SDS odlučuje: Pobjeda u jednoj koloni ili prepuštanje režimu nastavka urušavanja Srpske

Sjednica Predsjedništva Srpske demokratske stranke (SDS) biće održana danas u Banjaluci, na kojoj će se razmatrati ideja predsjednika te stranke Branka Blanuše da se svi oni koji žele da se bore protiv režima nađu u zajedničkoj koloni.

Republika Srpska 23.05.2026 | 11:43
SDS odlučuje: Pobjeda u jednoj koloni ili prepuštanje režimu nastavka urušavanja Srpske

SDS, koja je još uvijek najjača opoziciona stranka, nalazi se pred izazovom da li će predvoditi kolonu nezadovoljnih režimom ili će pokleknuti pred pojedincima u vlastitim redovima koji su protiv ukrupljavanja opozicione scene smatrajući da u borbu protiv SNSD-ove mašinerije mogu ići sami, uz podršku malih stranaka.

Većinski dio SDS-ovih funkcionera, među kojima su i tri od četiri bivša predsjendika te stranke su za ukrupljavanje opozicije koju će voditi SDS.

Protiv te ideje nije ni PDP,  druga opoziciona stranka koja je glavna poliitčka snaga sa još desetak malih stranaka u Pokretu sigurna Srpska koju predvodi banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković.

Ono što je zadnjih mjeseci vidno jeste da je utihnula opoziciona kritika protiv režima, jer se vodi "rat" unutar opozicije, gdje pojedinci ultimativno nastupaju i vode borbu o tome ko jeste pravi opozicionar, a ko to nije, kome pripada koja funkcija i ko ju je više zaslužio.

Da li će SDS imati danas snage da prevaziđe probleme unutar same stranke u kojoj su se pojedinci stavili iznad predsjednika i organa te stranke ili će podleći ucjenama onih koji bi na predstojeće izbore izašli sami sa dvije male stranke, jednom parlamentarnom i drugom ,koja je tek nastala.

"Kamen spoticanja" je lider PSS i PDP-a Draško Stanivuković, koji je zajedno sa predsjednikom SDS Brankom Blanušom, jedan od kandidata za dvije funkcije, predsjednika Republike Srpske i srpskog člana u Predsjedništvu BiH.

Stanivukovićeva popularnost i energija, očito su velika prepreka za pojedince u opoziciji, koji bi radije ostavili Milorada Dodika na vlasti u Republici Srpskoj nego išli u pobjedničku trku sa njim.

Stanivuković i njegov pokret su prihvatili SDS-ovu ponudu da formiraju zajedničku listu za NSRS i Parlament BiH, kao i mogućnost potpunog jedinstva sa SDS-om, kao najstarijom državotvornom strankom.

Očito je na SDS-u  da procijeni, hoće li povući korak ka jačanju političkih snaga koje su protiv režima ili će zbog pojedinaca ostati da tavori na poliitčkoj sceni Republike Srpske, busajući se u prsa na osnovu stare slave da su oni najzaslužniji za nastanak Republike Srpske.

Za pobjedu opozicije treba jak SDS, ali bez obzira na želje, bez kohezije sa Draškom Stanivukovićem i njegovim pokretom teško će stići do tog cilja.

(BN)

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Posmatrač

23.05.2026 11:54

Vi da ste bili prava opozicija vi bi davno srušili ovaj režim, ma poklopite se ušima kako vas nije ništa sramota

ODGOVORITE
Name

Miloš

23.05.2026 11:56

SDS treba da prigli sve one koji su za zajedništvo i jednu kolonu, a one koji nisu neka pusti da idu svojim putem.

ODGOVORITE
Name

Banjalučani

23.05.2026 11:56

Banjalučani ako ne ustanete protiv seljacina kao sto su Kaja i Pavgord i Mitrovic i lopova kao sto su Špiric , Luka Petrović , Cvijanovicka zajedno sa mužem i sinovima, Zorana Tegeltije lopova u rukavicama , iritantnih Kovačevića i Vulićke i itd da ne nabrajam njih koliko hoćete i pogledajte niko iz Banjaluke, dosli vam seljačine i pustoše državne to jest vaše pare a vi im dajete glasove , zar ste toliko glupi stavite prst na celo bar zbog vaše djece , sve ih pohapsiti i vratiti što su pokrali sve im oduzeti jer su oni vas krali godinama , dođite pameti bar vi koji ste bar polupismeni, a pismeni će to svakako uraditi ….

ODGOVORITE
Name

Nikola

23.05.2026 11:57

Blanuša bi trebao da ima malo čvršću ruku i da lupi šakom od sto. Ne može par ljudi rušiti cijeli koncept.

ODGOVORITE
Name

Doboj

23.05.2026 12:00

SDS je brend i svi opozicionari za njega se otimaju. Ali, ima i onih u SDS-u koji bi isti uništili i klali vola za kilo mesa. Ne poštoju odluke stranke i izlaze u javnost kao neke seoske strine. Zato Blanuša neke stvar mora hitno da stavi na svoje mjesto.

ODGOVORITE
Name

Stanje duha

23.05.2026 12:00

Sada je vec svima jasno da je Vukan razbio opoziciju. Bez obzira na to opozicija ima sanse da dobije izbore

ODGOVORITE