Бањалука: Поштено платили станове, али немају дозволу
Зграде које нису добиле употребну дозволу, формално правно не постоје, јер се ни тај објекат ни станови, не могу уписати у земљишне књиге. Власницима ово задаје главобоље, јер станове не могу оставити насљедницима, нити заложити, како би добили хипотекарни кредит.
Република Српска 30.11.2024 | 19:47Примјер станара који су поштено платили своје станове, али употребну дозволу никада нису добили, пронашли смо у бањалучком насељу Лазарево. Марија Кнежевић и Душанка Мутић воде дугогодишњу борбу за потпуну легализацију својих станова.
„Ја сам купила стан 2017. године од човјека који је имао уговор. Зграда нема употребну дозволу. Чекамо да се то ријеши“, каже Марија Кнежевић, власница стана.
Заједно са осталим станарима, покренули су правну борбу за добијање употребне дозволе.
„Скупљали смо по 700 КМ по стану и онда је било некоилико комисија које су прегледале зграду. Гдје буду уочени недостци мораће бити уклоњени, ко нема стан по клоцрту мораће тражити геометра и тако“,објашњава Душанка Мутић
Станари подршку очекују и од Градске управе из које кажу да су упознати са овим, али и другим случајевима стамбено – пословних објеката без употребне дозволе, којих у Бањалуци има осам.
„То су све случајеви који се провлаче из ранијег периода. То су зграде које су рађене у неко друго вријеме, када је и квалитет градње можда био другачији, али и услови за добијање дозвола у смислу изведености инфраструктуре. Сада су те ствари другачије регулисане, па се инфраструктура рјешава у поступку добијања грађевинске дозволе кроз уговор инвеститора и града Бањалука.
То раније било тако. Имамо и случајеве да зграде никада нису завршене, имамо случајева да је било одступања од грађевинске дозволе и зато ти објекти не могу добити употребну дозволу“, каже Вук Вишекруна, начелника Одјељења за просторно уређење Градске управе Бањалука.
Куповина стана у изградњи увијек носи одређени ризик, али увођењем нотаријата однос између инвеститора и купаца значајно је уређен, каже директор агенције Ремаx Драган Милановић.
„Без обзира на то треба се обратити пажња на поузданост инвеститора, без обзира и на то да је у тренутку куповине све у реду. Инвеститори могу да продају стан који ће бити изграђен у наредном периоду, након добијања правоснажне грађевинске дозволе и тада већ могу да се склапају нотарски уговори. Употребна дозвола долази на крају. Имали смо случајеве да су поједини инвеститори пробијали рокове, некада је то из оправданих, а некада из неоправданих разлога. У тим ситуацијама се уговарају извјесни пенали“, каже Милановић.
Према закону, инвеститор који стави у употребу зграду без употребне дозволе, морао би прекршајно одговарати, након чега би био приморан на покретање процеса за добијање нове грађевинске дозволе, на основу које би била издата и употребна дозвола.
(БН)
Коментари / 15
Оставите коментарраде
30.11.2024 20:13И у Бијељини је тако. Многи зиве у зградама које немају ни градјевинску дозволу, а платили су све. Поред уговора имамо и потврду да смо платили све, али све је узалуд, преварени смо.
ОДГОВОРИТЕРаде
30.11.2024 20:17И у Бијељини је исто. Преварени смо, а све уредно платили јос 2003. години.
ОДГОВОРИТЕРе
30.11.2024 22:13Свеопшти хаос, ради ко шта хоће, нико ни за шта не одговара. Расуло и хапачина.
Ало
01.12.2024 06:57Ма конда је вазна та дозвола,само.град или опстина имају користи од тих такси ко и легалузација.
Беј-Беј-Ха?
30.11.2024 22:56Овако несто постоји само у БејХа!
ОДГОВОРИТЕре
01.12.2024 22:12Ста цес кад сте у ересу гласали за криминалце.
До власти је
30.11.2024 23:52Каква власт,такви и закони!!!Ово се није дешавало ни у прошлом вијеку,нити би смјело да се дешава,ни сада. Све доказује,да су "инвеститори",блиски властима,које их штите,а,можда и извлачи и дио тога новца узетог купцима на криминала начин!!!
ОДГОВОРИТЕИгор
01.12.2024 07:41Ти је због тога што се нико не хапси и осуђује. Извараш људе и правиш нову зграду за нове наивчине.
ОДГОВОРИТЕкоментар
01.12.2024 08:27пронаћете такве зграде, које преко деценије немају дозволу, а стоје преко по пута бањалучког муп-а
ОДГОВОРИТЕЈош има тога
01.12.2024 08:30Тако је и у Дервенти. Компанија Грмеч је изградила двије стамбене зграде на земљишту које је морало бити враћено приватном лицу или насљеднику. У вријеме градње 2005/2006 није имала ни грађевинску дозволу нити урбанистичку сагласност. Зато су многи станари/купци имали или имају много проблема. Некако су то, вјероватно у дослуху са корумпираним општинарима на чудан начин изгладили. Земљиште је тако отето од правих власника. Наравно ради се о старосједиоцима Дервенте.
ОДГОВОРИТЕИскрено
01.12.2024 09:52У српској је ово примјер да се постено зивјети и радити не исплати јер свједови смо корупционих афера који се воде само реда ради..
ОДГОВОРИТЕЛео
01.12.2024 10:39Тузите град и инспекцију, како неко мозе са направи толики зграду без папира. Мени су досли кад сам мјењао кров којо је био истих димензија,знаци само умјесто салонита сам ставио лим па ми јw досла инспекција а они праве зграде без папира.
ОДГОВОРИТЕИ на Палама
01.12.2024 12:20Превара и то удрузених похлепних превараната.Усељење требало бити 2020 а оно ругло јос увијек "краси " сам епицентар у Палама, сеталисте.. Променаду....
ОДГОВОРИТЕРазне манипулације свих
01.12.2024 14:14Сви умрезени,од -до,продаје -куповине земљиста, инвестирора ,затезање око непредвидјене спратности наспрам поцетка градње,измјене самог првобитног пројекта станова, ,саботазама надлезних у опстинским институцијама,банке,странацка препуцавања,итд...
Нпр.
01.12.2024 20:38Инвеститор залазе земљисте на којем је објекат (а не своју лицну имовину)да добије кредит,а од кредита улози у негдје атрактивно земљисте за градњу на друга лица ,зграда стоји не заврсена по 7 година и да се склопе уговори уз исплате последње рате,банка потразује своје....Млади брацни парови,породице подстанари и ако су требали уселити прије 5 година а цијене станова су сада толике да поред вец толиких издатака у ту куповину није могуце ни на какав нацин остварити кров над главом (плацати подстанартво и кредите за недоврсен стан је превелико оптерење)..
ОДГОВОРИТЕ