Откривено зашто је стопирана исплата 60 милиона КМ помоћи БХАНСА
Савјет министара је, када је доносио одлуку, требало да се позове на Закон о финансирању институција у уредби о привременом финансирању, сазнаје Рапорт.
Босна и Херцеговина 25.05.2025 | 12:31
Министарство финансија и трезора БиХ није исплатило по одлуци Савјета министара БиХ позајмицу од 60 милиона КМ компанији БХАНСА за деблокаду рачуна и несметан рад, јер је иста, како се наводи, незаконита и није проводива, сазнаје Рапорт.
У Бриселу блокирани рачуни
Савјет министара БиХ прослиједило је крајем прошле седмице одлуку о привременом финансирању БХАНСА-е, агенције којој су одлуком Суда у Бриселу блокирани рачуни по захтјеву 'Виадуцта' још у марту, како би ова компанија коначно могла нормално функционирати и сервисирати текуће обавезе.
Управа БХАНСА-е послала је још прије мјесец према Министарству финансија мјесечну траншу, у складу с усвојеним Финансијским планом БХАНСА-е и извршењем у претходном периоду. Ријеч је о око пет милиона КМ које је требало да буду уплаћене на мјесечном нивоу.
Одлука о привременом финансирању усвојена је на сједници Савјета министара БиХ 22.априла, на приједлог министра саобрачаја и комуникација Едина Форте.
Ова одлука је усвојена на привременом основу и новац ће, како се наводи, када се БХАНСА-и одблокирају средства, бити враћена. Но, иста, како сазнајемо није проводива и по њој Министарство финансија не може за сада поступити, иако су раније дали позитивно мишљење на исту.
"Одлука која је донесена и усвојена на сједници Савјета министара није законита. Не можемо ми исплатити нешто што нема основа у Закону о финанцирању", речено је за Рапорт незванично из Министарства финансија.
Наводно, против исплате је помоћник министра за трезорске пословање, која је послала писмо - Савјету министара, и БХАНСА-и, "наводећи да је све незаконито".
Сазнајемо да је Савјет министара, када је доносило одлуку, требало да се позове на Закон о финансирању институција у уредби о привременом финансирању. Због свега тога све је опет на чекању и питање је када ће БХАНСА добити новац да преживи деблокаду рачуна.
Савјет министара и Министарство саобраћаја, ако се новац не исплати, морају одлуку измијенити или пронаћи некога ко је спреман да по овој одлуци исплати средства. Али, то би било кршење Закона. Ова проблем би се, да има воље, могао ријешити за 15 минута.
Винко Малнар, предсједник Синдиката контролора летења у Босни и Херцеговини, рекао је данас за Рапорт да су упосленици огорчени и да се држава игра с њиховом судбином.
"Ми имамо информацију да је запело у Трезору. Није ми јасно зашто Министарство финансија које је раније дало позитивно мишљење, сада тврди другачије. Министар Срђан Амиџић је јавно рекао да се слаже с одлуком, а сада је све на чекању јер је наводно незаконито. Они се играју са судбином 500 радника. Зар они мисле да ћемо ми радити за кликере? Ја први нећу. Имамо средства за плате још до 15.јуна, а иста нам је умањена за 60 посто, тврди Малнар.
Иначе, БХАНСА-и су због дуга Републике Српске Словенцима одлуком Суда у Бриселу од 21. марта блокирани рачуни.
Ангажманом адвоката које је Савјет министара платило да поступа по извршењу, рачун је блокиран и с парама од БХАНСА-е не може нико располагати. Ни Словенци ни бх. страна.
Дневна камата 18.000 КМ
С друге стране, камате и даље расту. Дневно износе 18.000 КМ. Дуг Словеницима ускоро ће бити скоро 115 милиона КМ. Да ствар буде гора, питање је како ће преживјети БХАНСА. На наплату стижу кредити, а запосленима је други мјесец плата мања за 20 одсто.
Осим тога, Предсједништво БиХ вратило је на дораду буџет којим је било планирано да се дуг намири из средстава профита Централне банке БиХ, у износу од 110 милиона КМ.
(Рапорт) Фото: Рапорт/БН
Коментари / 17
Оставите коментарПК
25.05.2025 13:30Само запошљавајте ове што имају дипломе приватних факултета.
ОДГОВОРИТЕМирка
25.05.2025 14:34Па помоћница министра која ови блокира је Бошњакиња, чисто да се зна ко блокира
РЕ Мирка
25.05.2025 17:22Какве то везе има које је националности неко, очигледно је хрпа неспсобоних у државним институцијама...
лопови
25.05.2025 17:26@Мирка Срећо ти си плитка и то јако. Само да се зна да немаш појма ни о закону ни о провођењу истог. Очито је Миле поставио великог Србенду за министра, којем помоћница мора објашњавати закон. А због кога БХанса пропада, знамо сви. Сами да се ето зна злотвору један!
лукавица
25.05.2025 14:06Зашто се радници БХАНСА не окупе испред Вијећа министара, сви, срби, хрвати,муслимани и не ј.бу мајку оном ко им блокира исплату средстава.
ОДГОВОРИТЕМики
25.05.2025 14:28Гдје је Човићев зет ту блокиран рацен, неце ваљати. Ĉекам да зе ЗОВКО огласи како су угрозени.
ОДГОВОРИТЕБрко 50
25.05.2025 21:17Потписујем
Харе
25.05.2025 14:40Док се ви замајавате масет фино купује фирме по Подрињу , биће наше
ОДГОВОРИТЕКоста
25.05.2025 15:05Додиково масло
ОДГОВОРИТЕМирослав
25.05.2025 15:25Платити се мора, а кад се плати престане бити занимљиво. Избегава се платити, да би имали разлог за свадје, увек се несто надје. Кад се плати, то це и тако онда наплатити од Српске. Али Босњацима треба тема, да би могли неговати свадје и претње Српској.
ОДГОВОРИТЕРе Мирослав
25.05.2025 16:38Ко је крив,нека плати. Питај своју зељку.
Але
25.05.2025 15:25А ко је крив за блокаду БХАНС е влада Републике Србске предлог ако радни и многих предузецу могу бити на минималцу док се дуг не исплати и влада на раднички ми ималац а и преседников буџет намјеру коју је имао први преседник решење је ту
ОДГОВОРИТЕВиенна
25.05.2025 16:06Хоће ли правосуђе похапсити багру више? Не само политички тројац него и директоре и службенике који крше закон?
ОДГОВОРИТЕВасо
25.05.2025 16:30Све проблеме и блокаде произвела је влада Републике Српске,овдје се ради о пљачки стољећа на врло перфидан начин,а испуштају људи који никаквог додира немају са случајем
ОДГОВОРИТЕКада це
25.05.2025 20:55"Брисел" казнити Њемацку сто преко Словеније такидје ЕУ извози "осјетљиве технолоске компоненте у Русију"?!
ОДГОВОРИТЕХаррyГ
25.05.2025 21:01Нек све пропадне недај цента док срби не плате
ОДГОВОРИТЕЛоповска посла
25.05.2025 21:20Нека се жале додикмилораду. Његово је то масло, његова папазјанија. Све је зајашио. Нека плаћа дугове свога приватнога ентитета. Његово је све од Уне до Дрине, од Саве до Требишњице, све што се оком види и ухом чује, све што се опипати даде, све је он то узурпирао, а нарочито оно што звецка и шушка.
ОДГОВОРИТЕ