Ужас на граници: Мађари закопали 3.000 грла стоке
Велику забринутост локалног становништва изазвало је закопавање 3.000 грла стоке због сумње на инфекцију слинавком и шапом у близини мађарског села Хегyесхалом, код границе с Аустријом.
Свијет 08.04.2025 | 22:16
На том мјесту сада из тла избијају плинови и текућине. Власти тврде да је све под контролом, да је ријеч о нормалном процесу распадања, те да ће локација бити додатно прекривена слојем земље.
Мјештанин Лáсзлó Нyул каже да се боји загађења питке воде због распадајућих лешина, те да је с супругом у страху. "Уложио сам све своје новце у кућу својих родитеља како бисмо живјели изван града. Међутим, ово нас тјера да одемо одавде", цитира Нyула портал 24.ху. Тај портал наводи да је на локацији закопано 3.000 грла стоке.
У селу не постоји канализација, а мјештани се плаше контаминације својих бунара. Начелник општине Лáсзлó Сзőке тражи додатне информације од државе како би могао умирити јавност. Главни ветеринар Сзаболцс Пáсзтор тврди да током распадања лешина настају плинови и текућине које могу привремено изаћи на површину.
Улазак у то подручје је забрањен за јавност, а државне власти обећале су надзор квалитете воде. Такође се планира изградња канализације.
"Сви би требали поштовати прописе, јер у супротном неће бити могуће зауставити инфекцију. Међу та правила спада и забрана уласка у затворени простор гдје су животиње закопане. Ко то прекрши, учиниће кривично дјело", упозорио је главни ветеринар.
Према наводима портала, мјесто није ограђено, већ је само опасано траком.
Портпарол Државне ветеринарске управе Чешке Петр Ворлíчек потврдио је да је закопавање лешина у тзв. закопалишта једна од опција за њихово уклањање, посебно с обзиром на капацитете кафилерија.
Локација мора бити пажљиво одабрана како не би дошло до контаминације површинских или подземних вода, што би требао потврдити хидролошки елаборат. Према закону, закопалишта се могу користити и оснивати "посебно у забаченим подручјима или у ситуацијама сузбијања заразе које захтијевају хитно и безопасно уклањање животиња које су усмрћене у оквиру мјера за сузбијање избијања озбиљне заразне болести".
Слинавка и шап појавиле су се у Мађарској и Словачкој. Ријеч је о високо заразној вирусној болести папкара, укључујући говеда, свиње, овце и козе. Ова болест не заобилази ни дивље животиње. Вирус који изазива болест излучује се слином, урином, изметом и млијеком. Преноси се контактом са зараженим животињама, зраком, али и преко коже људи, алата или превозних средстава. У Чешкој је посљедњи пут забиљежена 1975. године.
Коментари / 8
Оставите коментаранте
08.04.2025 22:37То озбиљне дрзаве не раде али мадари имају орбана
ОДГОВОРИТЕyу
08.04.2025 23:12А Орбан има Додика а он има Висковица а он има прасца Стевандица.
Ре:
09.04.2025 01:05А кад Аустрија константно у Мађарску довози и депонује на стотине тона опасног медицинског и радијацијског отпада, то је онда озбиљна држава, бар по теби?! Још озбиљнија је ЕУ, која је само у РС направила 37 депонија на којима је укопан нуклеарни отпад, чији је ниво зрачења око 200 пута већи од допуштеног. А Мађари на својој земљи и јок, не ваља бечком двору! Па, ко је ту озбиљна држава?!
Ре: анте
09.04.2025 01:07Мислиш ли и за Трговску гору исто тако?
Георгије
09.04.2025 07:34Слободе унутар ЕУ се само зову другим именом. Параграфи и реалност су свугдје исти!
Мајевица
09.04.2025 00:13Са овим Мађарима све сами проблеми!
ОДГОВОРИТЕПоп Спиро
09.04.2025 17:07Нема то везе, љута мадјарска кобаса најбоље смека!
ОДГОВОРИТЕМађари као и Срби
09.04.2025 17:12...не би смјели да се жале на своје власти и морају да их поштују и воле безусловно! Шта гид да раде, све мора да се подржи!
ОДГОВОРИТЕ