Сердарову богатство, а РиТЕ Угљевику минус од 40 милиона

– Славодобитне тврдње из Владе Републике Српске да ће давањем 240 милиона марака руском олигарху Рашиду Сердарову за његову фирму „Цомсар Енергy РС“ бити стабилизован рад Рудника и Термоелектране Угљевик у потпуности су пале у воду, јер РиТЕ Угљевик ове и наредне године планира губитак од скоро 40 милиона марака, открива ЦАПИТАЛ.

Република Српска 08.07.2026 | 12:48
Сердарову богатство, а РиТЕ Угљевику минус од 40 милиона

План пословања РиТЕ Угљевик за период 2026-2028. година у потпуности демантује тврдње из Владе да је управо за потребе овог јавног предузећа купљена фирма руског олигарха која је посједовала концесију за, како се тврдило, богато експлоатационо поље „Угљевик исток 2“.

Умјесто стајања на зелену грану, РиТЕ Угљевик ове године планира пословни губитак од 6,6 милиона, а идуће године од чак 33,1 милион марака. То показује консолидовани план пословања за трогодишњи период у чијем посједу је ЦАПИТАЛ.

При томе није јасно како ће РиТЕ овогодишњи губитак свести на планираних 6,6 милиона с обзиром на то да је према званичним подацима у првом кварталу ове године пријавио минус од чак 35,8 милиона марака, што је за скоро осам милиона марака више него у цијелој прошлој години коју је завршио у минусу од око 28 милиона марака.

Да је Влада од Рашида Сердарова купила мачка у џаку и да апсолутно није јасно зашто му је дато 240 милиона КМ показују детаљи из Плана пословања за период 2026.-2028. година.

Према том плану, РиТЕ Угљевик у наведеном периоду мора да уради допунски рударски пројекат за „Угљевик Исток 2“, Студију економске оправданости експлоатације угља на том лежишту, као и Студију о процјени утицаја експлоатације угља на том лежишту на животну средину.

С обзиром на то, поставља се питање на основу чега је оцијењено да „Цомсар Енергy РС“ вриједи 240 милиона, ако тек треба да се ради Студија економске оправданости експлоатације угља на лежишту Угљевик Исток 2.

„У циљу омогућавања несметаног извођења пројектованих рударских радова неопходно је вршити поступак експропријације некретнина, а у складу са приоритетима и плановима које доставља Радна јединица ‘Рудник'“, наводи се у Плану пословања, чиме се и из тог угла поставља питање шта је купљено од руског олигарха, ако Република Српска тек мора да врши експропријацију некретнина за потребе експлоатације угља на лежишту за које је дато 240 милиона КМ.

Када је у питању планирани минус у овој и наредној години од скоро 40 милиона КМ, прецизира се да основни узрок за планирање негативног резултата пословања представља недовољан планирани обим производње електричне енергије у 2026. години.

Поред тога, признаје се и да је Споразум са Електрогосподарством Словеније којим је стављена тачка на причу о 1,3 милијарде КМ тешкој арбитражи у Вашингтону, а која је висила над главом РиТЕ „Угљевик“, неповољан по РиТЕ Угљевик.

Тим Споразумом РиТЕ се обавезала да ће све док ради трећину произведене струје испоручивати Словенцима, а сада се каже да „један од узрока планираног негативног резултата представља и ниска уговорена продајна цијена електричне енергије проистекла из Споразума са ЕГС-ом у износу од 109,52 КМ/Мwх“.

„При постојећем обиму производње и наведеним продајним цијенама електричне енергије предузеће не може обезбиједити потребан приход од продаје електричне енергије за покриће трошкова пословања и обезбеђење позитивног резултата пословања. Негативан резултат пословања је планиран и у 2027. години у висини од 33,1 милион када је планиран капитални ремонт од 120 дана“, наводи се у Плану пословања и каже да се у 2028. години планира добитак од 9,2 милиона КМ.

Поред навода из Плана пословања, наш саговорник одлично упућен у рад овог јавног предузећа из система Електропривреде РС каже да је главни кривац за скоро потпуни крах овог јавног предузећа искључиво политика.

„Тешко стање у РиТЕ Угљевик годинама уназад је прикривано и гурано под тепих. Прекомјеран број радника је производ предизборног запошљавања и гомилања непотребне радне снаге“, тврди наш извор из РиТЕ Угљевик.

Он објашњава да је својевремено за потребе предизборне кампање осмишљен пројекат познат као „родитељ за дијете“.

„То је подразумијевало да се умјесто родитеља који би напустио РиТЕ или отишао у пензију било запослено његово дијете. То дјелује хумано, али резултат је да је умјесто нпр. возача дампера или производног радника био запослен правник или ИТ стручњак. То је довело до тога да фали производних радника, а да правника и ИТ стручњака има напретек“, објашњава наш извор.

Он на крају истиче да у овом предузећу, као и у цијелом систему Електропривреде РС има превише запослених које је на посао довела политика и који своју плату не зарађују, већ примају, али које због страначких веза и политичких разлога нико не може да отпусти.

(<спан стyле="фонт-фамилy: 'ариал блацк', санс-сериф;"><стронг>Цапитал) Фото: Цапитал

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Веки

08.07.2026 13:33

Читај :Додику и банди богатство а РИТЕ Угљевик и народу сиромаштво. Ово се зове,, народна власт,, за гроб им се не знало...

ОДГОВОРИТЕ