Sekretar njemačke vlade: Treba nastaviti sankcije Dodiku

Njemačka mora nastaviti politiku sankcija protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske jer želi podijeliti BiH, rekao je Ginter Kirhbaum, državni sekretar Vlade Njemačke na raspravi u Bundestagu o produženju angažovanja naoružanih njemačkih vojnika u misiji EUFOR Althea u BiH.

Republika Srpska 22.05.2025 | 13:28
Sekretar njemačke vlade: Treba nastaviti sankcije Dodiku

Pozvavši Bundestag da usvoji produženje mandata, on je rekao da je to važno za stabilnost Evrope i regiona, a podsjetio je i na ministricu Anu Lirman, koja je, kako je rekao, putovala u BiH, a u RS joj je zaprijećeno nasiljem.

Istakao je da Njemačka podržava evropski put BiH, ali da su potrebne reforme da do toga dođe, ne zbog Brisela ili Berina, već zbog ljudi koji u BiH žive.

Kako tvrdi, Dejtonski sporazum je bio dobro rješenje jer je zaustavio rat, ali da je produbio podjele u BiH, koje, kako tvrdi, onemogućavaju jednaka politička prava Jevrejima i Romima.

"I danas imamo škola u BiH u kojima učenici mogu da prisustvuju nastavi u zavisnosti od toga kojem entitetu pripadaju", rekao je on, vjerovatno se referišući na "dvije škole pod jednim krovom", s tim da je očigledno pogriješio kad je rekao da se učenici dijele po tome iz kojeg entiteta dolaze, umjesto da se dijele po nacionalnosti.

U svom govoru, on se negativno izrazio ne samo prema Dodiku, već i prema RS.

"Situacija je jako fragilna jer tamo postoji neki Milorad Dodik koji s svojom pratnjom u Republici Srpskoj, kako se već zove, provodi politiku podjele BiH", ustvrdio je on.

Ana Raterd, predstavnica AfD-a, je rekla da BiH nije suverena država jer njom upravlja neimenovani i neizabrani stranac, njemački državljanin Kristijan Šmit, koji, kako tvrdi, nikad nije dobio legitimaciju unutar BiH, a u stanju je da donosi ili ukida zakone ili smjenjuje izabrane funkcionere i uklanja demokratski donesene odluke.

Kako je istakla, po uzoru na Čehoslovačku, trebalo bi razmisliti o podjeli BiH u skladu s poštovanjem suverene volje svakog od naroda, te je naglasila da upravljanje izvana, i angažovanje njemačkih vojnika, ne može situaciju popraviti.

Istakla je da su svi u BiH ujedinjeni u kritici protiv Šmita, a Sead Numanović, bh. novinar, nazvao ga je "najgorim visokim predstavnikom svih vremena". Podsjetila je da mu je Dodik 2023. Zaprijetio hapšenjem ako stupi na tlo RS.

Naglasila je da Dejton nije usposavio dugoročno održivo stanje mira, a da spoljnopolitički ne može da djelujem, te da je država potpuno paralisana.  

Nils Šmid, parlamentarni državni sekretar za odbranu, je rekao da je prvo misija NATO a onda nakon nje i misija EU EUFOR Althea doprinjela tome da se nakon rata, koji je odnio sto hiljada života, nije došlo do povratka oružanih sukoba. Objasnivši kako EUFOR Althea funkcioniše, on je naglasio da je u BiH trenutno angažovano 35 od maksimalno 50 njemačkih vojnika, koji rade u dva tima za posmatranje, glavnom štabu u Sarajevu i u okviru sanitetske jedinice.

Rekao je da je najveća prijetnja BiH "secesionistička politika Milorada Dodika", i da je zato dalje vojno prisustvo EUFOR-a nužno nastaviti. On ulogu EUFOR-a vidi u prizmi podrške putu BiH ka EU, te je dodao da vlada Njemačke pomaže u tome.

Boris Mijatović iz Zelenih je rekao da je Dodik osuđen na zatvorsku kaznu zbog secesionističke politike, ali da nije uhapšen jer službe u Banjaluci izbjegavaju njegovo hapšenje, te da se Dodik nalazi u bijegu.

Dodao je da zapadni Balkan ne može više dačeka, a od novog ministra spoljnih poslova zatražio je jasan stav Vlade o politici proširenja. Prema njegovim riječima, produžetak boravka njemačkih vojnika u BiH važno je ne samo da se očuva mir i stabilnost i, kako je rekao, monopol moći države, već i da Njemačka pokaže da je spremna da se angažuje u ime UN-a, posebno u današnjem geopolitičkom kontekstu da se obezbijedi mir u evropskom susjedstu.

Dezire Beker, iz njemačke Ljevice, kritikovala je Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije da pruža podršku Dodiku i njegovim aktivnostima a Šmita da radi za sopstvene interese. Tvrdi da je Šmit izmijenio Ustav na dan izbora što je ugrozilo stabilnost BIiH. Podsjetila je da Mađarska u EUFOR-u ima svoj kontinent koja je, kako tvrdi, poslala specijalne snage u Banjaluku da pomognu Dodiku.

Peter Bejer, iz vladajućeg CDU/CSU, optužio je Rusiju da ima centralnu ulogu u destabilizaciji zemlje.

"Kremlj utiče na zemlju direktno, na različitim nivoima, politički, privredno, ali i propagandistički. Onaj ko još ne vidi destabilizaciju zapadnog Balkana koju je pokrenula ruska agresija, taj ne vidi realnost u geoplitičkoj prizmi", rekao je on.

Tvrdi da Rusija djeluje kako bi oslabila EU, a posebno kod zemalja kandidata za članstvo koje, kako naglašava, nemaju dovoljno utemeljene demokratske strukture.

"Zapadni Balkan za njih nudi otvorena vrata i zato je EUFOR Althea ne samo regionalni faktor stabilnosti već i glavna prepreka za širenje autoritarnih interesnih zona u našem regionu", naglasio je on, i dodao da je odgovornost njemačke vlade da mandat njemačkih vojnika u zemlji produži.

Jorg Cirves, iz AfD-a, je rekao da je kao njemački vojnik obavljao dužnost u tom regionu, i ističe da ni nakon 30 godina vojnog angažmana nije postignut proklamovani cilj.

"Političke institucije blokiraju etničke podjele, a djelovanje domaćih snaga sprečava međunarodni intervencionizam. Ono što njemačka vlada opisuje kao doprinos stabilnosti je status kvo koji podržava skupu vojnu misiju i međunarodno prisustvo koje delegitimiše domaće djelovanje. EUFOR se iscrpio, umjesto toga da se mandat EUFOR-u rutinski produžava, treba pronaći rješenje koje će omogućiti domaćim faktorima jer međunarodno prisustvo ne može zamijeniti nacionalni suverenitet", rekao je on, zbog čega, kako kaže, ne treba produžiti mandat njemačkih vojnika u ovoj misiji.   

Adis Ahmetović, predstavnik SPD-a, u zapaljivom govoru koji je održao iznio je nekoliko problematičnih stvari, a AfD-u je prebacio da neosuđivanjem separatizma, između ostalog "legitimiziraju masovna silovanja".

U mirnijem dijelu obraćanja, naglasio je da se, ako ne dođe do produžavanja mandata EUFOR-a dovodi u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, i navodi da je produženje mandata važno za mir, stabilnost i za evropski put BiH.

Ralf Edelhojzer iz CDU-CSU, je rekao da Njemačka neće nijemo gledati na političke blokade, te da su u zemlji i dalje vidljive posljedice rata, posebno misleći na etničke tenzije.

"Althea neće trajati vječno, ali je u ovom trenutku nenadomjestiva. Ona djeluje, stvara prostor za dijalog, i razvoj zapadnog Balkana. Treba da pošaljemo zajednički signal da Evropa stoji uz svoje susjede", naglasio je on.   

(Nezavisne)  Foto: BN

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Vrco

22.05.2025 13:37

Ja sam za dobar prijedlog da Mileta damo ovim u Rumuniji bez ikakve nadoknade,pa ja

ODGOVORITE
Name

MeNAGER

22.05.2025 13:40

Ocigledno da je onaj govor "predsjednika" u NSRS trebalo prevesti i na Njemacki jezik

ODGOVORITE
Name

+

22.05.2025 13:45

Taj put trasirate 30 godina. I DODIKA PODRŽAVATE. A NAŠU OMLADINU STE ZAROBILI U EU. OPUSTILI STE ZAJEDNO SVU B I H.

ODGOVORITE
Name

Бурле

22.05.2025 13:47

Џаба нуди све минерале, које има и које нема.

ODGOVORITE
Name

//

22.05.2025 13:47

Oduzima te nam vrijeme. TAKO I KRIMINALAC NEŠIĆ SLAVI, JER JE PAMETNIJI OD PRAVOSUĐA.

ODGOVORITE
Name

re

22.05.2025 13:49

Tako burle nosi zastavu RS na reveru sakoa narodnog, jer si sve sebi uzeo i dao svojim papcima od RS.

ODGOVORITE
Name

Mesar

22.05.2025 14:16

... a šta kaže vozač u njemačkoj vladi, to vi nama recite.

ODGOVORITE
Name

Alo

22.05.2025 14:42

Posto ste ga vi i doveli, vi ga rjesavajte, radite s njim sta hocete, .

ODGOVORITE
Name

Žarko

22.05.2025 14:56

Dodik je po godinama živote penzioner, samo je nama u Republici Srpskoj neki faktor. Treba ga penzionisati, po sili zakona, a i po zajebu naroda.

ODGOVORITE