Кецмановићи морају да исплате милионе породицама убијених
Виши суд у Београду данас објавио је данас првостепену пресуду којом је у парничном поступку обавезао Миљану и Владимира Кецмановића као и Огледну основну школу "Владислав Рибникар" да породицама убијених у тој ОШ 3. маја 2023. године, солидарно исплате вишемилионске новчане износе на име накнаде нематеријалне штете за претрпљене душевне болове и страха услед смрти блиског лица.
Србија 19.03.2025 | 15:29
Син Владимира и Миљане Кецмановић, убио је у ОШ "Владислав Рибникар" 3. маја 2023. године девет вршњака и чувара школе током првог часа.
Због претрпљених душевних болова услед смрти блиског лица, Кецмановићи, њихов малолетни син К. К. и ОШ Владислав Рибникар дужни су да тужиоцима Миљани Мартиновић, Зорану Мартиновићу, Ивану Божовићу, Нинели Радичевић, Бојану Асовићу, Марији Асовић, Анђељку Аћимовићу, Наталији Аћимовић, Миланки Негић, Драгану Кобиљском, Нини Кобиљски, Драгани Анђелковић, Бранку Анђелковићу, плате износ од по 12.000.000 динара, саопштено је из тог суда.
Милошу Чикићу, Сузани Станковић Чикић и Слободану Негићу они су обавезани да плате износ од по 13.000.000 динара, а Живораду Влаховићу и Коси Влаховић, износ од по 11.000.000 динара, као и Лени Мартиновић, Наталији Мартиновић, малолетној А. Б, мал. Б. А, Марији Аћимовић, мал. М. К, Мини Анђелковић и мал. М. А, износ од по 10.500.000 динара, а тужиоцу мал. М. П. износ од 8.000.000,00 динара.
Миљана Кецмановић, Владимир Кецмановић и Огледна основна школа "Владислав Рибникар" обавезани су да тужиоцима солидарно на име накнаде нематеријалне штете за претрпљени страх исплате и то Миљани Мартиновић, Зорану Мартиновићу, Ивану Божовићу, Нинели Радичевић, Бојану Асовићу, Марији Асовић, Анђељку Аћимовићу, Наталији Аћимовић, Миланки Негић, Драгану Кобиљском, Нини Кобиљски, Драгани Анђелковић, Бранку Анђелковићу, Милошу Чикићу, Сузани Станковић Чикић, Слободану Негићу, Лени Мартиновић, Наталији Мартиновић, мал. А. Б, мал. Б. А, Марији Аћимовић, мал. М. К, Мини Анђелковић и мал. М. А, износ од по 1.750.000 динара. Као и Живораду Влаховићу износ од 500.000 динара и Коси Влаховић износ од 600.000,00 динара.
Они су обавезани да тужиоцима солидарно накнаде трошкове поступка са законском затезном каматом почев од дана наступања услова за извршење, у року од 15 дана од дана пријема преписа пресуде, под претњом извршења.
У образложењу пресуде, између осталог се наводи да је тужени мал. К. К. одговоран за штету коју су тужиоци претрпели, имајући у виду да је у тренутку предузимања штетних радњи био способан за расуђивање, док су тужени Владимир Кецмановић и Миљана Кецмановић одговорни с обзиром на то да је у току поступка утврђено да је штета настала услед лошег васпитања малолетника, рђавих примера и порочних навика које су му родитељи дали.
Када је реч о постојању одговорности на страни четвртотужене ООШ "Владислав Рибникар" за нематеријалну штету коју су тужиоци претрпели, суд је става да у конкретном случају таква одговорност постоји.
Наиме, током доказног поступка утврђено је да је у периоду који је претходио догађају од 3. маја 2023. године, у поступању запослених ООШ "Владислав Рибникар", дошло до пропуста који по својој правној природи представљају штетну радњу нечињења, а која се састоји у непредузимању оних радњи које је стандард дужне професионалне пажње у конкретном случају налагао.
Такође, утврђено је да ООШ "Владислав Рибникар" одговара и по основу одговорности правног лица за штету коју проузрокује њен орган у складу са одредбом члана 172 Закона о облигационим односима (ЗОО), у вези са незаконитим организовањем дежурстава ученика, а које је приписано у одговорност тадашњем директору ове ОШ, као инокосном органу.
Против ове пресуде дозвољена је жалба Апелационом суду у Београду у року од 15 дана од дана пријема исте.
Ову тужбу поднело је 27 чланова породице убијених против дечака, његових родитеља и школе у којој се масакр десио.
Поред овог парничног поступка води се још четири против Кецмановића.
Првостепеном пресудом Вишег суда у Београду Владимир Кецмановић је за кривична дела занемаривање и злостављање малолетног лица и тешко дело против опште сигурности осуђен на јединствену казну затвора од 14 и по година.
Његова супруга Миљана Кецмановић је за кривично дело занемаривање и злостављање малолетног лица осуђена на казну затвора од три године, док је инструктор стрељаштва Немања Маринковић осуђен на 15 месеци затвора због давања лажног исказа.
Дечак К. К, који у време извршења овог злочина није имао навршених 14 година, па самим тим није кривично одговоран, пуцао је на своје другаре из два очева пиштоља која је узео 1. маја.
Потом их је кобног дана ставио у свој ранац, отишао у школу и током првог часа убио 10 особа и ранио још петоро деце и наставницу историје.
(Тањуг) Фото: Тањуг
Коментари / 7
Оставите коментарРАЈНА
19.03.2025 15:51представа
ОДГОВОРИТЕОдговор
19.03.2025 16:34Тако и треба - да више никад, никоме овако нешто не падне на памет! А тог малог на доживотну робију, па макар се звало и лијечење, али на слободу нипошто!
ОДГОВОРИТЕПитање
19.03.2025 19:02Да ли они уопште имају толики новац. Шта значи пресуда ако је немогуће то испоштовати.
ОДГОВОРИТЕРе Питање
20.03.2025 07:50Колико имају да имају - све им одузети!
мики
19.03.2025 21:22која глупост од суда И пресуде, да имају стампарију пара не би могли исплатити ове милионе.
ОДГОВОРИТЕЛеми
19.03.2025 22:46Ово је само да би се јавност умирила. А ником није пало на памет да малог осуди на дозивотну робију, гдје це бити у руднику по 12х,и својин радом отплацивати овај дуг. Сви це реци да закон не дозвољава. Ма пусти закон,или осудите онда и оне који су донијели такав закон, јер закон не ваља, зар вам није јасно..
Ре Леми
20.03.2025 18:13Никад он изаћи неће из установе затвореног типа, па макар само лежао унутра!