Концесиони уговори су углавном строго чувана тајна
Босна и Херцеговина препустила је своја природна богатства концесионарима који их без контроле експлоатишу, прикривају приходе, а према држави гомилају обавезе.
Босна и Херцеговина 06.06.2023 | 19:52
Област концесије једна је од најмање транспарентних. Поред слабе контроле, уговори су углавном тајни, а детаљи и износ концесије готово никад се не објављују. Нико не преиспитује ни податке које им достављају концесионари. Управо због бројних нелогичности и скривања информација, Транспаренсy Интернатионал БиХ направио је први регистар концесија што је, како кажу, први корак у превенцији корупције и злуоупотребе јавних ресурса.
Због бројних нерегуларности, поднесене су и прве кривичне пријаве у влади Средњобосанског кантона.
„Ми смо поднијели кривичну пријаву против одговорних јер су два министарства пропустила да раскину уговоре и да активирају мјенице и наплате значајна милионска потраживања по основу концесионих накнада. То се порпустило а нека од тих предузећа су угашена тако да је упитно колико ће се то наплатити ради се о озбиљном пропусту и тиме би требало да се позабаве надлежне институција“, каже Срђан Траљић, Транспаренсy интернатионал БиХ.
Злоупотреба концесионих уговора углавном се дешава кад су у питању природни ресурси. Центар за животну средину годинама прати проблематику концесија у Српској. Кажу да је транспарентност уговора је све мања и да немају приступ информацијама о условима, иако се концесије врше у име грађана.
"То су информације које су у власништву свих грађана располаже се ресурсима јавним добрима који су у власништву свих грађана ако власт легитимна коју су грађани изабрали дозира информације што је евидентно то је проблематично и ми користимо све правне алате и жалбе и бојим се да ћемо да дођемо и до Европског суда за људска права“, каже Реџиб Скоморац, Центар за животну средину БЛ.
Док бројни концесионари гомилају дугове, власт упорно крије податке и зато је неопходна реформа у овој области и усклађивање законских оквира на свим нивоима власти.
"Кад је нешто јавно и транспарандно је не само гаранција да неће бити криминала него гаранција квалитета. Све мора да се ради легално посебно имајући у виду да су у питању ресурси РС који су непроцјењиве вриједности који су свих нас и са којима се заиста мора пажљиво радити“, каже Мирна Савић Бањац, посланик ПДП у НС РС.
Према извјештају о извршењу буџета свих нивоа власти, у Босни и Херцеговини у протеклој години наплаћено је око 125 милиона марака прихода од 735 концесија и 528 концесионара. Међутим, тај износ није коначан јер бројни органи су доставили непотпуне податке или их уопште нису доставили.
(БН) Фото: Илустрација
Коментари / 10
Оставите коментарКо је убио Давид-а?
06.06.2023 23:02Појео вук магарца!
ОДГОВОРИТЕЛола
06.06.2023 23:25Сто се грбо роди вријеме не исправи
ОДГОВОРИТЕИме
07.06.2023 05:41Све је то тачно али једна таква организација као што је ТИ нема шта да нам прича о томе. Имамо ми Вукана и друге хвала Богу. Ови нек воде бригу о Америци, Асанжу, фетаналину, убиствима по школама итд. Америци је највећа подршка потребна. Што даље вам кућа била.
ОДГОВОРИТЕЈаффа
07.06.2023 06:14Како би другачије"елита" крала?!
ОДГОВОРИТЕИнтермецо
07.06.2023 07:07Било куда, "европски" пут свуда!
ОДГОВОРИТЕ+
07.06.2023 18:17Каква спрдња. Такве су све књиге власти СНСД у цијелој РС. Јадан овај народ са таквим издајницима. Лакше је ући у њихов КУРВАНЛУК, него у финансије Вишковићеве владе.
ОДГОВОРИТЕ+
07.06.2023 18:37ЗОРА И ВИШКОВИЋ СУ КРИВИ. ЗАР ДА НАМ ЦИК ПРЕДСЈЕДНИК крепа од глади.
ОДГОВОРИТЕ//
07.06.2023 18:39Зна он да ће његове овце ПОВИЈЕРОВАЛИ.
ОДГОВОРИТЕКРАЉ
07.06.2023 18:40КО ЛАЖЕ ДА ОН КРАДЕ. ПА ЊЕГА СУ ПОКРАЛИ. СИРОЧЕ НАШЕ.
ОДГОВОРИТЕ//
07.06.2023 20:00Влада и деценијски политичари су нула у сваком погледу. САМО НОВИНАРИ И ВУКАН СУ СПОСОБНИ ПРОНАЋИ ЊИХОВЕ ЛОПОВЛУКЕ И ХРАБРИ СУ ПА ОБИЈАВЕ.
ОДГОВОРИТЕ