Povećan broj internet prevara u Istočnom Sarajevu
– Na području Istočnog Sarajeva u posljednjih godinu dana zabilježen je znatan porast prijava zloupotrebe ličnih podataka, platnih kartica i tekućih računa putem interneta, upozoravaju iz Policijske uprave Istočno Sarajevo, dok ekonomski stručnjaci i pripadnici MUP-a apeluju na građane na maksimalan oprez prilikom digitalnih transakcija.
Republika Srpska 24.07.2026 | 07:56
Prema podacima policije, najveći broj zloupotreba odnosi se na neovlašteno skidanje novca sa bankovnih kartica putem platformi za video-igre, društvenih mreža, sajtova za kupovinu i prodaju robe i usluga, te posredstvom „X bona“.
Profesor Ekonomskog fakulteta Predrag Mlinarević ističe da je na ovim prostorima neophodno podići nivo digitalne pismenosti i kulturu davanja ličnih podataka, napominjući da građani rijetko ozbiljno shvataju upozorenja banaka.
„Neoprezni smo, a digitalni prostor je otvorio brojne mogućnosti prevara koje se stalno unapređuju. Kroz edukativne kampanje građani bi trebalo da nauče šta im banka nikada ne bi tražila, kako bi na vrijeme prepoznali prevaru i odustali od kupovine. Nikada ne ostavljajte tri broja sa poleđine bankovne kartice (CVV/CVC code) i korisno je imati posebnu karticu namijenjenu isključivo za internet kupovinu“, poručio je Mlinarević.
Ekonomski analitičar Svetlana Cenić smatra da ovakav trend ne iznenađuje, podsjećajući da su građani na ovim prostorima i ranije često nasjedali na različite finansijske obmane – od tzv. „nigerijskih pisama“ do nerealnih ponuda u kladionicama.
Cenićeva upozorava da građani posebno lako nasjedaju na ponude o lažnim finansijskim ulaganjima i investicionim aplikacijama na internetu koje obećavaju brzu zaradu.
„U ekonomiji važi osnovno pravilo – sve što zvuči suviše dobro da bi bilo istinito, nije istinito, pa tako ni visoke kamate. Ljudi investiraju preko raznih aplikacija, a razmjeru prevare shvate tek kada zatraže isplatu novca. Zaneseni obećanim dobitkom, uopšte ne provjeravaju tržište kapitala niti poreze“, naglasila je Cenićeva.
Iz MUP-a Republike Srpske i ekonomski stručnjaci zajednički apeluju na građane da ne ostavljaju lične podatke na sumnjivim digitalnim platformama, da redovno kontrolišu stanje na bankovnim računima, te da u slučaju bilo kakve sumnje na prevaru odmah kontaktiraju svoju banku i blokiraju račun.
(BN)

Komentari / 0
Ostavite komentar