Зашто су домаће трешње и јагоде скупље него икад?
Рекордне цијене достижу домаће јагоде и трешање на почетку овогодишње сезоне. Но, упркос томе, произвођачи неће зарадити.
Босна и Херцеговина 19.05.2025 | 07:17
На пијацама и тржницама у Босни и Херцеговини, Хрватској и Србији, цијене јагода и трешања досегле су рекордне нивое. Килограм ових сезонских посластица тренутно се продаје по цијени од 5 до чак 10 евра, а потрошачи све чешће бирају мање мјерице, најчешће паковања од пола килограма.
Оно што је важно истаћи јесте да се не ради о увозном воћу – ово су искључиво домаће трешње и јагоде, узгојене у пластеницима или на раним отвореним парцелама у јужним и топлијим дијеловима земаља региона. Управо чињеница да је ријеч о домаћој производњи додатно утиче на вишу цијену.
Поскупљење оправдано
Разлози су бројни. Сезона је започела непредвидивим временским приликама – продужена зима и хладноће у рано прољеће одгодиле су бербу, а у неким регијама, нарочито у Херцеговини и јужној Србији, дошло је и до дјелимичних оштећења усјева због касних мразева.
С друге стране, трошкови производње, нарочито у заштићеном простору, знатно су порасли: пластеничка захтијева гријање, наводњавање, заштиту и све скупље репроматеријале.
"Ово што видите није из Грчке нити из Шпаније, све је из наших пластеника", каже један произвођач с пијаце у Мостару. "Берба је", додаје, "каснила скоро двије седмице, а приноса има мање. Уз цијене ђубрива, фолије и горива, ово су реалне цијене ако желимо ишта зарадити."
Потрошачи су, разумљиво, опрезни, па је обично пола килограма мјера за коју се одлучују. Ипак, незанемарив број њих истиче и да је квалитет домаћег воћа знатно бољи у односу на увозно, те да су спремни да плате више.
Поређење с претходним годинама
За поређење, у ово вријеме прошле године килограм домаћих јагода на пијацама се продавао по цијени од 3 до 4 вура, док су трешње досезале највише до 5 евра по килограму тек крајем маја. Ове године, цијене су од старта веће и до 50%, а уз то се биљежи и пад укупне понуде.
Према процјенама удружења произвођача, у појединим дијеловима Босне и Херцеговине и Србије, производња раних сорти јагода мања је за 30% у односу на 2024. годину.
Иако тачних података о потрошњи још нема за ову сезону, трговци с пијаца и малопродајних ланаца истичу да се потрошачке навике мијењају. Куповине су рјеђе, једном седмично или само за посебне прилике.
Цијене остају високе?
Иако се очекује да ће се понуда повећати када стигну прве количине из виших крајева земље, гдје јагоде и трешње дозријевају нешто касније, аналитичари и произвођачи не вјерују да ће то значајније снизити цијене. И ти насади суочени су с изазовима – временским непогодама, мањком радне снаге и високим улазним трошковима.
У коначници, сезона 2025. године по свему судећи остат ће упамћена као једна од најскупљих за потрошаче, али и као изазовна за произвођаче који настоје да одрже домаћу производњу у условима све веће нестабилности тржишта и климатских прилика.
Коментари / 16
Оставите коментарЈагоде и трешње
19.05.2025 07:26Прескупо, зато се слабо или никако не продају, и домаћи произвођачи су много алави.
ОДГОВОРИТЕЈаффа
19.05.2025 09:06Кад плате буду пратиле економске показатеље биће боље свима. Овако како је добро је само "елити".
Ре за правду
19.05.2025 07:46Опширно образложење без аргумената. Све велика прича. Само да цијене опстану високе. Зашто је нафта скупа. Зашто је гнојиво скупо. Зашто је мања производња. Нема одговора од власти нити од произвођача за рентабилност израчунату.
ОДГОВОРИТЕХм
19.05.2025 07:46Како то мислите скупље него икад?
ОДГОВОРИТЕнико
19.05.2025 08:18Квалитет је узасан, укус свега као да сам купио пластицне. Нико не контролисе колико се пестицида користи. Свако мозе уци и купити пестициде. Не постоји никаква контрола.... Кад процитам да је квалитетније од увозног насмијем се. Вани бар постоји нека контрола, не мозе свако производит и продават храну. Немојте висе лагати, трујете људе овим смецом.
ОДГОВОРИТЕРе
19.05.2025 10:11Тачно. Јагоде су непрепознатљивог укуса. Данима стоје а да се не покваре, значи пуне пестицида. Трешње нисам ни куповао нити ћу по оваквим цијенама. И већ добро позната прича код нас: “Себи сам посадио посебно и не третирам са хемијом, а за продају обилато прскам да би било крупније и да се не квари.” Тако да та прича о домаћем углавном више не стоји. А ово из увоза бар прође неке контроле.
+++
19.05.2025 08:21СТА ТО ЗНАЦИ ДОМАЦЕ ЗА ПОТРОСАЦА НИСТА ИСТО ЈЕ ОТРОВАНО ХЕРБИЦИДИМА КАО И ОНО КОЈЕ СЕ УВЕЗЕ ЗНА СЕ ОДЛИЦНО СТА ЈЕ ДОМАЦЕ А СТА ВЈЕСТАЦКО КОДА СМО ВИДЈЕЛИ ДА НЕКО ДРЗИ МОТИКУ АКО УОПСТЕ И ЗНАМО СТА ЈЕ МОТИКА НЕКА СТРУЦЊАЦИ ОБЈАСНЕ КАКО СЕ САМО КУПУС УЗГАЈА ЗА ДОМАЦЕ ТРЗИСТЕ ТРЕБАЛИ БИ СЕ СВИ МАЛО И БОГУ ОКРЕНУТИ
ОДГОВОРИТЕНемања
19.05.2025 08:38Јагоде и нису толико скупе. Цијена је око 5КМ. Али трешње као да су златне. Ако наставе да трешње буду оволико скупе, пропасце им и ово сто су убрали и продају по астрономских цијенама.
ОДГОВОРИТЕАна
19.05.2025 08:46Без тога се мозе
ОДГОВОРИТЕЈово
19.05.2025 08:53Какви ЕВРИ? Ваљда у БИХ користимо КМ или БАМ
ОДГОВОРИТЕБЛ
19.05.2025 08:54Полако, почеће народ за своје потребе и садити јагоде и држати прасиће, и радити молерај, лијепити плочице, разводити струју, зидати, стављати фасаду па ћеш видиш како цијене иду доле. Дерете кожу напаћеном народу, али не задуго.
ОДГОВОРИТЕИскрено
19.05.2025 09:49Окус трешања је катастрофа. Што се тиче јагода, некада, када дођеш на тржницу, мирис јагода се ширио дуж цијеле тржнице. Једном ријечи, све је воће и поврће, лијепо на изглед, али окус никакав. Пестициди су нам све загадили. Цијене не прате квалитет и не пада ми напамет да дајем толике паре и да се још трујем. Обожавам трешње, јагоде, али стварно су произвођачи, гањајући количину, ради зараде, сами себе упропастили, а народ остао ускраћен за ужитак.
Приједорчанин М.
19.05.2025 10:33Из принципа никад не бих купио такав производ,као да је лијек,пуно је препродаваца,нека им стоји за украс.
Мотика
19.05.2025 09:21Прије од прилике 45 година, јагоде су биле извор новца, ми са села могли смо љепо зарадити на јагодама, али морало се много труда улозити 3 пута се годишње копало јагоде, а сјећам се као дјете устајало се у 05:00 ујутро и брале се јагоде до 07:30 и директ на пијацу фришке. Данас људи многи хоће хљеба без мотике, праве пластенике , једемо тако рећи пластичне јагоде пуне разних хемикалија, а трешње су људи прије садили свугдје, тако да је било у изобиљу, данас је све разасло а дјеца и незнају шта је попети се на трешњу и јести трешње…….Како нам је тако нам је
ОДГОВОРИТЕСељак
19.05.2025 09:32Врло једноставно. Домаћи производи су све скупљи јер нема ко да их бере! Радне снаге нема, све господа која неће да ради. Лијенчине! Нека буду и 100 КМ. У моје вријеме, трешње и вишње су се крале.
ОДГОВОРИТЕСемберац
19.05.2025 10:51Немој те лагати народ јагоде у Бијељини 6 км на пијаци
ОДГОВОРИТЕ