Мљекари из Српске забринути, траже спуштање рампе

Да би избјегли судбину домаћих узгајивача свиња којима је афричка куга десетковала производњу, мљекари из Републике Српске траже од надлежних у БиХ да хитно спусте рампу за увоз живих животиња, јер се, како тврде, опасна зараза папкара, слинавка и шап веома брзо шири Европом.

Република Српска 15.03.2025 | 17:37
Мљекари из Српске забринути, траже спуштање рампе

Болест се средином јануара прво појавила у Њемачкој, а потврда о зарази стигла је из Мађарске. Ријеч је о једној од најзаразнијих болести које погађају говеда, свиње, овце, козе и биволе, као и дивље папкаре широм свијета.

Из Удружења пољопривредних произвођача - мљекара Републике Српске у петак су тврдили да је болест стигла и у Румунију те у сусједну Хрватску, апелујући на све надлежне институције да хитно реагују и предузму заштитне мјере и заштите домаћу производњу хране и уопште сточарство.

- Увоз живих животиња мора бити забрањен одмах. Не желимо судбину коју су прошли свињари. Предлажемо и хитну организацију састанка о овом питању са надлежним институцијама почетком наредне седмице - наведено је у саопштењу Удружења мљекара.

Наглашавају да су говеда посебно подложна овој заразној болести те да смртност често прелази и 90 одсто, због чега нема мјеста чекању и отезању са мјерама које треба да очувају домаћу производњу хране.

Први човјек удружења Милорад Арсенић каже да су фармери веома узнемирени, нарочито они у мјестима која граниче са Хрватском.

- Из Хрватске још није стигла званична потврда о појави заразе, али према незваничним тврдњама тамошњих колега, болест је нажалост већ стигла. Фармери у пограничном подручју нарочито страхују од трговине на дивље, јер су болести животиња и раније у БиХ улазиле токовима неконтролисаног увоза. Позивамо и Граничну полицију на опрез - рекао је Арсенић за "Глас".

У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС одмах су одреаговали на апел и за понедјељак заказали састанак фармера и ветеринарских служби, а помоћник министра за ветеринарство Негослав Лукић увјерава да прате епизоотиолошке извјештаје из земаља окружења.

- Апелујемо на фармере и друге заинтересоване стране да подигну биосигурносне мјере на највиши ниво, да би био минимизиран ризик од ширења болести. Препоруке за спречавање инфекције укључују јачање контрола на улазу у фарме, редовно и темељно чишћење и дезинфекцију објеката, као и увођење строге контроле над здравственим стањем животиња. Одговорно поступање, као и рано откривање и пријављивање болести, од пресудне је важности за спречавање ширења болести и заштиту здравља животиња у Српској и шире - казао је Лукић.

БиХ је ради спречавања уноса слинавке и шапа почетком седмице забранила увоз домаћих и дивљих папкара, сјемена и јајних ћелија од папкара те сточне хране поријеклом од папкара из Мађарске, а директор Канцеларије за ветеринарство БиХ Саша Бошковић наводи да и ова институција пажљиво прати ситуацију те да ће дјеловати у складу са званичним информацијама.

- Сматрам да домаћи мљекари не владају релевантним информацијама, прича о појави болести у Хрватској за сада је у домену рекла-казала. Чим смо добили информације о појави болести у Мађарској и забрани увоза, која је одраније на снази и за дијелове Њемачке реаговали смо истог момента. Што се тиче Хрватске и Румуније за те земље не постоје званичне информације. Канцеларија прва у БиХ добија информације од Европске комисије и земаља у којима се забиљежи појава било какве врсте болести, а не само зараза и дјелујемо одмах - наглашава Бошковић.

Пренос болести:
Негослав Лукић каже да Министарство пољопривреде издваја значајна средства за спровођење активног и пасивног надзора на слинавку и шап код говеда, оваца и других угрожених врста те да Ветеринарски институт РС "Др Васо Бутозан" располаже акредитованом и добро опремљеном лабораторијом која је способна да изврши дијагностику болести, чиме се омогућује брза и прецизна идентификација.

- Уколико примијетите било какве симптоме који указују на инфекцију слинавке и шапа, као што су отечени језик, слињење, појава лезија на кожи, губитак апетита или висока температура, одмах се обратите надлежним ветеринарима - поручио је Лукић фармерима.

(Глас Српске) Фото: Илустрација

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Бозо w

15.03.2025 19:47

Сада це ово струцњак сулиц ресити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Прасеци

16.03.2025 11:00

Па овој власти је у циљу да вам све узму, како би они крали да нема увоза? Зао ми је обицних људи али они то неце направити. Сјетите се да су прво допустили да се заразе свиње које су могли спасити, на крају само две највеце фарме које су у власниству гована из владе нису дозволили преглед зивотиња инспекторима..

ОДГОВОРИТЕ