Пореској управи Српске забрањено „легитимисање“ купаца
– Пореска управа Републике Српске послала је обавјештење свим обвезницима фискализације да је Агенција за заштиту личних података БиХ забранила да се од купаца приликом плаћања аванса или рефундације захтијева легитимисање, односно уписивање броја идентификационог документа на фискални рачун.
Република Српска 04.07.2025 | 16:47
Ово је епилог драме која траје већ неколико мјесеци, а која се односи на примјену Правилник о фискалним касама који је још у мају 2022. године донијела министарка финансија РС Зора Видовић.
Према овом правилнику, сви грађани који су враћали оштећену робу, као и сваки погрешно откуцан рачун, захтијевао је уписивање броја личне карте купца или његовог старатеља (ако је малољетан), да би добио назад свој новац или узео замјенски производ.
Свима онима који то не би испоштовали, пријетила је казна и до 10.000 КМ и то до 8.000 за фирму и до 2.000 за одговорно лице.
Према ријечима директорице књиговодственог бироа “Дамар Финанце” Данијеле Скендерија, заврзламе које су настале у примјени правилника ескалирале су прије неколико мјесеци и то због неадекватних и незаконитих рјешења.
“Драма око личних података траје већ пар мјесеци. Ми смо се до сада довијали на разне начине. Штампали смо рефундације и ручно дописивали бројеве личне карте. Једном приликом сам чак и звала Пореску управу да питам зашто наводимо бројеве личне карте ако је то супротно закону. Одговорили су ми да су интерно искомуницирали са институцијама да ако дође до проблема са Агенцијом за заштиту личних података, да се обратимо њима па ће они ријешити. Рекли су ми да им је Агенција наводно одобрила да траже те податке од пореских обвезника и да закон вриједи за све осим за ПУ РС, јер они имају посебан третман“, каже Скендерија.
Додаје да зна обвезника којем су инспектори написали казну од 4.000 марака фирми и 2.000 КМ за одговорно лице зато што није имао број идентификационог документа, личне карте на поврату робе, односно на рефундацији на фискалном рачуну.
“Да бисмо заштитили клијенте, прегледали смо комплетну техничку документацију у консултацији са оператером и нисмо нигдје нашли гдје се убацује тај податак. Нити су ми добављачи нашли гдје се уписује тај податак, али знам да су разни други добављачи штампали рачуне и ручно дописивали да би заштитили клијенте од казни “, рекла је Скендерија.
Проблеми које је направио овај правилник ескалирали су прије неколико мјесеци, након што се се грађани пожалили Агенцији за заштиту личних података у БиХ на кршења Закона о заштити личних података, о чему је ЦАПИТАЛ писао.
Иако је у априлу ова агенција је Пореској управи РС забранила даље узимање личних података, званично обавјештење стигло је тек сада.
„Поступајући по пријавама грађана, Агенција је 17. априла забранила Пореској управи РС да од обвезника фискализације захтијева да приликом рекламације робе, односно приликом издавања фискалног рачуна „Промет-Рефундација“ и „Аванс-Рефундација“ од купаца тражи уписивање броја идентификационог документа у фискални рачун“, навели су у одговору Агенције за заштиту личних података у БиХ на питања ЦАПИТАЛ-а.
Пореска управа РС је према наредби Агенције била дужна да наложене мјере извршити без одлагања и о томе обавијестити Агенцију у року од 15 дана.
Коментари / 3
Оставите коментарГовна
04.07.2025 17:07Пази ти само како то раде водеће њушке РС. Непоштивање закона, лажи, обмане,.. све то уз енормну крађу и лоповлук. Све то раде властитом народу, а тај исти народ их подржава и слиједи. Незапамћено самоуништење.
ОДГОВОРИТЕЛука
04.07.2025 18:02Најгори су полуписмени на власти па још кад умисле да су изнад закона
ОДГОВОРИТЕГ....
04.07.2025 18:51ПУ РС има посебан третман. Умирем од смијеха.
ОДГОВОРИТЕ