Корњача преживела 10 година закопана испод пода! (ВИДЕО)
У једној кући зидар је пронашао корњачу која је преживела 10 година закопана испод пода!. Корњача пронађена испод пода куц́е у Итацаји,на североистоку Токантинса.
Занимљивости 17.02.2025 | 15:26
Биолог Алуисио Васконселос де Карваљо објаснио је да је ова животиња свеједи рептил и да се лако прилагођава, јер једе и животиње и поврц́е.
„Пошто је сваштојед једе све, корњача ц́е појести све што нађе. Дакле, како није било ни вегетације ни било чега другог чиме би се хранила, само инсекти, због влажности околине, то је оно што је научила да једе“, рекао је биолог.
Животиња је пронађена 7. фебруара, када је становница Луиза Коеља да Круз Агијар (60) замолила зидара да провери да ли у њеној куц́и може да цури. Није имала појма да је животиња испод пода и да може преживети толико година закопана.
„Било је невероватно, мислили смо да је ова корњача дошла у камиону са шљунком који смо тражили пре више од девет година да га ставимо тамо позади куц́е, ова корњача мора да је била веома мала кад је стигла овде. Када смо је уклонили, видели смо да има неке деформације у оклопу, које су можда проузроковане тиме што је био превише близу керамици“, рекал је Луиза.
„Зидар је видео да је керамика мекана и почео је да је ломи, мислец́и да ц́е нац́и цурење воде. Тада је наишао на ову корњачу и позвао нас да дођемо да је видимо. Били смо тада веома изненађени“, рекао је мештанин.
Институт за природу Тоцантинс (Натуратинс) саопштио је да је животињи потребан адекватан третман и док се не пошаље у Фауна центар (Цефау) мора се држати на контролисаној температури и имати приступ индиректној сунчевој светлости.
Снимак на којем се види како зидар вади корњачу са земље постао је виралан на интернету.
Корњача је из врсте Цхелоноидис дентицулата, познатија као Јабути-тинга или жута корњача. Биолог Алуисио Васцонцелос де Царвалхо објаснио је да је могуц́е да ове животиње преживе закопане, ако има кисеоника и ако је место влажно извештава г1.глобо
„Верујем да је ова корњача можда ушла као беба и како је расла, прилагодила се. Али, постојало је место где је улазио кисеоник и углавном вода и влага, што јој је помогло да преживи тако дуго”, рекао је биолог.
Експерт такође истиче да се исхрана животиње током година заснивала на инсектима који су живели у истим условима.
Према Алуисију Васконселосу, пошто је годинама била закопана у затвореном простору, без осветљења, корњача је развила осетљивост на светлост.
„Како се прилагодила целом овом процесу, у тамнијим срединама, њена кожа нема адаптацију, као што је меланин који јој помаже да буде изложен сунцу или светлости. Због тога ц́е то бити спор процес ове нове адаптације.“
Специјалиста такође истиче недостатак исхране и деформитет који се развија у оклопу корњаче.
„Заиста је имала недостатак у исхрани, осим тога, можемо видети деформацију копита, коже и саме структуре тела, управо због нутритивног недостатка. Није имала праву храну, али оно што је било доступно локално“, објаснио је он.
(занимљивостидана.цом)
Коментари / 0
Оставите коментар