Влада даје дозволе, не води рачуна о интересима грађана
Ресорно министарство издало је еколошку дозволу за изградњу мини хидроелектране „Јовићи“ на ријеци Пливи. У августу прошле године грађани Шипова побунили су се против изградње ове електране, страхујући да би ријека Плива била трајно уништена. Елеколшки активисти упозоравају на штетност мини хидроелектрана и надлежне позивају да одустану од издавања потребних дозвола инвеститорима.
Република Српска 07.04.2025 | 17:52
Предузеће „Природна енергија“ д.о.о Шипово добило је еколошку дозволу за изградњу мини хидроелектране „Јовићи“. Средином прошле године грађани Шипова обавијештени су о планираној изградњи ове мини хидроелектране на ријеци Пливи. Вијест је изазвала негодовање локалног становнишва, које се брзо организовало и кренуло у борбу против изградње мини хидроелектране.
„Од тада до данас ми смоуспјели да упознамо јавност са овим проблемом. Успјели смо да свијест људи подигнемо на један виши ниво. Спровели смо низ активности, укључујући и прикупљање преко 2000 потписа кроз петицију“, каже Драженко Проле, предсједник Иницијативног одбора УГ “Не дамо Пливу и Јањ”.
Опозиција у Шипову позива на отворену борбу против изградње мини хидроелектране „Јовићи“, без обзира на политичку пирпадност. За све оптужују начелника Милана Ковача, који је, тврде, подржао издавање свих потребних дозвола за изградњу МХЕ „Јовићи“.
„Човјеккоји је учествовао у доношењу свих потребних дозвола да се иста изгради. Активно је учествовао и у експопријацији земље, тачније одузимању од приватног лица, гдје је одма било назначено да се земља одузима за изградњу мини хидроелектране“, објашњава Милан Плавшић, предсједник ОО Народног фронта Шипово.
Само неколико стотина метара изнад локације предвиђене за изградњу МХЕ „Јовићи“ налази се МХЕ „Главица“, чиме је природни ток ријеке Пливе већ прекинут. Простор на коме је планирана изградња друге МХЕ надлежни су раније искључили из планираног заштићеног подручја.
„Ако је то подручје требало ући у заштиту, онда вјероватно има нешто вриједно да се заштити. Није нам јасно из ког разлога је тај дио, говоримо о једној катастарској честици изузет из простора који је требао бити заштићен“, каже Ратко Пилиповић из Центра за животну средину.
Плива није једина ријека на мети инвестиора. Измјенама и допунама Просторног плана Републике Српске кањон ријеке Дубоке са водопадом Скакавац у близини Котор Вароша има све услове да буде заштићено подручје. Ипак, фирма "ДСМ Електрус" не одустаје од изградње МХЕ. Мјештани, уз подршку љубитеља природе и ове су године на Свјетски дан вода организовали скуп са кога су поручили - ни капи Дубоке, стоп мини хидроелектаранама.
„Стављање ријека, потока и рјечица у цијеви је злочин без преседана. Сматрам да је то ствар због које одређени људи и комплетна власт треба да одговарају са стотинама година робије. Не постоји већи злочин против природе који је на дјелу у БиХ, сматра новинар Горан Дакић.
Експанзија изградње мини хидроелектрана кренула је 2006. године, када је додијељено преко 100 концесија за изградњу, каже Владимир Топић из Центра за животну средину.
„Ми позивамо да се оне раскину, јер праве штету. Мале хидроелектране су се до сада показале као штетне. Имали смо прилику видјети на ријеци Врбањи да је корито потпуно празно у децембру мјесецу. Угар је једна девастирана ријека. Многе од њих и не раде у пуном капацитету зато што су предимензиониране“, каже Топић.
Мини хидроелектране су доказано штетни и неефикасни пројекти. Зато је потребно, објашњава Топић, повећати број подручја која се налазе под заштитом, како би се од приватног интереса сачувало опште природно добро.
(БН) Фото: Илустрација
Коментари / 7
Оставите коментарВесна Бајич
07.04.2025 18:15Хоће ли овом народу бити јасно већ једном, да Власт није брига за народ? Савршено народ је не интересује. Они не виде а није их ни брига што борци и пензионери гладују, не могу љекове да узимају, струју им искључују. Људи сада 1000 КМ није ништа, на овој инфлацији, која сваки дан мјења друге веће цијене на све могуће.
ОДГОВОРИТЕБАНДА ЛОПОВСКА
07.04.2025 18:51БАНДА ЛОПОВСКА КОЈА КРИМИНАЛ КРИЈЕ ИЗА ЕВРОПЕ,НАЦИЈЕ И ПРАВОСЛАВЉА. ПА ТИ ЦЕ УНИСТИТИ И ПЛИВУ. ЕНО ПОЛА КОЗАРЕ СУ УНИСТИЛИ ТО НИ ПАВЕЛИЦ НИЈЕ РАДИО.
Ре Весна Бајиц
07.04.2025 20:01Весна, битно је Свето Српство. Видис да су(народ) заслепљени, и да це и коријење јести, само да се слави Свето Српство, бој на Косову, и остали митови. Ми смо народ легенди, прослости и ратова, и то нам је на првом мјесту.
77
07.04.2025 18:16Па народ се не буни, воли власт и водје. И Овдје их стално брани.
ОДГОВОРИТЕПриједорцанка
07.04.2025 18:57Ужас. Ниста им није свето! Продали би и рођену матер за паре.
ОДГОВОРИТЕРиболовац Кнежево
07.04.2025 19:20На ријеци Угар у дужини 10км изграђено у задњих 15 год изграђенео је 5 проточни централа, три на простору РС и две на територи ФБИХ а,корито девастирано у бетону, а држава од тога нема ништа, само тајкуни.
ОДГОВОРИТЕИскрено
07.04.2025 20:26Ако ви из Центра за заштиту животне средине не можете да се борите са Министарством за прост.уређ.грађ. и екологију, који је највећи кривац да се разумјемо, шта онда могу становници. Све полуге права, адвокате имате на располагању, употребите то и поднесите тужбе против надлежних. Очито да надлежном министарству и њихим "стручним кадровима" није циљ заштита животне средине, зато се тако понашају. Низашта не одговарају, плате боговске, раде шта хоће.
ОДГОВОРИТЕ