ЕЦБ осми пут заредом смањује камате, БиХ ниједном

Европска централна банка (ЕЦБ) је у четвртак одлучила да осми пут заредом смањи референтну каматну стопу, и то у циљу подршке предузећима и потрошачима кроз приступачније задуживање.

Босна и Херцеговина 07.06.2025 | 16:27
ЕЦБ осми пут заредом смањује камате, БиХ ниједном

Европска централна банка (ЕЦБ) је одлучила да осми пут заредом смањи референтну каматну стопу, и то у циљу подршке предузећима и потрошачима кроз приступачније задуживање.

Како су навели из ЕЦБ-а, трговински рат америчког предсједника Доналда Трампа пријети да успори раст.

“Од 11. јуна кључне каматне стопе Европске централне банке биће ниже за 0,25 процентних поена.

Тако ће каматна стопа на депозитне олакшице бити смањена на два одсто, стопа на главне операције рефинансирања биће 2,15 одсто, док ће каматна стопа на маргиналне кредитне олакшице бити 2,40 одсто”, наведено је у саопштењу Европске централне банке.

Додали су да би економија требало да добије додатни подстицај од веће државне потрошње на одбрану и инфраструктуру.
Ово смањење каматних стопа је очекивано због лошијих изгледа за раст откако је Трамп 2. априла најавио низ нових царина, а потом запријетио да ће увести порез на увоз европске робе.

Кристин Лагард, предсједница Европске централне банке, рекла је новинарима након ове одлуке да ће много тога зависити од тога да ли се трговинске тензије са САД могу ријешити.

“Даља ескалација глобалних трговинских тензија и повезаних неизвјесности могла би да смањи раст еврозоне смањењем извоза и смањењем инвестиција и потрошње.

Насупрот томе, ако би се трговинске и геополитичке тензије брзо ријешиле, то би могло да подигне расположење и подстакне активност. Даље повећање потрошње на одбрану и инфраструктуру, заједно са реформама које повећавају продуктивност, такође би допринијело расту”, истакла је Лагардова.

Подсјећамо, ЕЦБ је у јуну 2024. године први пут након пет година смањила каматне стопе, те је до јуна ове године, рачунајући и са овим, смањила камате још седам пута.

Са друге стране, у Босни и Херцеговини за годину дана нису смањене ниједном, иако у БиХ камате нису ни расле толиким интензитетом као што су у Европској унији прије неколико година.

Марко Ðого, професор на Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву, рекао је да су код нас комерцијалне банке некада много више зависиле од европског новчаног тржишта.

“Међутим, у задњих десетак година домаћи депозити су довољни да задовоље потребу за домаћим кредитима. Ту директну линију која је некада била банке у БиХ сада не морају да слиједе, јер нису под директним утицајем политика ЕЦБ-а.

Постоји ту простор за смањивање каматних стопа у корист клијената, али чињеница да остварују велику добит показује да оне нису приморане да то раде. Иако имамо пуно банака за наше мало тржиште, конкуренција изгледа није толико ‘жестока’ да их примора да кроз смањивање каматних стопа привуку одређену клијентелу.

Ипак, моје мишљење је да би банке у БиХ требале почети смањивати каматне стопе”, истакао је Ђого.

(Независне) Фото: БН

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Боби

07.06.2025 17:22

Код нас стабилна пропаст без акције горе доле..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да су

07.06.2025 17:47

Расле БиХ би то експресно испратила.Повећала би и она осам пут.

ОДГОВОРИТЕ