Ово је нови "летећи дворац" који је Катар поклонио Трампу
Завирите у "летећи дворац" Доналда Трампа вриједан 400 милиона долара. Добио је то на поклон од Катара.
Свијет 19.05.2025 | 13:49
Луксузни џамбо џет вриједан 400 милиона долара, који је администрација Доналда Трампа наводно пристала да прихвати као поклон од Катара, ништа је мање до лебдеће палате на небу.
Летећа вила: садржаји који одузимају дах
Приватни Боинг 747 долази с главном спаваћом собом, гостинском собом, два потпуно опремљена купатила са тушевима, девет мањих тоалета, пет малих кухиња и приватном канцеларијом.
Краљевска породица Катара понудила је предсједнику Доналду Трампу овај луксузни приватни авион као привремену замјену за садашњи авион Аир Форце Оне.
Иако је авион стар више од 10 година, ово није јефтин поклон. Ријеч је о потпуно опремљеној летећој вили.
Удобност изнад свега
Будући Аир Форце Оне долази с великим софама и наслоњачима, дрвеним панелима и више од 40 телевизора, укључујући 10 великих екрана.
Авион може примити око 90 путника и 14 чланова посаде. Раније га је користила посебна дивизија Qатар Аирwаyса намијењена краљевској породици и званичницима.
Одлука због кашњења Боинга
Трамп већ дуже вријеме чека да Боинг заврши нову генерацију предсједничких авиона, али је ова компанија далеко иза рока и већ је премашила буџет.
На мрежи Трутх Социал предсједник је изјавио да планира да прихвати луксузни поклон и да ће Боинг 747-8 привремено служити као Аир Форце Оне док не буду готови амерички авиони.
Дизајниран за елиту
За разлику од комерцијалног 747 који може примити више од 460 путника, овај авион има само пет редова стандардних пословних сједишта.
Остатак простора преуређен је у пет луксузних салона распоређених на два главна нивоа, повезаних елегантним степеништем.
Такође садржи модерне функције попут преноса уживо на ТВ-у и радију, 13 Блу-раy плејера и приступ интернету.
Ентеријер какав се ријетко виђа
Унутрашњост авиона, коју је дизајнирала позната француска дизајнерска кућа Алберто Пинто Цабинет, богата је луксузним апартманима, салонима и трпезаријама.
Скоро свака просторија има плишане тепихе, кожне софе и златне детаље.
Конференцијска сала садржи елегантне столице у тоновима беж и смеђе боје, које се могу електронски подешавати.
Ходници авиона обложени су златним, рефлектујућим зидовима налик на оне у Кули Трамп у Њујорку.
Амерички систем безбједности долази накнадно
Након што авион буде званично предат Министарству одбране САД-а, проћи ће кроз велику надоградњу како би био спреман за предсједничке дужности.
Компанија Л3Харрис, шести највећи одбрамбени извођач у САД-у, изабрана је да води процес преуређења, укључујући инсталацију беубједносних и комуникационих система потребних за Аир Форце Оне.
Најдужи предсједнички авион у историји
Када Трамп почне користити овај авион, он ће постати најдужи путнички авион икада кориштен као Аир Форце Оне – дуг 250 стопа (око 76 метара).
Тренутни предсједнички авион у употреби је од 1990-их, када је предсједник био Џорџ Х. В. Буш.
Боинг касни с пројектом
Нови модел који израђује Боеинг требао је да буде готов 2024. године, али су одгађања помјерила рок на 2027.
То је велики ударац за Боинг, који је још 2018. за вријеме Трамповог првог мандата добио уговор вриједан 3,9 милијарди долара за израду два нова предсједничка авиона.
Због проблема са добављачима и инжењерским изазовима, пројект је пробио рокове и буџет, а сада се страхује да Боинг неће успјети да заврши пројект прије истека Трамповог другог мандата 2028.
Трамп бира друго рјешење
Трампово незадовољство пројектом на крају је довело до тога да се одлучи за Л3Харрис који ће преуредити поклоњени авион из Катара.
Надоградње укључују напредне комуникационе и безбједносне системе, омогућавајући предсједнику да доноси кључне одлуке, чак и у случају напада на САД.
Спреман за најгори сценарио
Авион ће предсједнику пружити заштиту чак и од нуклеарних удара у случају тоталног рата.
Компанија АМАЦ Аероспаце из Швајцарске била је задужена за луксузну унутрашњу опрему авиона, на чему су радили више од двије године. Свој рад су детаљно представили 2020. године када је авион био понуђен на продају.
Повратак кући
Иако је авион посљедњих десет година превозио катарску елиту, заправо се враћа кући – произведен је у Боинговој фабрици у савезној држави Вашингтон.
Нови авион има већи домет и брзину у односу на тренутни Аир Форце Оне – може да лети до 7.730 миља при брзини од 660 мпх, док тренутни има домет од 6.800 миља и максималну брзину од 644 мпх.
Фотографија унутрашњости авиона погледајте на овом ЛИНКУ.
(Рапорт) Фото: Рапорт/Аероспаце
Коментари / 7
Оставите коментарИсправан наслов
19.05.2025 13:53"Којим је Катар подмитио Трампа"
ОДГОВОРИТЕКарамурат
19.05.2025 14:45Бо им он све најмилије
Амбасадор
19.05.2025 14:34Катар Трампу луxузни летећи дворац. Трамп Израелу ракете и бомбе. Израел Палестини исте те ракете и бомбе без осигурача на упаљачу и детонатору. То се зове Катарска помоћ народу Палестине.
ОДГОВОРИТЕСјај
19.05.2025 15:36Е моја дјецо све сто сија то је крвљу плаћено
ОДГОВОРИТЕре
19.05.2025 17:01Мозда код тебе,нисмо сви исти.
Република Српска
19.05.2025 16:53Исти такав ће наш Миле да купи себи да има кад путује по Реп.Српској
ОДГОВОРИТЕОли
19.05.2025 17:33Са толиким луксузом могло би пола Африке да се нахрани страсно