Krivična prijava neodgovornom direktoru u Gacku
Načelnik opštine Gacko Vukota Govedarica podnio je krivičnu prijavu Okružnom javnom tužilaštvu u Trebinju protiv v.d. direktora Javne ustanove „Kulturno sportski centar“ Gacko Srđe Bjelogrlića jer je u periodu od 01.01.-31.05.2026. godine stvorio obaveze veće od planiranih u Budžetu opštine odnosno ustanove u kojoj je rukovodilac jer je vršio nekontrolisana zapošljavanja.
Republika Srpska 22.06.2026 | 11:12
Na taj način v.d. direktora Bjelogrlić je prekršio Zakon o budžetskom sistemu kao i Zakon o fiskalnoj odgovornosti i pored upozorenja narušio Izjavu o fiskalnoj odgovornosti koju je i sam potpisao nakon donošenja Budžeta opštine Gacko za 2026. godinu.
Na taj način a po prijavi načenika opštine Gacko navedeno je u prijavi da postoji osnov sumnje da je Bjelogrlić počinio krivično djelo Zloupotreba odgovornog lica po osnovu Krivičnog zakonika Republike Srpske.
Da podsjetimo, načelnik opštine Gacko je 17.02.2026. godine pismenim putem upozorio sve v.d. direktore Javnih ustanova da se moraju pridržavati usvojenog Budžeta opštine za 2026. godinu te da ne smiju vršiti nekontrolisana zapošljavanja u Javnim ustanovama gdje je osnivač opština Gacko.
Načelnik Govedarica je u prijavi naveo da je v.d. direktora JU „Kulturno sportski centar“ Gacko do 31.05.2026. godine stvorio veće obaveze od planiranih za 31.416,98 KM i naveo da će ovim tempom do kraja godine taj iznos biti veći za 93.410,29 KM što je u svakom slučaju nedopustivo. Ukoliko Bjelogrlić bude nastavio sa novim zapošljavanjem krivična prijava će biti proširena u odnosu na postojeću.
Načelnik opštine ovim putem poručuje javnosti da ima saznanja da je namjera direktora Javnih ustanova, koji su inače kadrovi DNS-a, da vrše nova predizborna zapošljavanja u mjesecu julu ali i u mjesecu septembru te ovim putem upozorava da će svim direktorima Javnih ustanova biti prinuđen da podnesi Krivične prijave ukoliko se budu ponašali na neodgovoran način prema opštinskom budžetu.
Nažalost ovakav postupak je jedina moguća reakcija koja će urazumiti sve one koji su spremni da bezpogovorno izvršavaju partijska naređenja ne vodeći računa da postojeći zakoni koji su na snazi ipak nisu mrtvo slovo na papiru.
(BN)

Komentari / 0
Ostavite komentar