље) обезбедили су републиканском кандидату Доналду Трампу други мандат у Белој кући, чиме је постао први председник САД после Гровер Кливленда који је служио два неузастопна мандата.

Свијет 12.11.2024 | 20:37
"Трамп неће покретати нове ратове, осим, можда, једног.."

Трамп је практично од среде почео да окупља свој нови тим, најпре је за шефицу свог кабинета изабрао искусну Сузи Вајлс, а потом именовао Елси Стефаник за нову амбасадорку САД у Уједињеним нацијама. Остале позиције, осим потпредседника ЈД Венса, тек треба да буду попуњене у време писања овог текста.

Нови/стари председник је у кампањи дао низ великих обећања, а добар део њих се односи на америчку спољну политику. Од тога да ће зауставити рат у Украјини, натерати Европу да плати своју одбрану, подићи царине на Кину, стати још јаче уз Израел... Укратко, великих планова није недостајало.

- Уколико Трамп заиста буде имао већину у Сенату и у Представничком дому Конгреса, моћи ће много лакше да спроводи своју политику него да је то био случај у његовом претходном мандату. У међувремену је и он стекао одређено искуство и сада ће врло вероватно оформити свој тим пре преузимања власти и тако брже наметнути своју вољу свим органима који припадају извршној власти.

Подсетимо се да је у првом мандату имао проблема са колегама, од којих су га многи напустили, чак и најближи међу њима, попут министра одбране и државног секретара. Претпостављам да ће овога пута имати стабилнији тим и да ће његове идеје бити много лакше спровести, посебно с обзиром на већину у оба дома Конгреса. Будите сигурни да ће овога пута бити људи који ће му бити блиски, односно оних који ће у већој мери извршавати његове налоге од стратешких докумената који су можда донети у неком од претходних мандата – каже на почетку Ковачевић. и истиче да је за Трампа изузетно важна лична лојалност.

- Што се тиче спољне политике коју би нова администрација могла да спроводи, њене назнаке могли смо да видимо у Трамповом првом мандату када је мање-више успешно спроводио ствари које су зависиле само од њега, попут повлачења из нуклеарног споразума са Ираном или Париског климатског споразума.

Мислим да сада поново можемо очекивати неки облик "трансакционе" политике САД са међународним организацијама, што значи да ће им наметнути америчке интересе. Иначе, мене уопште неће занимати – истиче наш саговорник, још увек пример извесне саботаже Светске трговинске организације (СТО) од стране Американаца.

Рат у Украјини

Једно од највећих обећања које је дао Трамп је да ће одмах за један дан зауставити рат у Украјини. Није објаснио како. Медији су спекулисали о многим сценаријима који би бар привремено могли да зауставе сукоб.

– У Трамповим предизборним говорима Украјина је имала привилеговано место у односу на друге спољнополитичке теме, Зеленског је често називао најбољим светским бизнисменом који „увек одлази из САД са кофером пуним новца“. Ово показује шта Трамп и његова бирачка база мисле о Украјини, а подсетимо и он је својевремено изјавио да Кијев не треба да улази у НАТО. Још увек не знамо шта Трамп намерава.

Можемо претпоставити да би био спреман да Украјини уведе примирје које није у складу са њиховим циљем потпуног ослобођења њене територије – али да би то урадио, Трамп прво мора да реши односе у НАТО алијанси и односе са ЕУ, која инсистира на територијалном интегритету Украјине – каже наш саговорник.

- Бојим се да Трамп не би превише питао Зеленског о могућем предлогу примирја, већ би му га наметнуо и условио низом корака које САД могу да предузму према Кијеву. Што се тиче Русије, она покушава да створи утисак да контролише ситуацију и да им није важно да се мир одмах закључи.

За Москву је важно да остави утисак да Америка, и Запад уопште, не могу да им диктирају политику. За Русију ће бити прихватљив предлог који ће председник Путин моћи да представи као руску победу, као резултат руских војних и дипломатских успеха. Али није лако све ово спојити – Трамп може да уцењује Украјину, али ће са Русијом бити мало теже...

Блиски исток

И док још увек не знамо тачно шта Трамп смера са Украјином, исто питање поставља се и за Блиски исток, односно за серију ратова који тамо тренутно бесне (рат Израела и Хамаса, рат између Израела и Хезболаха, и веома отворене, на ивици ратних сукоба са Ираном и Хутима из Јемена). Сам Трамп, а посебно део његове бирачке базе, више пута је изразио да је Израелу потребна безрезервна америчка помоћ.

Не заборавимо да је Миријам Аделсон , америчко-израелска милијардерка и велики поборник америчке помоћи Израелу, само на овим изборима донирала Трампу 137 милиона долара - само је Тимоти Мелон дао више, 175 милиона.

– Американци су заправо до сада били потпуно уз Израел, упркос неким вербалним критикама Бајденове администрације. Трамп је веома близак Нетањахуу, а својевремено је признао Јерусалим као главни град Израела, наговештавајући тиме да је спреман да подржи и друге планове Нетанијахуове владе, што подразумева трајну окупацију Западне обале и Појаса Газе.

Штавише, Трамп се повукао из иранског нуклеарног програма, што је отворило нову кризу на Блиском истоку и појачало конфронтацију између Ирана и Израела. Чини ми се да је тачно да Трамп није вољан да покреће нове ратове, али да постоји један изузетак – можда би био вољан да започне рат против Ирана. Зашто? То жели његова бирачка база, то желе његови богати донатори, и то жели Нетањаху.

Ковачевић напомиње и да су у Абрахамским споразумима, које су Бахреин и Уједињени Арапски Емирати 2020. године на Трампову иницијативу закључили са Израелом, регулисани односи потписника тако да се палестинско питање уопште не помиње. Израел је требало да склопи сличан споразум са Саудијском Арабијом, што многи виде као један од кључних разлога за напад Хамаса 7. октобра 2023. године.

– Претпостављам да ће Трамп инсистирати на наставку такве политике, а да би се она спровела неопходно је да Хамас и Хезболах нестану, пошто су они главна препрека томе. САД би такође имала користи од промене теократског режима у Ирану, што, с обзиром на болест и године врховног вође, ајатолаха Хамнеија, и није тако немогуће.

Чак и амерички обавештајци процењују да би пучем у Техерану Иран поново могао да постане њихов савезник од америчког ривала, каже Ковачевић и додаје да би Трамп био више него склон да такву промену, де факто револуцију, „гура“ разним притисцима. У целој тој причи, на крају, осим Хамаса и Хезболаха, губитници би били – Палестинци.

Једна од жаришних тачака којима се Трамп бавио током свог првог мандата било је Корејско полуострво. Штавише, чак се два пута састао са севернокорејским лидером Ким Џонг Уном , 2018. у Сингапуру и 2019. у Ханоју. Није било никаквог резултата.

– Најдраматичнија хладноратовска атмосфера из Европе 1950-их и 1960-их се реплицира у пацифичком региону. Јужна Кореја је тамо део ланца америчког савезништва, али како се односи са Северном Корејом заоштравају, Сеул би могао да дође још ближе закључку да је и њима самима потребно нуклеарно оружје.

Генерално, Корејско полуострво се претвара у оно што су некада биле Западна и Источна Немачка у Европи, сматра наш саговорник.

Што се тиче друге далекоисточне кризе – оне око Тајвана, Ковачевић претпоставља да ће Трампова администрација покушати да одврати Кину од идеје да крене у инвазије демонстрацијама војне моћи у том делу света, које ионако нису ништа ново.

– Међутим, Трамп би могао да закључи да ће помоћи Тајвану, али по вишој цени – шта је са плаћањем оружја, што са консултацијама у вези са продајом и производњом неких кључних производа попут чипса. Његов приступ је ту – ако желите да вас бранимо, морате то да платите, истиче политички аналитичар.

Што се тиче чланица НАТО-а, чак и оних које не троше више од два одсто свог БДП-а на одбрану, Ковачевић сматра да им САД вероватно не би ускратиле заштиту. За почетак, јер већина њих већ троши те паре на војску, посебно оне које су блиске Русији, па би у неком хипотетичком сценарију могле да буду мета напада.

Уопштено говорећи, Ковачевић сматра да би током Трамповог мандата тензије између светских суперсила могле да се смање, али да би се због тога могле повећати унутар САД.

– Ако је Трамп у доброј форми и жели да остане у Белој кући 2029. године, не можемо са сигурношћу рећи да ће поштовати амерички устав у будућности ако га није поштовао раније, посебно 6. јануара 2021. године.

На самом крају, укратко смо се дотакли Елона Маска, најбогатијег човека на свету и Трамповог блиског савезника, који би могао да добије важну функцију у новој администрацији. Питали смо Ковачевића да ли би Муск, сада у срцу владе, могао да покрене тиху технолошку револуцију.

– Ово није немогуће, али и можда је Маск управо схватио да би, помажући Трампу, могао да дочека 2030. са 600 милијарди долара (сада је тежак око 300 милијарди, прим.) и то не нужно тако да успе да направи огроман корак напред у својим компанијама.

(Блиц) Фото: АП, Тањуг, Схуттерстоцк / Рингиер

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

Еххх

12.11.2024 20:52

Тајван је кључни производјач чипова.Марбо производи чипс.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Трумп'

12.11.2024 23:33

Пролив се не мозе зауставити за један дан,а камол' рат.

Name

ИСТОЧНО САРАЈЕВО

12.11.2024 21:36

Ништа Трамп неће испунити од предизборних обећања што се тиче ратова.Може једино повећати царине на кинеску робу.Што се тиче Ирана може им само пљунути под прозор.Иран је под кишобраном БРИКС-а.Не смије га напасти јер су Руси дали С-400.Трамп може само шупљрати што се тиче свјетске политике.Најбоље му је да хапси по САД оне што су били против њега.То једино може.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мандатно ограничење

12.11.2024 22:04

Трумп не може остати у Бијелој кући 2029. године, јер Устав САД дозвољава само два мандата, један је прошао, ускоро почиње други. Није као код нас, два мандата, па пауза један мандат, па опет нови мандати (нпр. Комшић). И слажем се са коментаром већ датим, чипови и чипсови се ипак разликују, за чипсове Американцима не треба Тајван.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Раде

12.11.2024 23:15

Ма треба драган са додиком да добију мандат. Ста ти комсиц смета сигурно си ерцеговац вама се само комсиц указује!

Name

Рашо

12.11.2024 23:41

- Ако је Трамп у доброј форми и жели да остане у Белој кући 2029. године, не можемо са сигурношћу рећи да ће поштовати амерички устав у будућности ако га није поштовао раније, посебно 6. јануара 2021. године. Пјесник је хтио рећи да би могсу промијенити и Устав САД. Воли власт, апсолутиста је и имаће превагу у сенату и конгресу, именоваће још неке судије у Уставни суд, тако се намјестило. Ваљда ће му неко рећи "баста".

Name

Може он све

13.11.2024 09:08

И Путин може све, кроји једноставно устав како му паше.

Name

Звекан

12.11.2024 22:43

Двопартијски систем није нешто већа демократија од једнопартијског. И на крају, ђаво дође по своје, Америка ће мало да се вине прије дугог али коначног пада.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миле зна

13.11.2024 02:09

Ама јок, Бог је изабрао Трампа да осамостали Србску Республику и направи српски свет, ста вам је?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Слобода

13.11.2024 06:08

Све је у Божији рукама а трамп није бог дај боже мира ослободе за све

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

13.11.2024 06:10

Та сенилна будала це да уреди свијет.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Го

13.11.2024 06:59

Пара врти гдје бургија неће , ко плати биће побјеглих а ко има толики новац , Русија се не боји они ће остварити што хоће само ће мо ми са западом Украјину платити и бићемо као прије 200 година то је страшно шта се ради али морамо схватити да Жидови све то раде и зашто је Хитлер их мрзио а имао толике новце од њих , сада је други на путу а у бити много их је таквих али Европа ће бити осиромашена јер неће са Русијом а Украјина је изгубљена прије 16 година и то да се захвалимо Меркел јер она је уништила Европу

ОДГОВОРИТЕ
Name

МИР

13.11.2024 10:59

Русија и Иран тргују у националним валутама.

ОДГОВОРИТЕ