Овим цијенама струје у Српској се купује социјални мир
Док Србија најављује историјски искорак ка европском тржишту, Република Српска због очувања социјалне стабилности задржава постојеће цијене електричне енергије. Истовремено, питање америчких санкција НИС-у и даље оптерећује регион.
Србија 15.05.2025 | 20:20
Трећи Београдски енергетски форум окупио је више од 500 учесника из 30 земаља света, међу којима су лидери енергетске транзиције, експерти и доносиоци одлука из региона и Европе. Кључне теме биле су безбедност снабдевања, повезивање тржишта и заједнички изазови у сектору енергетике.
Министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић истакла је да је Србија испунила све циљеве из реформске агенде, чиме су се стекли услови за историјско повезивање са енергетским тржиштем Европске уније.
„Процес који ће се завршити у наредних 18 месеци донеће бројне користи за грађане и привреду - од стабилнијег снабдевања електричном енергијом до повољнијих тржишних цена,“ поручила је министарка.
За разлику од Србије, у Републици Српској тренутна цијена струје није реална, али остаје непромијењена до краја године.
Министар енергетике и рударства Српске Петар Ђокић отворено признаје да се ниским ценама струје тренутно купује социјални мир.
„Одржавањем овог нивоа цијена практично исцрпљујемо капацитете Електропривреде Републике Српске. Ипак, због укупне ситуације и интереса грађана одлучили смо да цене остану исте до краја године, осим у случају ванредних околности,“ рекао је Ђокић у изјави за БН.
Форум је отворио и питање све чешћих проблема са напајањем широм Европе. Министарка Ђедовић Хандановић упозорила је на озбиљне инциденте и нестанке струје који су недавно погодили Португал, Шпанију, па чак и Лондон, нагласивши да у енергетици нема простора за импровизацију.
Поред питања тржишта и сигурности снабдевања, кључно регионално питање остаје судбина Нафтне индустрије Србије (НИС), која значајно послује и у Босни и Херцеговини.
Дугогодишња новинарка специјализована за енергетику Ружица Врањковић подсјећа да санкције САД против НИС-а, привремено одложене до 27. јуна, могу имати озбиљне посљедице за цијели регион.
„НИС има највећи број бензинских пумпи управо у Босни и Херцеговини. Очекујемо продужење одлагања санкција, али коначну одлуку нико са сигурношћу не може да предвиди,“ упозорила је Врањковић.
Закључак форума је јасан - солидарност и тијесна сарадња међу земљама региона кључни су за очување енергетске стабилности у временима све већих изазова.
(БН) Фото: БН
Коментари / 3
Оставите коментарГгг
15.05.2025 21:06кад би се рационално пословало у електропривреди,кад неби електропривреда била бунар без дна за финансирање политицких партија на власти,кад директори неби извлацили новац по наредби владе и пресједника републике српске,цијена струје би могла бити дупло јефтинија за градјане,а министар нека не лупета,засто су дозволили да градјани буду социјална категорија.како се фирмира цијена нафте у земљама цији је то ресурс,тако и овде струја има властите ресурсе,нема домацинскиг пословања.нетребају градјани да носе терет разних арбитразних поступака,то нека расцисти министар сам са собом.
ОДГОВОРИТЕИстина
15.05.2025 21:18Ко ће удовољити и задовољити некакве проевропске странке и њихове пратиоце "независне" медије. Да струја поскупи нико им не би ваљало, а не ваља им ни када нема поскупљења.
ОДГОВОРИТЕМеНАГЕР
15.05.2025 21:48Несто се прица да је струја поскупила само неце да казу Требало би то провјерити