БиХ пријети енергетски колапс - Електропривредама фали новца

Босна и Херцеговина је присиљена куповати електричну енергију коју је до прије неколико година извозила, док стручњаци и званични владини документи упозоравају на потенцијални колапс енергетског сектора.

Република Српска 03.07.2025 | 09:13
БиХ пријети енергетски колапс - Електропривредама фали новца

БиХ је само у првих пет мјесеци ове године потрошила више од 151 милион евра на увоз струје, према подацима Агенције за статистику БиХ.

Од три произвођача струје, Електропривреда БиХ, која је у власништву Владе Федерације БиХ, укњижила је у протекле двије године губитак већи од 197,1 милион евра.

Власти су, стога, крајем јуна предложиле повећање цијена струје за домаћинства до осам посто – након поскупљења од десет посто у августу прошле године – и чекају одобрење регулатора, што ће бити додатни терет грађанима уз најављено поскупљење гријања, воде, јавног пријевоза и свеопћу инфлацију.

"Док је било вишкова могла се постићи добра цијена струје на страном тржишту и тиме 'покрити' нижа цијена за домаћинства која је испод производних. Било је само питање тренутка кад ће тог вишка струје нестати и тај тренутак је дошао", казао је за Радио Слободна Европа Огњен Марковић.

Електроенергетске компаније су прије три мјесеца доставиле Влади Федерације БиХ информацију о стању у тим подузећима од којих већина у протеклих пет година послује "у црвеном".

У владином извјештају, у који је РСЕ имао увид, се указује да је криза с којом се суочавају резултат лошег управљања и недовољног улагања у прошлости, те да распадајућа застарјела инфраструктура, уз потпуну зависност о руском плину, данас пријети енергетској сигурности Босне и Херцеговине.

Електропривреди БиХ понестаје новца

Електропривреда БиХ од децембра 2022. године не може из своје производње подмирити крајњу потрошњу и свега се у мјесец-два годишње догоди да преостане вишкова за тржишну продају, према владином извјештају.

Због недовољних испорука угља из властитих рудника, лоше хидролошке ситуације и повећање потрошње, Електропривреда БиХ је само током протекле зиме, од октобра 2024. до фебруара 2025. године, купила око 65,5 милиона евра струје.

Наводе да су струју набављали по скупљој цијени од оне по којој су је испоручили домаћинствима, будући да тарифе диктира владин регулатор.

Из Електропривреде БиХ су упозорили да би, ако се не успију обезбиједити додатни новац на рачунима, могли постати неликвидни у другој половини 2025. године.

"Гледајући стање готовине и орочених депозита с крајем 2024. године, сасвим је јасно да би већ током прошле [2024.] године ЕП БиХ била неликвидна да није враћен уплаћени аванс за блок 7 ТЕ Тузла", наводи се у информацији коју су упутили влади.

Ради се о око 127 милиона евра предујма плаћеног кинеском конзорцију у пропалом послу изградње новог термоблока.

Из Електропривреде БиХ су у информацији за Владу Федерације БиХ навели да ни пројекције за идуће двије године нису обећавајуће.

Штовише, наводе да је "упитна могућност кредитног задужења за потребе финанцирања редовног пословања које ће у наредном периоду бити неопходно за опстанак ликвидности".

Електропривреда БиХ је до 2019. године производила знатно више струје него што су домаће потребе. То је омогућило уносан извоз који је, истовремено, помагао у одржавању ниских цијена за домаћинства.

Од тада производња електричне енергије стално пада.

У поређењу са перидом од 2011. до 2018. године термоелектране данас производе скоро 30 посто мање струје, док укупна потрошња расте просјечном стопом од три до пет посто годишње.

Термоблокови су у просјеку старији од 40 година, смањена им је снага и чешће се кваре, те троше више угља.

Данас потрошња струје у Федерацији БиХ премашује домаћу производњу за 11,7 посто, присиљавајући је на увоз како би земља избјегла мрак.

Кризу погоршава стање у рудницима.

Електропривреда БиХ је од 2009. до 2024. године уложила више од 383 милиона евра у седам својих рудника како би одржала њихову ликвидност.

"Изостали су очекивани ефекти овог инвестирања, као и финанцијске подршке у процесу преструктурирање рудника", наводе у извјештају шест година касније.

Док је број рудара опао, трошкови рада и даље расту, потакнути вишим платама и другим правима.

Електропривреда БиХ је од приватних рудника и на тржишту затражила купњу 600.000 тона угља из других рудника у земљи или иностранству јер се у њеним рудницима "генерално биљежи пад производних параметара и продуктивности".

Код неких рудника трошкови радне снаге прелазе 90 посто оствареног прихода.

Порези и доприноси на примања у БиХ морају се уплатити с исплатом плате, али рудници су изузети из закона и по том основу дугују десетке милиона евра.

Влада и Електропривреда из својих буџета исплаћују неуплаћене доприносе рударима који стекну право на пензију.

Само један рудник послује с добити, а "шест од седам рудника има хроничне проблеме у сваком аспекту пословања", према извјештају Електропривреде БиХ.

Како послује некадашњи инжењерски гигант?

Државне компаније које послују у плинском сектору, такође, су у финанцијском каосу.

Енергоинвест, некада инжењерски гигант који је био присутан на свим континентима, сада 95 посто свог пословања темељи на увозу руског плина.

Компанија је годинама биљежила губитке који су од 2017. до 2019. износили укупно 14,2 милиона еура, с мањим побољшањима у протеклих пет година која су довела пословање ове компаније до "позитивне нуле".

БХ-Гас, који управља с око 200 километара плиновода, прошлу годину завршио је "у црвеном", будући да је као и Енергоинвест изгубио арбитражни спор против мађарског плиновода, након што је на инсистирање "Газпрома" опскрбни правац преусмјерен на Турски ток.

БХ-Гас је, такођер, прошле године морао отписати око милион и пол еура књиговодствене вриједности плиновода Зеница-Травник у средишњој Босни, што је повећало његове губитке.

У међувремену, компанији с педесетак упослених повјерен је задатак финанцирања и изградње новог плиновода према Хрватској како би се смањила тренутна потпуна овисност о руском плину, али и развоја првог складишта плина у БиХ. Укупна вриједност зацртаних пројеката премашује милијарду еура.

Енергетска криза није ограничена само на струју и плин.

Терминали Федерације БиХ, одговорни за увоз и складиштење нафтних деривата који се активирају у хитним случајевима, такођер, су у проблемима.

Компанија протеклих година послује с губитком, а њени капацитети за складиштење су неадекватни и далеко су мањи од препорука ЕУ.

У Федерацији БиХ послује и Електропривреда Хрватске заједнице Херцег Босна (ХЗХБ) са сједиштем у Мостару која је, такође, у власништву Владе Федерације БиХ и послује на територији коју су током рата контролирале снаге Хрватског вијећа обране.

Она струју производи у хидроелектранама и једном вјетропарку. Пословање јој овиси, углавном, о нивоу воде на бранама.

У БиХ послује и Електропривреда Републике Српске која је у власништву владе Републике Српске, а која се, такође, суочава с проблемима у раду због изгубљених тужби по потраживањима за пријератна улагања вриједним више од 897 милиона евра.

Република Српска нема своје нафтне терминале.

Гасоводом дужине око 60 километара управљају двије компаније чија добит износи око пола милиона евра годишње.

(РСЕ

Коментари / 25

Оставите коментар
Name

отказ

03.07.2025 09:22

Дијелите отказе овима што не долазе на посао, што не раде ништа и што су примљени по партијској линији. То ни једна фирма не може издржати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бјелина!

03.07.2025 12:55

Ста казе наса квази елита као нпр. одговорни Лука Петровиц?

Name

Бео

03.07.2025 09:25

Све укинути, формирати једну Електропривреду и дати је странцу на управљање. Инаце цемо остати без ицега и без струје. Јебо нас је национализам!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ХМ

03.07.2025 12:22

Не дајте отказе ухљебима вец именујте Андреја Раутнера за Лукиног замјеника у електро привреди РС .Андреј Раутнер је главни кривац за спор РиТе Углевик ,Вијадукт ,литијум итд итд за шта постоје аудио видео и писани докази о најтезем криминалу у спрези са врхом власти који це једним кликом бити опслато ускоро на преко 400 мејл адреса до тада позз

Name

БЛБ

03.07.2025 09:26

Текст је припрема за оправдану продају. Битно је да је руковотство милионски обезбедјењо. Лопови, лоповски..мрс

ОДГОВОРИТЕ
Name

Xxxx

03.07.2025 16:14

Нека врати дон лука, дјокица, ковацевиц и остали све отето и ето га

Name

Значи

03.07.2025 09:26

Спас је у приватизацији ! Ово што ови раде властитом народу, то не би радио ни брутални окупатор.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

03.07.2025 11:27

Већ смо приватизирани, само нам још нису саопштили. Купила нас је фирма "СТРАНКА ИМТ ДОО", а подружнице су покриле цијелу државу и све ресурсе, чак и народ. Више нисмо своји

Name

Бн25

03.07.2025 09:27

Све је ово реалност. Цутимо трпимо и само типкамо коментаре па је логицно да це нам све бити горе и горе. Ми смо кукаквице и нијеми посматраци своје пропасти.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пике

03.07.2025 09:38

Ван памети је да држава од око 3 мил становника има 3 електропривреде

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Пике

03.07.2025 11:40

Какве везе има колико их има? Мислиш да би било боље када би била само Бошњачка , а !? Ето имате ту једну па вам не ваља и упропаштено па би и ове двије тако , Јел !? Јел вам и то крив Додик и Ђокић ?

Name

Ре ре пике

03.07.2025 15:40

Па та "твоја" електропривреда је упропаштена пет пута горе него она "бошњачка" .

Name

Yахоо Ејплмен

03.07.2025 09:39

Кад криминалац опљачка банку, и њој недостаје новца. Принцип је исти. Нијансе су што криминалци у Српској као Лука Петровић, Милорад Додик, Игор Додик итд итд, су уништили Електропривреду Српске под заштитом полиције, тужиоца и судија, док лопов који опљачка банку бјежи од наведених.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Момо

03.07.2025 09:40

Текстом се оправдава пропаст производње ел. енергије. Све што су владе и руководства радили по плану руковођења и планирања било је на штету производње. Стално некаква штетна реструктурирања и улагања, а администрације дупло него што треба, возни парк и плате америчке, тендерима за набавке репроматеријала и сировина пола новца у приватне џепове иде. Какви су нам капацитети могла би струја бити бесплатна за грађане до неке потрошње од нпр. 50 км, а све преко нека буде дупла цијена. Па коме треба пуно струје нека је и плаћа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јаффа

03.07.2025 09:44

Пљачка буџета и ресурса је огромна. Кад би се урадила ревизија буџета мислим да би се говорило о 100-нама милијарди евра у задњих 15-ак година.

ОДГОВОРИТЕ
Name

123

03.07.2025 10:16

Кликер би покварили, о себи се забавили.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Крајишник

03.07.2025 10:34

Па јел ово могуће?!!!!Страначки ухљебљени "паметњаковићи" су уништили оно гдје смо били најбогатији воде и шуме!!Сви ти ресурси су у минусу јер треба незајажљива кумовско фамилијарна уста подмирити!Силни милиони се требају платити по измишљеним тужбама за некаква инвестирања из краја 80-тих,продају се тајкунима рудници и умјесто да тужилаштва и полиција похапси те криминалце,а да се поставе људи који хоће и знају да раде,а да нису из секте они такве стављају на функције!Кинезима,Мађарима,Русима се дало милијарде,крију се уговори и концесије,сви извлаче паре од нас,а ми тонемо ли тонемо!Е багро сјеме вам се затрло,убице свог народа!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТЕШКО НАМА

03.07.2025 10:44

Марва је све покрала и уништила. Голи оток је увелико потребан за марву.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пале 62

03.07.2025 10:46

Оно мало струје сто произведу власти извозе да би ту исту струју увезли по знатно висим цијенама, а руднике угља су дали за ситнис под концесије да би плацали тај исти игаљ по знатно висим цијенама да би лицни интерес уклопили у ту рацуницу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Старк

03.07.2025 12:41

Управо тако,у центар си погодио.Дали су руднике под концесије,стотине камиона дневно оду за Србију.Потписали су некакве уговоре са ЕУ,гдје ЕУ диктира услове,кад,коме,како,ухватили се у врзино коло и сад нема назад.А ова прица о ремонтима,поправкама,то ни код мале дјеце не пије воду.

Name

ТхеПровоцатеур

03.07.2025 11:27

Плацаце се струја по ЕУ тарифи...60-70 фенинга за кWх прије или касније.Али сами сте бирали

ОДГОВОРИТЕ
Name

Правиће ФБиХ

03.07.2025 11:46

Новалића од блата..ови идиоти све уништише. А и РС треба неког попут Новалића, са визијом и поштењем

ОДГОВОРИТЕ
Name

грицко62

03.07.2025 15:42

Ко нас води добро да смо још зиви ,али не задуго.

Name

Бити боље неће, ускоро

03.07.2025 17:17

Још није све пропало. Ја сам мислио да смо близу краја, али краја још нема на видику. Пропадамо лагано и опуштено, и то ће потрајати...Само проблем је опоравка, сад је већ јасно да ћемо морати радити годинама да се ревитализује ЕРС. Нажалост изгледа да је приватизација циљана неминовност...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реално

03.07.2025 20:10

Народ треба оставити без струје на висе Дана а онда НЕМА ни воде ни мобилног да се Мало освјести те да избаци те лазне струцњаке који незнају ста је угаљ а ста земља И ста је трака а о електрани да неприцам

ОДГОВОРИТЕ