Sistemski riješiti pitanje odlaska i statusa ljekara

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović (SDS) objašnjava u objavi na "iks" nalogu zašto je Zakon o zaštiti međuentitetskog pojasa i njegovom proglašenju prostorom od posebnog interesa za Republiku Srpsku važan za oblast zdravstva.

Republika Srpska 23.06.2026 | 08:49
Sistemski riješiti pitanje odlaska i statusa ljekara

"Razlika u platama između zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH i Republici Srpskoj godinama usmjerava trend odlaska ljekara i medicinskog osoblja u Federaciju. Ovaj problem je posebno izražen u lokalnim zajednicama koje se nalaze uz međuentitetsku liniju razgraničenja i u neposrednoj blizini većih centara kao što su Sarajevo, Tuzla i Mostar", navodi Božović i dodaje:

"Donošenjem ovog zakona stvaramo zakonsku mogućnost da se svim zdravstvenim radnicima zaposlenim u ustanovama koje se nalaze u okviru zaštićenog područja plate uvećaju za 15 odsto. To nije samo pitanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika, već i pitanje očuvanja zdravstvenog sistema i dostupnosti zdravstvene zaštite našim građanima".

Prema njegovim riječima, međuentitetska linija dotiče 44 opštine i grada u Republici Srpskoj, a svaka od tih sredina suočava se sa specifičnim izazovima.

"Odlazak ljekara, medicinskih sestara i drugog zdravstvenog osoblja morao bi da upali sve ALARME, jer bez ljudi nema ni zdravstvenog sistema", naglašava on.

Božović kaže da mjera koju će primjenjivati Istočna Ilidža predstavlja dobar primjer i konkretan odgovor na ovaj problem, ali ona sama po sebi ne može biti sistemsko rješenje za cijelu Republiku Srpsku.

"Zato je neophodno da kroz zakonska rješenja stvorimo uslove da svi građani, bez obzira na to u kojoj lokalnoj zajednici žive, imaju jednak pristup kvalitetnoj primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti. Očuvanje zdravstvenog kadra nije trošak, već investicija u budućnost Republike Srpske", zaključio je Božović.

 

(BN)

Komentari / 17

Ostavite komentar
Name

Eee

23.06.2026 09:12

Ala. Ljudi. Dragi niko ne da trpi dodika. Oni neće. Djete da prime. U vrtić. Ako nisi u njihovoj stranci

ODGOVORITE
Name

Re

23.06.2026 09:55

Dok je alkos seranic ministar,doktori ce odlaziti.

Name

Ooo

23.06.2026 09:13

Kožarskoj Dubici u školi vuk katadzc. Prave dva. Wc. Košta. 100hiljada. Marakoa. Pa ko je ovdje lud.

ODGOVORITE
Name

Rejne

23.06.2026 09:13

Ne samo ljekara nego i ostalih radnika iz svih bransi,pa pogledajte u okruzenju svi imaju plate vece dva do tri puta a kod nas hoce da povecaju 5 posto,para ima samo nisu rasporedjena da valja politicari i sindikat zive ko bubreg u loju

ODGOVORITE
Name

bnm

23.06.2026 09:22

управо тако, остаћемо без медицинара, па ће нас ветеринари лијечити

ODGOVORITE
Name

Ehhh

23.06.2026 12:25

I treba.

Name

Nije vazno

23.06.2026 09:53

Ne treba nama zakon, treba da se dovedu kompanije u Istočno Sarajevo. Umjesto što se zemlja "dijelila" da se pravi beskonačno stanova, zemlju je trebalo dati da kompanije grade svoje centrale, oslobodi ih poreza. Pa umjesto da Istočno Sarajevo bude spavaonica, da postene centar eknomske aktivnosti. Ali valjda kad praviš poslovnu zgradu, onda je teže dobiti stan na poklon jer si pomogao projekat.

ODGOVORITE
Name

Ре

23.06.2026 10:00

Svi smo slušali kad je bila rasprava o budžetu i na red je došao budžet presjednika RS , objašnjenje je bilo da će kabinet presjednika raditi vrtiće da bi se lakše radili zbog tendera i bla bla a sad niko od ovih navodnih opoziconara po meni to i ne spominje, ovi ljudi samo gledaju sebe, gledam sad neku emisiju i sad je aktiviran opet zvučni top i sama novinarka u studiju priča priču a na licu joj se vidi da u to nevjeruje , pa svi ko realno pogleda snimak i nije potrebno biti stručnjak, onako nešto a bio sam na sletu kao djete 1985 i vježbali smo dva mjeseca da bi izveli to što je zamišljeno a pogotovo čuti onakav zvuk, samo uzeti taj aparat a tvrđeno da ni ne postoji, i to uporediti.

ODGOVORITE
Name

ре бнм

23.06.2026 10:21

народ и незаслужује да га лијече доктори,већ ветеринари,кад дозвољава да додик ради са српским народом и србима оволико уништавање и задуживање.

ODGOVORITE
Name

Re

23.06.2026 11:03

Tačno tako . Pravi komentar.

Name

Gradiska

23.06.2026 10:38

Ne samo ljekara,odlaze obrazovani i vrijedni,ostaje policija i poltroni.

ODGOVORITE
Name

Gotovo je , svi su otisli

23.06.2026 10:47

Kako ce rijesiti problem sa tehnicarima? Jedan radi na po 30 pacijenata, a nije dobro placen i da radi na samo 2.

Name

KI

23.06.2026 10:45

ovako bi izgledao istinski govor prosjecnog BH politicara na TV. : Dobro veče svim građanima,Izašao sam pred kamere da vam kažem ono što svi moji saradnici i ja znamo, ali vam namjerno prećutkujemo: izgubili smo stotine miliona evra iz Brisela jer smo mi, političari koje ste izabrali, direktno blokirali te zakone.Nismo ih usvojili jer nam ti zakoni ne odgovaraju. Evropska unija od nas traži da napravimo 'Registar stvarnih vlasnika', što znači da bismo na jednom mjestu morali javno upisati ime i prezime svakog čovjeka koji posjeduje firme u ovoj zemlji. Ako to uradimo, vi biste vrlo lako saznali koji ministri, direktori i kumovi stvarno stoje iza novih zgrada, građevinskih firmi i tendera preko kojih izvlačimo vaš novac. Nama ta transparentnost ne treba, jer od nje gubimo moć i bogatstvo.Takođe, stavljeni smo na sivu listu država koje ne sprečavaju pranje novca. Zbog toga će od sutra vaše transakcije, uplate iz dijaspore i poslovanje vaših firmi sa inostranstvom biti skuplji i trajaće danima. Znamo da privreda zbog toga gubi milione, ali nama je važnije da kontrolišemo entitetske agencije i bankarski sektor kako bismo se mogli zaduživati kod domaćih banaka i isplaćivati plate našoj stranačkoj mašineriji u javnom sektoru.Sve ove priče o 'zaštiti nacionalnog dostojanstva', 'vitalnim interesima' i 'stranim urotama' koje slušate svaki dan u medijima smo izmislili. To je naš provjereni mehanizam: kad god napravimo ekonomsku katastrofu, mi podignemo nacionalne tenzije, posvađamo vas oko istorije i granica, a vi zaboravite na prazne novčanike.Svjesni smo da zbog ovoga mladi masovno odlaze u Njemačku, ali nama to zapravo odgovara. Što manje pismenih, radno sposobnih i kritičnih ljudi ostane u zemlji, to nam je lakše da vladamo onima koji zavise od budžeta i socijalne pomoći.Znamo da ste ogorčeni, ali isto tako znamo da ćete na idućim izborima ponovo glasati za nas iz straha od onih drugih. Zato se nećemo žuriti sa evropskim zakonima.Hvala vam na strpljenju i prijatno veče."

ODGOVORITE
Name

Glasajte opet

23.06.2026 11:11

Sve treba da se raspane… i treba da se ne moze ova stoka lijeciti uopste . Za koga glasate ? Za sta glasate i treba da ste u govnima.

ODGOVORITE
Name

Izrabljivacki ugovori

23.06.2026 11:11

Prvo ukinute Kolonijalne ugovore o specijalizaciji koje ljekari moraju potpisati pa tek onda govorite o tome da ostanu da rade za manje plate. U FBiH su definisali sta su sve troskovi specijalizacije, a u RS u troskove spadaju i plate i doprinosi. To znaci da platu moras da vratis 2 puta ako odlazis iz ustanove. Jednom kroz rad za vrijeme specijalizacije, a drugi put u novcu. Počnite nešto sistemski rjesavate jer su svi u regiji rijesili i to HR, SRB i FBiH.

ODGOVORITE
Name

Ma...

23.06.2026 14:46

Stvarno? Hoces da ti mi, poreski obveznici, platimo skolovanje, platu, specijalizaciju i da ti onda olaksamo da odes i ne vratis nam ulozeni novac? Tuzno je kad je ljekar bezobrazan jer se to kosi sa njegovom profesijom, ali je jos tuznije kad je glup. Naravno da trebamo platiti obrazovanje ljekarima, ali zauzvrat ti ljekari treba nas da lijece. To je taj drustveni ugovor. Ako zelis slobodu da odes, obratis se mami i tati da ti plate specijalizaciju. Njihov posao je da ti daju sve sto ti padne na pamet. Posao tvojih sugradjana je da te plate i da za taj novac s pravom ocekuju zdravstenu uslugu zauzvrat.

Name

Dr

23.06.2026 12:29

Odlaze svi pa i oni koje gore pomenuše veterinari. Koliko vidim i ostale branše gdje je potrebno visoko stručnih (namjerno ne pišem visoko obrazovanih) trpe zbog masovnog odlaska. Na kraju krajeva pošto se negodovanje i nezadovoljstvo ne čuje baš nešto gromoglasno ovaj novinski napis bez obzira što govori o egzaktnim metodama potvrđenim poraznim podacima neće promjeniti ništa. Demografska i obrazovna slika je razmjere katastrofe. Uhvatilo je već previše generacija da bi nekoliko krugova izbora to promjenilo. Statističari kažu bar 20 godina. Imamo li mi to vrijeme, ne saopštavaju.

ODGOVORITE