Међународни принципи се морају поштовати једнако

- Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је данас на седници Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) у Њујорку, на којој се разматра Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а за период од септембра претходне до марта ове године, да се међународни принципи морају поштовати једнако и доследно.

Србија 08.04.2025 | 21:52
Међународни принципи се морају поштовати једнако

Ђурић је нагласио да став Србије остаје јасан и доследан - да снажно подржава континуирано присуство и пуно ангажовање УНМИК-а.

"Велика ми је част да се данас обратим овом уваженом телу у име Републике Србије. Користим ову прилику да захвалим генералном секретару Антонију Гутерешу, као и специјалној представници генералног секретара и шефу УНМИК-а, госпођи Каролин Зијаде, на њиховим сталним напорима у спровођењу мандата који је УНМИК-у поверен Резолуцијом 1244 Савета безбедности", рекао је Ђурић у обраћању.

Он је истакао да после више од 25 година мандат мисије још увек није испуњен, а да  изазови на терену постају све сложенији из дана у дан. 

Како је рекао, улога УНМИК-а није само релевантна, већ је неизоставна.

Ђурић је навео да ће у обраћању изнети три кључне тачке, од којих је прва да се међународни принципи морају поштовати једнако и доследно.

Министар је нагласио да у години у којој обележавамо 80. годишњицу од оснивања највеће светске организације и усвајања њеног најважнијег акта - Повеље Уједињених нација, верује да сви морамо да се запитамо да ли смо данас ближе или даље од циљева које смо заједнички зацртали. 

"Често имамо прилику да у овом здању чујемо изјаве о потреби и значају пуног поштовања Повеље УН, а посебно принципа који гарантују заштиту суверенитета и територијалног интегритета међународно признатих држава. Поносан сам што сам представник државе која је доследно посвећена поштовању Повеље УН и њених темељних принципа, укључујући неопходност поштовања територијалног интегритета и суверенитета, како свог, тако и свих других држава чланица УН. Стога је природно да очекујемо да ова правила важе за све државе чланице и да се једнако примењују на све, укључујући и Републику Србију", истакао је Ђурић.

Он је изразио уверење да смо данас, хтели то да признамо или не, сви свесни последица преседана који је учињен 2008. године једностраним проглашењем независности Косова. 

"На време смо упозоравали да, када се једном принципи међународног права прекрше, питање је како можемо да изађемо из овог 'зачараног круга'. Свака земља, потенцијално, може имати своје 'Косово'", навео је Ђурић.

Он је додао да од 2008. године видимо све већи број ситуација у којима се доводе у питање статуси разних региона, покрајина, територија суверених држава, чланица УН. 

"У ствари, после косовског преседана, управо овај Савет безбедности је био преоптерећен суочавањем са последицама тог преседана", указао је Ђурић.

(Тањуг) Фото: Тањуг

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Старк

09.04.2025 08:53

Невјероватно.Захваљујете се УН,а иста та УН погазила своје повеље кад је одвајала Косово од Србије.Позната полтронска политика АВ.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

09.04.2025 13:26

Из тог разлога моземо захтевати исти третман за Српску. Са њима или без њих, Српска треба расписати референдум о самосталности. Право и правда су на насој страни. Овако је неподносљиво, мозда је и горе него за турског вакта.

Name

Кики

09.04.2025 17:08

Који принципи? Па зар тога јос има у европској политици?

ОДГОВОРИТЕ