Хемофарм покренуо кампању за промјену погрешних наратива према женама
Напишимо причу из почетка
Република Српска 13.03.2025 | 14:49
Компанија Хемофарм покренула је кампању под називом „Напишимо причу из почетка” у чијем фокусу је исправљање погрешних наратива према женама од раног животног доба.
„У Хемофарму вјерујемо да свака животна прича заслужује да буде испричана на прави начин. Покретањем кампање ‘Напишимо причу из почетка’ указујемо на предрасуде и штетне наративе који обликују живот жена од раног узраста.
Наша намјера је да инспиришемо жене да преузму контролу над својим причама и да сви заједно радимо на разбијању стигме која често окружује претрпљено насиље”, рекао је Саша Урошевић, директор Хемофарма у БиХ.
Кампања, кроз генерацијски приказан наратив путем видеа приказује друштвене стереотипе, те наглашава да патња не значи љубав. Истовремено поставља и питање: Шта заправо представља ријеч - љубав? За сваког појединца ова ријеч може носити различита значења, али заједничка ријеч која их све повезује је – живот.
Менаџерица Сигурне куће у Бањалуци Амела Башић-Томић упозорава да насиље често почиње суптилно, али се завршава озбиљно, те да је један од раних знакова управо вербално контролишуће понашање, које је у основи насилничког понашања.
„Нешто што на први поглед изгледа као брига попут 'Зашто си с тим пријатељима? или 'Нису ти они прави’, може бити почетак изолације и губитка слободе. Критике које уништавају самопоуздање пропраћене изјавама попут 'Као да ти то можеш разумјети' или 'Твој посао?
То је само хоби' можда звуче безазлено, али константно поткопавање самопоуздања може везати жртву за насилника. На крају долази изолација – тихо оружје насиља које се дешава кад партнер почне стварати кривицу због дружења с породицом и пријатељима. То није љубав – то је контрола”, каже Башић-Томић.
Психолог проф. др Сања Радетић Ловрић наглашава да је данашња традиционална жена Балкана одрастала уз поруке које су изградиле њену слику о себи, као и ставове и увјерења о свијету око ње:
„Неке поруке које добијамо у свом одрастању могу да нас оснаже, а неке да нас ограниче и заробе у оковима предрасуда које постоје у друштву.
Традиција је поручила да добра дјевојчица треба да буде мирна и послушна, да није лијепо да се љути, да је вриједност бити послушна мужу и удовољити му, ма какав он био, те да је исправно истрпити сваку брачну кризу па и насиље да би се сачувала породица.
Истовремено, са свих страна долазе поруке да би дјевојке и жене требало да буду атрактивне и држе до себе, али не баш и амбициозне, јер каријера и породица не иду најбоље заједно.
Управо онда, када престане одрастање уз овакве поруке, жена ће жени моћи бити подршка. Жене ће добити заслужено поштовање јер ће се више препознавати њихове потребе, а дјевојчиће ће свијест о себи градити без бројних ограничавајућих порука. Тако ће стасати нове генерације жена, ослобођених окова предрасуда."
„Напишимо причу из почетка” подржали су Друштво психолога РС, Фондација „Удружене жене”, Удружење родитеља дјеце обољеле од малигних болести „Искра“, Wоман.цом Цлуб, Удружење грађана „Супербрке”, Хемофарм фондација и Центар за примјењену психологију “Неа Псyцхологиа”.
Ова друштвено одговорна кампања укључиваће различите активности попут јавних дискусија. Информативни материјали биће доступни на различитим каналима комуникације, с фокусом на друштвене мреже и ТВ станице. Хемофарм позива све заинтересоване да се придруже разговорима и допринесу стварању позитивног окружења за све жене.
Видео Напишимо причу из почетка можете погледати на линку: хттпс://yоуту.бе/луБЦХЕЈЛлСА
(ПР)
Огласио се и Додик: Све наде улаже у Рода Благојевића
29.06.2025 | 09:10