У хрватском Сабору одјекнуло "За дом спремни"

- Дамир Билоглав, посланик странке ДОМиНО, која је настала цепањем Домовинског покрета Ивана Пенаве, данас је са парламентарне говорнице ускликнуо усташки поклич "За дом спремни", што је изазвало згражавање дела опозиције.

Регион 08.07.2025 | 14:24
У хрватском Сабору одјекнуло "За дом спремни"

Опозиција је тражила реакцију председника Сабора Гордана Јандроковића, али она изостала, што је додатно појачало тензије у сабору.

Билоглав је у свом обраћању бранио концерт Марка Перковића Томпсона одржан на загребачком Хиподрому, истичући да младе који су присуствовали не занимају идеолошке поделе ни прошлост, већ на такве догађаје долазе да изразе "радост, весеље и домољубље". 

"Ми смо рођени у слободној Хрватској, живећемо како ми хоћемо, певаћемо песме које ми хоћемо, поздрављаћемо се поздравима којима ми хоћемо... У име свих тих младих ја ову господу поздрављам с поздравом који би они желели да упуте свима вама – За дом спремни".

Посланици опозиције позвали су Јандроковића да реагује због кршења Пословника, али је председник сабора рекао да неће бити арбитар, да су изнети различити ставови и да народ треба да пресуди ко говори истину.

Јандроковић је рекао да "За дом спремни" има "двоструку конотацију", те да док га неки вежу искључиво уз НДХ, други га поистовећују с Домовинским ратом и временима одбране Хрватске.

"Ја осуђујем усташке инсигније и сматрам да све што је повезано с НДХ заслужује осуду, али исто тако бранићу част хрватских бранитеља", рекао је Јандроковић.

У расправу се укључио и Милорад Пуповац (СДС С), који је похвалио организацију концерта, али оштро упозорио на садржај који се онде чуо и видео.

"Зашто није било могуће заштитити уставне вредности и вредности ЕУ од симбола, порука, песама и поклича којима се величало припаднике усташког покрета и поздрављало са службеним поздравом НДХ ‘За дом спремни’?", рекао је Пуповац. 

Пуповац је упозорио и на могуће међународне последице, наводећи да би Хрвати у Србији због тога могли трпети додатни притисак и слушати "још гласније песме српског пандана Томпсону – Баје Малог Книнџе". Такође је изнео сумњу да се изостанком реакције покушава "дисциплиновати" оне који су против таквог светоназора:

"Сви који нису били на Хиподрому посматрају се сумњичаво, а они који указују на пропусте државе проглашавају се злонамернима", навео је Пуповац. 

Посланик Домовинског покрета Ивица Кукавица бранио је публику концерта, устврдивши да су млади дошли "поклонити се вредностима онога што Хрватска јесте", те поручио:

"Ако Туђману и Рачану није био споран ХОС, песме и поздрави, зашто је нама данас спорно", преноси хрватски портал 24сата..

Председник Сабора Гордан Јандроковић 2020. дао је опомену Мостовом посланику Мири Буљу управо због изговарања поздрава

"За дом спремни" у парламенту, што је изазвало додатне критике због очите недоследности у данашњој ситуацији.

Ова расправа показала је да тема поздрава "За дом спремни" и даље дубоко дели хрватску политичку сцену, а изостанак јасног и недвосмисленог става председника Сабора изазвао је додатне спорове о односу државе према наслеђу НДХ и порукама које шаље јавности и међународној заједници.

Међутим, Уставни суд је у марту 2020. објавио саопштење у којем је рекао да поздрав "За дом спремни“ није у складу с Уставом Републике Хрватске, јер представља симбол усташког режима НДХ – режима који је био тоталитаран, расистички и фашистички. Уставни суд је такође навео да се тај поздрав не може оправдавати чак ни у околностима Домовинског рата, у којем су га користиле неке јединице ХОС-а.

(Тањуг) Фото: Тањуг/Хина

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

..

08.07.2025 14:35

Не зна се ко је лудји...они, ми, мада једино видим да су Босњаци изгледа најнормалнији.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Спремају

08.07.2025 14:39

Се за поправни дом.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ПАРТИЗАН

08.07.2025 14:41

ЈЕДНОМ УСТАСЕ УВУЈЕК УСТАСЕ ЕУ ДЕМОКРАТИЈА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нови Јорк

08.07.2025 14:47

Жалосно. Ни одлазак Европи вас није ни образовао ни цивилизовао. Остали сте исти крвожеди , пуни мржње и унутрашње несреће и депресије. Мрзећи другога не решава унутрашњи мир док год не седеш са собом и раскрстиш разлоге и коначно нађеш пут ка унутрашњем миру.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ана Марија

08.07.2025 14:49

Тај јадник није спреман ни за руцак који це му мамица данас радити,а тек за несто висе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Европски Пут

08.07.2025 15:33

Браво за храброг гласноговорника - тако се сире европске вриједности !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ненад-Нострадамус

08.07.2025 16:06

А ста је проблем сто људи воле своју дрзаву.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дилема

08.07.2025 16:13

Можда неки раде у старачком дому, па пре посла их главни пита јесу ли спремни за дом и они сви у глас да су спремни. Дечки, так логично, не?

ОДГОВОРИТЕ