Универзитет: Потребно обезбиједити услове за завршетак године
Универзитет у Београду саопштио је да подржава захтеве студената, не прецизирајући које и позвао све студенте, наставно особље и управе факултета да заједнички учествују у обезбеђивању услова за завршетак школске године, не наводећи који су то услови.
Србија 12.05.2025 | 18:17
У саопштењу издатом после разговора студената, декана и ректора о, како је наведено, очувању аутономије, интегритета и кредибилитета универзитета, наведено је да Универзитет подржава захтеве студената и, како је наведено, брани њихово право на друштвени ангажман у оквирима академских норми и закона.
Истовремено се додаје да је континуитет образовања јавни интерес и да је потребно обезбедити услове за завршетак школске године и упис нове генерације студената, али се не наводи који су то услови нити како их обезбедити.
У саопштењу Универзитета оцењује се да студенти нису проузроковали актуелну кризу, али да ју је могуће превазићи само кроз разговор и узајамно разумевање.
Студенти који блокирају факултете су на почетку протеста изнели четири захтева који су се односили на одговорност за трагедију у Новом Саду и побољшање материјалног положаја факултета, категорички истичући да ти захтеви немају политичку природу.
Они су, међутим, недавно затражили ванредне парламентарне изборе, иако је политичко организовање на Универзитету забрањено Законом о високом образовању.
Студенти у блокади су такође организовали протесте испред више високошколских установа противећи се онлајн настави, а зграде појединих факултета су блокирали и не дозвољавају улазак запосленима.
Декан ДИФ-а у Новом Саду Патрик Дрид и физички је нападнут и повређен када је покушао да уђе на факултет.
До сада су одржана три састанка премијера Ђура Мацута и ректора Владана Ђокића о ситуацији на Универзитету, а након последњег састанка 8. маја Ђокић је изјавио да није донет никакав закључак и да ће се разговори наставити, не наводећи када.
Први састанак је одржан 22. априла и на њему је договорено да се разговори наставе следећег дана, али је Ђокић потом упутио писмо премијеру у коме је навео да неће моћи да се одазове јер је примио захтев Првог основног јавног тужилаштва за давање обавештења по кривичној пријави студента Милоша Павловића и других.
Тужилаштво је, међутим, саопштило да је упутило захтев за прикупљање обавештања Ректорату Универзитета у Београду, али да није заказано саслушање Ђокића.
(Тањуг) Фото: Илустрација/Схуттерстоцк/Робсон90
Коментари / 4
Оставите коментарНина
12.05.2025 19:07Људи ово није у реду пропала нам година нико неце ни уписати ниста ове године само смо на губитку ми студенти.Нека мало радници тразе своја права јер они раде као робови са мизерним платама без одмора без викенда.
ОДГОВОРИТЕЗна се
12.05.2025 19:58Студенти су употријебљени да би њихови професори остварили политицку каријеру. Срамно и јадно. Е м9ји студенти. Професори блокадери су одвратни.
Алеx Горди
12.05.2025 20:51Поштована ћер'о, обзиром на све што се догађало, закључак је следећи: од стране разноразних сподоба, који на други начин до сада нису успели, већина искрених студената су изманипулисани и заведени, нажалост. Стигло се до "политичког услова" - ванредни парламентарних избори, после којих, ако их буде - АВ и СНС ће бити још стабилнији, неколико поменутих сподоба ће постати (опозициони) посланици, чланови скупштинских одбора и комисија (са високим примањима), а, горе споменута, већина искрених студената ће ИЗГУБИТИ ГОДИНУ, ОБНОВИЋЕ ФИНАНСИРАЊЕ, ИЗГУБИЋЕ СТИПЕНДИЈЕ и што је НАЈГОРЕ - ИЗГУБИЋЕ КОНТИНУИТЕТ У УЧЕЊУ. ТХЕ ЕНД.
Еххх
12.05.2025 19:13И шта кајете забрањено политичко ангажовање? Их, шта све није забрањено, па се толерисе... Рецимо трговина дрогом.
ОДГОВОРИТЕ