Илегални ИПТВ сервиси наносе милионску штету друштву

Асоцијација кабловских оператера и дистрибутера мрежних услуга БиХ (АКОП БиХ) налази потребним да упозна јавност са чињеницом да је нелегално пружање ИПТВ услуга у Босни и Херцеговини у сталном порасту, чиме се наноси штета јавним буџетима, те независним креативним и културним индустријама од цца 11,5 милиона КМ годишње.

Босна и Херцеговина 18.02.2026 | 15:24
Илегални ИПТВ сервиси наносе милионску штету друштву

На тржишту БиХ дјелује неколико стотина нелегалних пружалаца ИПТВ услуга, који се углавном оглашавају путем интернета и друштвених мрежа, и који нису регистровани пословни субјекти, не посједују дозволе, не плаћају порезе, нити плаћају накнаде власницима ауторских права што представља казнено дјело.

Нелегални пружаоци ИПТВ садржаја стварају озбиљну нелојалну конкуренцију оператерима, угрожавају креативну индустрију и обесхрабрују улагања у тржиште електронских комуникација.

У прилог томе треба истаћи да су домаћи оператери у посљедњих десет година у БиХ тржиште инвестирали средства од неколико милијарди конвертибилних марака.

Илегалне ИПТВ услуге не наносе штету само држави, носитељима права, већ смањују улагања у спорт и културу. Илегални пружаоци ИПТВ услуга не воде рачуна о заштити личних података својих корисницка, те их тако излажу преварама и кибернетичким пријетњама као што су малициозни софтвери, крађа идентитета и сл.

Огромне економске посљедице

Према релевантним европским истраживањима, процјењује се да 4,5 посто популације ЕУ користи нелегалне ИПТВ услуге,  при чему расте број посјета пиратским ИПТВ страницама око 10% годишње.

Сходно овим истраживањима АКОП процјењује да нелегалне ИПТВ услуге у БиХ користи око 120.000 корисника. Као посљедица тога, легални пружаоци ТВ услуге губе цца 36,5 милиона КМ прихода годишње, од којег износа је пропуштена наплата пореза цца 10 милиона КМ и накнада колективним организацијама од 1,5 милион КМ годишње.

Угледати се на окружење - акције СТОП ПИРАТСТВУ

Примјери из Европске уније и окружења показују да су полицијске и правосудне акције против нелегалних ИПТВ сервиса, у циљу заштите интереса друштва, корисника и оператера, све учесталије и све координисаније.

Ове операције су координисане од стране Еуропола, Еуројуста и националних полицијских тијела и довеле су до затварања великих мрежа илегалних ИПТВ сервиса, запљене опреме, идентификовања осумњичених и блокирања домена и сервера.

Акција под назовом Оператион Сwитцх Офф у 2026. години која је спроведена непосредно пред Зимске олимпијске игре у Италији, представља примјер синхронизоване међународне сарадње која може значајно да ослаби инфраструктуру и мреже нелегалних ИПТВ сервиса.

АКОП БиХ позива све надлежне институције да координисано предузму снажније мјере у сузбијању пиратских ИПТВ мрежа и тиме дају допринос БиХ на путу европских интеграција. 

(ПР) Фото: БН

Коментари / 17

Оставите коментар
Name

Саша

18.02.2026 15:42

То је највећи проблем, то што легални даваоци услуга губе милионе. Мало имају. А то што им је услуга никаква, пола програма замрачено, то их не занима.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

18.02.2026 17:45

Људи хоце утакмице да гледају,а наси оператери то не дозвољавају.

Name

перо

19.02.2026 08:36

да,а и скупо им је ,прескупо.Зивио Коди

Name

Перо

18.02.2026 16:00

Сви ови ТКЗ легални оператери реемитују отворене стране програме који су доступни на интернету и наплачују а не ставрају те програме Кога они оптужују.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Раде

18.02.2026 17:06

Дајте Људи јесте нормални? Прво политцареве фирме дјецу кумове милијарде извлаче легално перу новац граде и зграде Итд…. Цитлуцку Премиер милијарде опљачка кроз кладионице и тако цовицу финанцирају ХДЗ и моћ он их штити замислите сто се додик и Цовиц воле милијуни милијарде профит!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Инжењер

18.02.2026 17:13

Нико не прича о енормним повећањима услуга кабловских оператера сваких неколико мјесеци. А кад поскупи струја 5 КМ, то је готово смак свијета!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Овако

19.02.2026 07:54

Да али без тих оператера могу, па и ако нећу без њих ево платим ИПТВ мјесечно 10КМ. Изаберем само најповољнији интернет. А без струје не могу. Плус струја је домаћи производ свих нас. Наше ријеке се користе.

Name

Амониман

18.02.2026 17:24

Кабловска узима 50КМ мјесечно кабловска+нет а ови на црњака 80КМ за 12 мјесеци. Пустите људе да раде или спустите цијене.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Илегалци/ лопови

18.02.2026 20:26

Ови први плаћају онима који производе програм (сниматељи, глумци, новинари водитељи, сценаристи, режисери...итд) док ови други све краду, чине кривично дјело и за то узму чистих 80 КМ)

Name

Стефан

18.02.2026 20:35

цуј овог иди у м:тел ради 600км

Name

Корисник

18.02.2026 18:52

Фала Богу па има ИПТВ, само због Мтела треба да постоји, да се спријечи њихова легална пљачка грађана.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ОКО

18.02.2026 21:32

Ма све 8де најтежу грађанима,друштву.Кад ћу једном прочитати То и то иде у корист градјана а да стварно тако и буде.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Врцо

18.02.2026 23:08

Врло једноставно,спустите цијене 300% и ето,хехехе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Срам вас било

19.02.2026 00:24

Имате монопол у БиХ, ништа живо од утакмица са првенства, ватерполо, рукомет,кошарка не можемо видјети,од 01.04. поскупљујете..фуј

ОДГОВОРИТЕ
Name

Херцеговац

19.02.2026 07:43

И Ђокица је крао и продавао интернет па постао министар! Значи да је то потпуно легално кад ова морална громада то ради!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гире

19.02.2026 08:40

Они народ виде као стоку која служи само да плаћа порез. За то вријеме, они дижу себи плате и дижу стандард, а инфраструктура, путеви, старе зграде изгледају као у некој земљи источног блока из раних 70-тих. Онај трамвај у Сарајеву је био још у доба Шерлока Холмса. Гушите слободу говора и медија како би само гледали оног који искаче сваки дан као чупавац из кутије, а неке медије који критикују власт, гледамо као илегалци. Да то не раде, ја неби ни знао за ИПТВ. Ови легални као купују емисије и преносе, једино ми није јасно што нам врте исте серије и старе филмове већ 30 година. Јесмо стока, шта ли?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хахаха

19.02.2026 12:30

Чуј стоп пиратству а да нема пиратерије пола спортских и филмских садржаја не би било доступно у БиХ, треба да плаћамо мутаву РТВ претплату за мутави РТрс и полумртвог дегенерика од коментатора Зорана Шуку који на утакмицама ни играче не зна набројати. Све вас треба позатварати, од ртрс и бхт преко рак-а и осталих лоповских агенција које сједе и примају паре за свој нерад. Марш багро.

ОДГОВОРИТЕ