Шта кажу кинески држављани које су заробили Украјинци
Двојица кинеских држављана заробљених док су се борили за Русију тврде да их кинеска влада није послала у рат и описали су тешкоће кроз које су прошли у руским редовима.
Свијет 15.04.2025 | 20:53
Један од заробљеника, Ванг Гуангђун, изјавио је да је одмах након заробљавања од стране украјинског војника био изложен нападу руским "хемијским оружјем", рекао је новинарима на конференцији за штампу у Кијеву, преноси Тхе Киев Индепендент.
"Губио сам снагу и падао у несвест. Онда сам осетио како ме неко хвата за оковратник и извлачи напоље на свеж ваздух, испричао је Ванг.
Према његовим речима, након што су га украјинске снаге заробиле, нашао се у заклону са украјинским војником током руског напада. Рекао је да му је Украјинац помогао да преживи оно што је описао као напад "гасом у спреју".
"Украјински војници су нас штитили и све време се добро опходили према нама", додао је.
Ванг Гуангђун и Џанг Ренбо, рођени 1991. и 1998. године, први су кинески држављани заробљени док су се борили у руској војсци на територији Украјине.
Њихово заробљавање је раније у априлу објавио председник Володимир Зеленски, који је 11. априла изјавио да се "неколико стотина" кинеских држављана бори на страни Русије у Украјини. Неколико дана касније, двојица заробљеника су изведени пред новинаре на конференцију за штампу.
Говорећи на кинеском, њихове одговоре је на украјински преводио преводилац обезбеђен од стране владе. Ванг је рекао да је био у Кини, листајући ТикТок, када је наишао на оглас за пријаву у руску војску.
Пошто је претходног лета изгубио посао, понуда му је звучала привлачно, нарочито јер се, према његовим речима, војна служба у Кини сматра "престижном".
Обећана им плата до 3.000 долара месечно
Регрутер с којим је контактирао рекао му је да кинески регрут у руској војсци може зарађивати од 200.000 до 250.000 руских рубаља (2.000–3.000 долара) месечно – што је више од просечне плате у Кини. Такође му је обећано да ће му бити плаћено путовање у Русију и обезбеђена потребна документа.
Међутим, ништа од тога није остварено, тврди Ванг. Касније су му, каже, Руси одузели банковну картицу и телефон, тако да није могао да управља новцем који је зарађивао.
Други заробљени војник, Џанг, рекао је да долази из богате породице и да је раније радио као ватрогасац и спасилац. У Русију је дошао у децембру, где му је у почетку нуђен посао у грађевини, али је на крају регрутован за војну службу.
"Хтео сам да зарадим новац, али нисам очекивао да ћу завршити у рату", рекао је.
Ниједан од њих двојице није открио из ког дела Кине потиче. Двојица кинеских држављана тврдили су да немају никакву везу са кинеском владом и да су добровољно потписали уговор са руском војском. Њихова рута је водила кроз Москву, Ростов на Дону и руском окупирани Доњецк у источној Украјини, пре него што су стигли на ратиште.
Странци који се боре за Русију
Према речима Ванга, био је смештен у камп са људима других националности, за које претпоставља да су били из Централне Азије, Гане и Ирака.
Русија је ангажовала стране борце из више земаља, укључујући Индију, Непал и Сирију, како би се борили против Украјине. Москва је такође користила око 12.000 севернокорејских војника које је послао Пјонгјанг, за борбе у Курској области.
Кинески заробљеници рекли су да су били подређени руским командантима, који су им наређења давали гестикулацијом, пошто нису говорили исти језик. Ванг је рекао да је бекство било готово немогуће након што је регрутован, јер је контрола на обуци била изузетно строга.
Такође је изјавио да није убио ниједног украјинског војника, и да је провео само три дана на линији фронта пре него што је заробљен. Џанг је рекао да није ни видео украјинске војнике све до тренутка када је заробљен.
Обојица су на конференцији за штампу критиковала Русију и апеловала на своје сународнике да не ратују за њу. Њихове тврдње није могуће независно потврдити, с обзиром на то да су их изнели док су били у украјинском заробљеништву.
"За оне кинеске грађане који желе да учествују у рату, желимо да кажемо да то не раде. Све што смо чули од Руса биле су лажи. Испоставило се да Русија није толико јака, а Украјина није толико слаба. Зато је боље не учествовати у ратовима уопште".
Прети им казна у Кини
Иако Кина себе представља као неутралну страну, њена неутралност је више пута довођена у питање, посебно због тога што је постала највећи добављач робе двоструке намене Русији, оне која се користи у војној индустрији.
На питање да ли је Пекинг знао за њихово учешће у рату, двојица заробљеника су одговорила да је кинеска влада упозорила грађане да не путују у зоне сукоба. Према Џангу, кинески држављани који се боре у страним ратовима могу бити кажњени према кинеским законима.
Упркос томе, обојица су поновила да желе да се врате у Кину, а не у Русију, као део будуће размене заробљеника.
"Разумем да ме можда чека казна и спреман сам на то. Али ипак желим да се вратим кући, породици", рекао је Џанг.
"Прави рат је потпуно другачији од оног што гледамо у филмовима и на телевизији", рекао је Ванг.
"Жалим због једне ствари, желим да се извиним родитељима. Моја једина жеља је да се вратим у Кину и да следим све упуте које ће ми помоћи да то остварим.
Коментари / 13
Оставите коментарАрсић
15.04.2025 21:29Све у реду али да га баш по заробљавању од стране украјинаца руси нападају хемијским оружјем је измишљотина коју су му украјинци рекли да изјави.
ОДГОВОРИТЕборац
16.04.2025 05:53А гдје писе да је руски војник вец руско хемиско орузје.
Заробљени
15.04.2025 22:35Ништа се генерално немозе вјеровати овим војницима јер су заробљени.
ОДГОВОРИТЕГире
15.04.2025 23:25Русија се баш осрамотила у овом рату. Обећавали да неће напасти па слагали. За њих ратују Кинези, Корејанци, они муџахедини из Чеченије, против 100 пута слабије Украјине. За 3 године нису се помјерили напред даље од 10 км, у односу на 2014. Брука. Једино што знају убијати цивиле ракетама.
Ре:
16.04.2025 03:08Не може се вјеровати ни да су заробљени. Све је лоше реализована пропаганда.
Иди и увјери се
16.04.2025 06:32Ионако си увјерен да је руски режим онај прави и да је рат потребан, да су нацисти у Европи.
Амбасадор
15.04.2025 23:02Па вјерујте Србским добровољцима који плачу на руској страни а руси их зову Цигани
ОДГОВОРИТЕЗока
15.04.2025 23:31Ја вјерујем да су Кинези и да су преварени од Руских власти. За паметног доста
ОДГОВОРИТЕНадреалиста
16.04.2025 06:50Ова пропаганда гора од оне Путинове. Углавном све иста говна која убијају недужан народ по улицама градова.
ОДГОВОРИТЕМићо
16.04.2025 07:46Јадни људи морају изјавити оно што одговара оном лудом Хеленском.Зеленски.је.својим деструктивним вођењем земље уз помоћ не искрених.западњака (Енглеза највише) довео ту дивну земљу у такво каотично стање.
ОДГОВОРИТЕХаха
16.04.2025 08:26Заробљеник увијек даје изјаву како му се нареди, није вриједно цитања ко год да је заробљен.
ОДГОВОРИТЕТандем
16.04.2025 10:11Ко их је заробио срам их било. Људи само дошли да ратују. Само доживотна.
Миро
16.04.2025 09:01Имате ли шта паметноје објавити.Оволики текст не заслужује мјесто у вјестима БН
ОДГОВОРИТЕ