Prof. Petrov: Naivno je misliti da će Amerika ili Rusija riješiti naše probleme
“Vraćanje na izvorni Dejton danas nije moguće. Visoki predstavnik, bonska ovlašćenja i Sud BiH nisu dejtonska kategorija ali su dugo prihvatani i postali su institucija Ustava BiH. Rešenje krize u BiH je dijalog svih strana i spremnost na konsenzus”, rekao je profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu dr Vladan Petrov u emisiji “MAT” BN tevevizije.
Republika Srpska 22.05.2025 | 21:40
- Visoki predstavnik u BiH, čije odluke smetaju vlastima u Srpskoj, ne postoji u Dejtonskom ustavu ali postoji u propratnim aktima. Iako nije ustavna, ta institucija je legalna, jer je utemeljena na Aneksu 10, a manje više je i legalna, kaže profesor Petrov.
“Bonska ovlašćenja iz 1997. godine su antidejtonska u izvornom smislu ali su dovela do uspostavljanja jednog paralelnog ustavno-političkog i ustavno-pravnog poretka koji je ipak bio prihvatan.
Kada vi visokog predstavnika, bonska ovlašćenja, a zatim i Sud BiH, koji zaista nije predviđen izvornim Dejtonskim ustavom, prihvatite u jednom dosta dugom vremenskom periodu kao legalnu i legitimnu instituciju, morate ako ništa drugo, bar računati na to da će on jednog dan postati jedna ustavna realnost. On jeste institucija Ustava BiH u jednom širom smislu, sa svim svojim više negativnim nego pozitivnim posledicama”, navodi prof. dr Petrov.
- Zato vraćanje na, kako se često kaže u Republici Srpskoj, izvorni Dejton iz decembra 1995. godine, nije moguće, ocjenjuje prof. Petrov.
“On mora biti držanje za one principe bez kojim taj Dejtonski ustav više nije Dejtonski ustav. Govorim o postojanju dva entiteta, tri konstitutivna naroda. Ne može da bude ni prihvatanja puzeće finalne centralizacije BiH. Ona mora biti složeni sistem, koja je neka tvorevina sui generis (svojevrstan, jedinstven, prim. aut.)”, objašnjava prof. Petrov.
- Komentarišući to što su se advokati predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika žalili Sudu BiH na prvostepenu presudu iako je Dodik nakon te presude kojom se kažnjava godinom dana zatvora i šestogodišnjom zabranom obavljanja dužnosti predsjednika Srpske poručio da ne priznaje presudu i da se neće žaliti sudu kojeg ne priznaje, Petrov kaže:
“Žalbeni postupak koji se sada vodim pred Sudom BiH ja vidim kao svijest o tome da se prihvatila nadležnost Suda, a ne kao ono što je rečno odmah poslije prvostepenog postupka jer postupak nije pravosnažno okončan”, rekao je prof. Petrov.
- U BiH je potreban dijalog koji će uključiti unutrašnji i međunarodni faktor, a u kojem se od jedne strane neće očekivati da učini sve da bi druga strana učinila samo nešto, smatra Petrov.
Dodaje da je naivno misliti da će Amerika ili Rusija riješiti naše probleme.
“Interes opstanka srpskog, ali i svih naroda na ovim područjima, u funkcionalnoj državnoj tvoreveni, što je drugi cilj Dejtonskog izvornog ustava. je nešto što je strateški toliko važno da praktično mora da iziskuje napore svih. To, drugim riječima, znači pristajanje na neke ustupke, personalne i neke druge, na koje prije nekoliko godina niste ni pomišljali”, ističe prod. Petrov.
- Govoreći o protestima i blokadama fakulteta u Srbiji, Petrov ističe da je to dio organzovanog plana ne od prije nekoliko mjeseci nego čak i nekoliko godina.
Dodaje da se svuda oko nas dešavaju ozbiljna tektonska pomjeranja, te da Srbija sebi ne smije da dozvoli luksuz da se okrene samo na jednu stranu.
(BN) Foto: BN
Komentari / 2
Ostavite komentarMirkan
22.05.2025 22:49Griješite profesore. Putin,oduvijek, a i Tramp odnedavno,prvo o čemu razmišljaju je Milorad Dodik tj.Republika Srpska. Ukrajina je mala maca, mada bam je ista sudbina.
ODGOVORITEZeka
22.05.2025 23:09Bolje ispitajte direktora Ugostiteljskog servisa RS Čavića bivšeg konobara kod Roguljica u Trnu odakle mu nekoliko stanova i koliko je izvukao sebi para u džep od gradnje i opremanja objekata i hotela Rajska dolina u vladništvu Vlade RS na Jahorini. Sa njim i firma Korićanac.
ODGOVORITE