Све мање добрих сезонских радника на њивама Семберије

Годинама уназад све је мање квалитетних домаћих сезонских радника на имањима семберских ратара, због чега су поједини одлучили да “увезу” радну снагу из сусједне Србије, а неки су били приморани да смање производњу. Шта је узрок оваквог стања покушали смо да сазнамо од пољопривредних произвођача.

Република Српска 04.07.2025 | 07:25
Све мање добрих сезонских радника на њивама Семберије

Семберске њиве раније су, у ово доба године, биле пуне сезонских радника. Радило се, дуже и напорније него сада, уз мање дневнице. Данас су услови знатно бољи, али је добрих радника све мање, каже Ђорђе Вакчић, пољопривредник из Мале Обарске.

“Причали су ми да се радило читав један дан за једну мараму, или за килу пројина брашна, а радило се од 7 до 7. Сада се ради од 7 до 5, а имамо и два сата одмора - за доручак и ручак. 100 марака, а то је 100 килограма бијелог брашна”, појашњава Вакчић.)

Када је у питању старосна доб сезонских радника, искуства су различита, мада преовлађују они средње и старије животне доби.

“Млађа генерација је мало њежнија од нас. Није то научило ни да запне ни да се озноји. Њему смета и кад је сунце и кад је киша и кад је вјетар”, каже Вакчић.

Нешто другачије искуство има један од већих произвођача у Семберији, Младен Лазић из Голог брда, који тврди да радне снаге не мањка, већ да дневнице, које се крећу од 80 до 100 КМ, не могу сви да плате, јер подцјењују своју робу, услед недовољне едукованости.

“Није проблем у радној снази. Чак има и доста младих који хоће да раде у периоду љетног распуста. Има и “увозне” радне снаге из Србије. Имате људе из Црне баре, који сваког дана долазе комбијем – по 15, 20 радника, колико вам треба.

Међутим, проблем је у произвођачима, пошто је мало оних који могу да издрже плаћање дневница, јер су научили да робу дају јефтино.

Проблем је у едукацији, јер када произведу нешто, умјесто то да наплате од марку до двије, с’ обзиром да су краставац, паприка, парадајз, током читаве године из увоза и то грађани плаћају по три марке, а кад дође семберска роба, буде 30 фенинга килограм. 30 фенинга не може да исплати радника у току дана“.)

Пољопривредници и сезонски радници се слажу у једном, а то је да мора постојати обострана корист, интерес и задовољство.

“Ја очекујем кад код мене дође радник, да стварно ради, Да допринесе и мени, а наравно и себи. Он исто тако очекује да га ја наградим. Ја функционишем тако.

Да се увјек нешто, не претјерано - већа сатница или дневница, која наравно мене неће да обори, а тим људима, који живе од те своје дневнице, доста добро дође. Награди радника, шта је проблем? Јер, какав бих ја био домаћин, а он радник да не можемо да зарадимо и њему и мени?

Не можемо гледати да се само зарађује мени. Ако зарађује само мени, то је кратког даха, јер требаће ми и други пут”, појашњава Вакчић.

Дневница од 80 до 100 КМ јесте добра, али се такође мора узети у обзир да сезонци на сунцу и високој температури проводе читаве дане, током 3 - 4 мјесеца и да од тога треба да живе годину дана, а да уз то немају ни здрвствено, ни пензионо осигурање, осим ако га сами не уплате.

Све ово одбија раднике, посебно младе, од овог посла, те би свакако држава морала да изнађе рјешење за овај проблем, уколико жели да их задржи на овим просторима и у пољопривреди.

(БН) Фото: БН

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

реакционар

04.07.2025 07:36

Ко је луд да ради а да му не иде радни стаж. Нека раде буџетари, они ионако мора да одраде те паразитске паре које добијају за паразитирајне по канцеларијама општине. Нека владе пропише сваком просветару да је током распуста дужан да одради 60 дана на њиви и да сваки пољопривредник има право да дође у град по просветаре покупи их да му раде а просветаари ако хоће у следећу школску годину мора да донесу оверење издато од власника пољопривредих газдинстава да су одрадили 60 дневница на њивама за буџетске плате које примају. У супротном морају бити истјерани са посла.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мики

04.07.2025 08:08

Да, ко це дјецу да ти образује, буздовану...

Name

ре

04.07.2025 09:18

Мора на распусту да одрађују плате и да се тако помаже пољопривреда

Name

ХЈ

04.07.2025 09:38

Јој кад крену ове будале да лупетају, одмах је јасно сто пропадамо. Иди ти ради, колико вам је криво сто немате факултет и било вам мрско да уците, па сад морате да радите на њиви. Тај медицинар, професор мозе на њиви да ради кад хоце, али ти никад нецес моци радити њихов посао. У томе је разлика. Цутите висе, срамоте једне. Фуј!

Name

ре реакционар

04.07.2025 10:16

Тако је,а кад поцне нова сколска година,остави крампа,лопате на градјевини,и иди у градјевинску сколу предавати неки од струцнијих предмета,па буздовану један,засто људи заврсавају сколе,факултете,да би себи обезбједили комотнији и лакси зивот.

Name

ре

04.07.2025 08:11

буџетари медицинари просветари општинари сви су дужни на њивама да одраде паразитске плате по општинама

ОДГОВОРИТЕ
Name

..

04.07.2025 09:37

А ти да сједис. Како да не. Види се да ниси факултетски образован. Бас це неко са медицинском да ради на њиви, будало. Нама ионако одлазе медицинари. Е моја стоко од народа

Name

Ре ре

04.07.2025 09:37

Па има буџета који се никад нису појавили на послу, а годинама су примали добре плате! Има и таквих случајева!

Name

Ггг

04.07.2025 09:39

Јад се радило за кг брасна,богатили се бурзуји,а онда људи схватили да у инистранству могу висе зарадити,свеједно су и ивде били слуге,отисли по заоадним земљама,закуцили имања створили,дјецу сколовали,резултати те политике су да су данас села пуста,да имамо висе народа у дијаспори него у отадзбини,сад нам индијци раде по њивама,а вкада се сјетила да нас је мало па сад нуди неке погиднисти за мајке са висе дјеце .касно сте се сви пробудили.цех на одгодјено плацање је најскуољи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

...

04.07.2025 10:35

Држава треба да нађе најбоље могуће рјешење, да се побрине за радника и збрине га за цијелу годину дана. А и да купује своје властито поврће, воће, производе. Тако улаже у себе и тако се гради. Ако држава неће, шта да се каже више - ево видимо ми то.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фјо

04.07.2025 11:20

Сацекајте отцепљење, да потеку мед и млеко.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цуј

04.07.2025 11:41

Увозе радну снагу из економског тигра? Хахаххаха

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

04.07.2025 14:13

Нема Народ више. Кичму.. Обољели и сви они који, сиједе на радном мјесту.

ОДГОВОРИТЕ