Власти у БиХ подијелиле 383 милиона КМ за 12.200 удружења, преко 1.800 повезано са странкама
У последњих пет година у БиХ је потрошено најмање 383 милиона марака на финансирање 12.200 удружења, показују подаци из Регистра грантова Транспаренцy Интернатионал у БиХ, који је податке прикупио од свих нивоа власти.
Босна и Херцеговина 14.02.2025 | 14:34
Чак 64 милиона КМ добила су удружења која се могу довести у директну везу са политичким партијама, јер су челници 1.807 удружења били на кандидатским листама у посљедња три изборна циклуса.
Ови подаци нису ни потпуни, јер 27 општина, градова, ентитетских и кантоналних министарства није доставило информације, а све је присутнији тренд да велике износе новца за удружења дијеле профитабилна јавна предузећа.
ТИ БиХ је упоредио податке о удружењима која су примала јавна средства са Регистром функционера и идентификовао 344 удружења чија одговорна лица обављају јавну функцију, а на њихово финансирање је потрошено 16 милиона КМ у претходних пет година. Од тога, 83 удружења воде руководиоци (директори и чланови надзорног одбора) јавних предузећа, док су на челу 184 удружења руководиоци јавних установа. Ту је и 77 удружења које воде изабрана и именована лица, односно обављају неку од политичких функција.
Злоупотребе и сукоб интереса
Јавни новац се у већини случајева дијелио без икаквих критерија и јавног позива, на шта указују ревизори из године у годину на свим нивоима, а овај проблем препознат је и у стратегијама за борбу против корупције.
Са друге стране, буџетска средства се злоупотребљавају за финансирање подобних удружења или чак трошкова изборних кампања. ТИ БИХ је у протеклом периоду подносио пријаве против челника удружења који су се налазили у директном сукобу интереса, јер су истовремено обнашали јавну функцију, али није било адекватне реакције.
Након пријаве против бившег савјетника Предсједника Републике Српске Милана Теглетије, власт у РС је експресно измијенила закон и озаконила сукоб интереса у финансирању невладиних организација из буџета. Тако је омогућено свим функционерима да имају своје НВО и примају неограничен износ јавних средстава, ако за рад у удружењу не примају плату.
Подсјећамо да је циљ овог закона био да спријечи функционере да новац из буџета дијеле сопственим удружењима и приватним предузећима, па се појава сукоба интереса никако није смјела сводити на примање плате, чиме је начињена несагледива штета.
Додатно, ревизори у РС су утврдили да се средства одобравају удружењима која су их ненамјенски трошила, али упркос неколико судских пресуда у корист ТИ БИХ-а и реакцији Омбудсмана, ресорно министарство у Влади РС и даље скрива ове информације.
Такође, у Федерацији БиХ од 2013. не постоји надлежна комисија која одлучује о сукобу интереса док институције које додјељују јавна средства потпуно игноришу постојање закона и чињеницу да је удружењима која води јавни функционер забрањено примити више од 10.000 КМ годишње, односно 50.000 за удружења из области културе и спорта.
Брчко Дистрикт даје највише новца
Највише новца подијели се на локалном и кантоналном нивоу, али значајну суму дијелиле су у претходном периоду и ентитетске владе.
У поређењу са висином буџета, убједљиво највећи проценат дијели Влада Брчко Дистрикта која за финансирање НВО издваја 16 ,8 милиона КМ годишње. Дистрикт су у наведеном периоду потресале бројне афере око расподјеле овог новца али је власт касније значајну реформу направила усвајањем побољшаног закона о сукобу интереса.
Такође износ средстава за финансирање удружења повећава се из године у годину а једини пад забиљежен је 2020. када је због ЦОВИД-а наплаћено значајно мање јавних прихода.
Ови подаци довољно говоре колики је степен политичке контроле над финансирањем цивилног сектора из буџета. Средства се дијеле удружењима која често немају ни wеб страницу, не објављују извјештаје о раду, као ни то у које сврхе троше јавна средства.
Са друге стране новим законом неподобним удружењима у Републици Српској власт намјерава ограничити рад и означити их “страним агентима” уколико се финансирају из европских или других фондова. Исте те фондове користи и сама власт која кроз овај закон покушава, под кринком транспарентности, ограничити рад неподобних удружења, док не постоји ни минимум транспарентности код финансирања “владиних невладиних организација”, пише Транспаренцy Интернатионал у БиХ.
(БН) Фото: БН
Коментари / 12
Оставите коментарТешка
14.02.2025 15:11Тешка пљачка, нема ту ни транспарентности нити било чега?!
ОДГОВОРИТЕВида
14.02.2025 15:23Колико је додик подјелио сиротињи или је за себе оставио мало му сто је накрао па хоце јос проклето сто је отето
ОДГОВОРИТЕЦxxx
14.02.2025 15:29Како се нисте сјетили. Пензионера. А. Можда. Вам. Буду требали. Овце једне.
ОДГОВОРИТЕБАТО
14.02.2025 16:16Када сам чуо цифру клолико је новаца подијељкено у БиХ, ПАО САМ СА СТОЛИЦЕ. ГДЈЕ ЈЕ НОВАЦ, У ЧИЈИМ ЏЕПОВИМА.
ОДГОВОРИТЕЈа
14.02.2025 17:39Само пљацкају а сваки дан дизу кредите,,али тако и трба кад мулави народ сути и диви се Додику сто је покрао народни пара милијарде.
УСИД
14.02.2025 16:31Сва та удрузења су партијска само ко фол неутрална су ....она су се финансирала од УСИд као и многе опстоне гдје вкада СНСД...
ОДГОВОРИТЕВесна Бајич
14.02.2025 16:43Шта је то чудо од Власти у БиХ а осврнућу се на власти у Републици Српској. Неко рече, зашто се Додик није осврнуо на пензионере. Нема он ту проблема. Он зна да су пензионери овце за шишање. С њима може како хоће. Тако и треба, кад овце неће веће пензије, а поставили ОВНОВЕ, да се боре за њихова права. У том свему једино ОВНОВИ, имају корист. Јер пензионери нису овце за шишање? Ј Е С У !
ОДГОВОРИТЕБорац
14.02.2025 17:12Сви су они радили за власт,зато су добили паре,само што је Трамп заврнуо чесму па се сад ваде.
ОДГОВОРИТЕАрсић
14.02.2025 19:01Да будемо јасни,ако сам добро разумио та средства су дијелити јавна предузећа и то наша којекаквим удружењима која гласају за власт па се тако обострано окористе о народни новац.Владајући добију гласове а удружења подијеле новац и углавном ту остане и пара за оног ко је све то осмислио а знамо ко је тај.Дакле нису опозиционе странке те које имају икакве користи од тога и то тако треба написати.Зато и има толико удружења да би се лакше прикрио траг новца,част оним удружењима која стварно требају али пола их је основано можда и више само због овог што сам навео.
ОДГОВОРИТЕРеалан
14.02.2025 20:00Сва та удружења су повезана са властима, огроман криминал и пљачка су по срједи у цијолој БиХ. Народ мора под хитно да мијења власт то бих био једини спас РС, као и власт у Федерацији БиХ.Комплет лопове из једног и другог ентитета у затворе напунити их са том багром која уништи живот људи на овим просторима.
ОДГОВОРИТЕРе,Реалан
15.02.2025 08:48Све то стоји,али,и ми смо за бетонирани,и никако да покажемо вољу и борбу на дјелима.Без тога,носит ћемо тешки јарам око врата цијелог живота.Па,ни то није страшно,сами смо допринијели хаосу,али,наша дјеца,унучад,и праунучади нису могли бирати родитеље,који користе мозак,умјесто нас,што их пуштамо низ воду...
А са киме и циме
14.02.2025 21:49И за ста је и ције интересе исто тако повезано 10400?
ОДГОВОРИТЕ