Banjaluka: Pošteno platili stanove, ali nemaju dozvolu
Zgrade koje nisu dobile upotrebnu dozvolu, formalno pravno ne postoje, jer se ni taj objekat ni stanovi, ne mogu upisati u zemljišne knjige. Vlasnicima ovo zadaje glavobolje, jer stanove ne mogu ostaviti nasljednicima, niti založiti, kako bi dobili hipotekarni kredit.
Republika Srpska 30.11.2024 | 19:47![Banjaluka: Pošteno platili stanove, ali nemaju dozvolu](https://dns2.rtvbn.com/storage/news/2024-11-30/res_1732992788_banjaluka-posteno-platili-stanove-ali-nemaju-dozvolu.png)
Primjer stanara koji su pošteno platili svoje stanove, ali upotrebnu dozvolu nikada nisu dobili, pronašli smo u banjalučkom naselju Lazarevo. Marija Knežević i Dušanka Mutić vode dugogodišnju borbu za potpunu legalizaciju svojih stanova.
„Ja sam kupila stan 2017. godine od čovjeka koji je imao ugovor. Zgrada nema upotrebnu dozvolu. Čekamo da se to riješi“, kaže Marija Knežević, vlasnica stana.
Zajedno sa ostalim stanarima, pokrenuli su pravnu borbu za dobijanje upotrebne dozvole.
„Skupljali smo po 700 KM po stanu i onda je bilo nekoiliko komisija koje su pregledale zgradu. Gdje budu uočeni nedostci moraće biti uklonjeni, ko nema stan po klocrtu moraće tražiti geometra i tako“,objašnjava Dušanka Mutić
Stanari podršku očekuju i od Gradske uprave iz koje kažu da su upoznati sa ovim, ali i drugim slučajevima stambeno – poslovnih objekata bez upotrebne dozvole, kojih u Banjaluci ima osam.
„To su sve slučajevi koji se provlače iz ranijeg perioda. To su zgrade koje su rađene u neko drugo vrijeme, kada je i kvalitet gradnje možda bio drugačiji, ali i uslovi za dobijanje dozvola u smislu izvedenosti infrastrukture. Sada su te stvari drugačije regulisane, pa se infrastruktura rješava u postupku dobijanja građevinske dozvole kroz ugovor investitora i grada Banjaluka.
To ranije bilo tako. Imamo i slučajeve da zgrade nikada nisu završene, imamo slučajeva da je bilo odstupanja od građevinske dozvole i zato ti objekti ne mogu dobiti upotrebnu dozvolu“, kaže Vuk Višekruna, načelnika Odjeljenja za prostorno uređenje Gradske uprave Banjaluka.
Kupovina stana u izgradnji uvijek nosi određeni rizik, ali uvođenjem notarijata odnos između investitora i kupaca značajno je uređen, kaže direktor agencije Remax Dragan Milanović.
„Bez obzira na to treba se obratiti pažnja na pouzdanost investitora, bez obzira i na to da je u trenutku kupovine sve u redu. Investitori mogu da prodaju stan koji će biti izgrađen u narednom periodu, nakon dobijanja pravosnažne građevinske dozvole i tada već mogu da se sklapaju notarski ugovori. Upotrebna dozvola dolazi na kraju. Imali smo slučajeve da su pojedini investitori probijali rokove, nekada je to iz opravdanih, a nekada iz neopravdanih razloga. U tim situacijama se ugovaraju izvjesni penali“, kaže Milanović.
Prema zakonu, investitor koji stavi u upotrebu zgradu bez upotrebne dozvole, morao bi prekršajno odgovarati, nakon čega bi bio primoran na pokretanje procesa za dobijanje nove građevinske dozvole, na osnovu koje bi bila izdata i upotrebna dozvola.
(BN)
Komentari / 15
Ostavite komentarrade
30.11.2024 20:13I u Bijeljini je tako. Mnogi zive u zgradama koje nemaju ni gradjevinsku dozvolu, a platili su sve. Pored ugovora imamo i potvrdu da smo platili sve, ali sve je uzalud, prevareni smo.
ODGOVORITERade
30.11.2024 20:17I u Bijeljini je isto. Prevareni smo, a sve uredno platili jos 2003. godini.
ODGOVORITERe
30.11.2024 22:13Sveopšti haos, radi ko šta hoće, niko ni za šta ne odgovara. Rasulo i hapačina.
Alo
01.12.2024 06:57Ma konda je vazna ta dozvola,samo.grad ili opstina imaju koristi od tih taksi ko i legaluzacija.
Bej-Bej-Ha?
30.11.2024 22:56Ovako nesto postoji samo u BejHa!
ODGOVORITEre
01.12.2024 22:12Sta ces kad ste u eresu glasali za kriminalce.
Do vlasti je
30.11.2024 23:52Kakva vlast,takvi i zakoni!!!Ovo se nije dešavalo ni u prošlom vijeku,niti bi smjelo da se dešava,ni sada. Sve dokazuje,da su "investitori",bliski vlastima,koje ih štite,a,možda i izvlači i dio toga novca uzetog kupcima na kriminala način!!!
ODGOVORITEIgor
01.12.2024 07:41Ti je zbog toga što se niko ne hapsi i osuđuje. Izvaraš ljude i praviš novu zgradu za nove naivčine.
ODGOVORITEkomentar
01.12.2024 08:27pronaćete takve zgrade, koje preko decenije nemaju dozvolu, a stoje preko po puta banjalučkog mup-a
ODGOVORITEJoš ima toga
01.12.2024 08:30Tako je i u Derventi. Kompanija Grmeč je izgradila dvije stambene zgrade na zemljištu koje je moralo biti vraćeno privatnom licu ili nasljedniku. U vrijeme gradnje 2005/2006 nije imala ni građevinsku dozvolu niti urbanističku saglasnost. Zato su mnogi stanari/kupci imali ili imaju mnogo problema. Nekako su to, vjerovatno u dosluhu sa korumpiranim opštinarima na čudan način izgladili. Zemljište je tako oteto od pravih vlasnika. Naravno radi se o starosjediocima Dervente.
ODGOVORITEIskreno
01.12.2024 09:52U srpskoj je ovo primjer da se posteno zivjeti i raditi ne isplati jer svjedovi smo korupcionih afera koji se vode samo reda radi..
ODGOVORITELeo
01.12.2024 10:39Tuzite grad i inspekciju, kako neko moze sa napravi toliki zgradu bez papira. Meni su dosli kad sam mjenjao krov kojo je bio istih dimenzija,znaci samo umjesto salonita sam stavio lim pa mi jw dosla inspekcija a oni prave zgrade bez papira.
ODGOVORITEI na Palama
01.12.2024 12:20Prevara i to udruzenih pohlepnih prevaranata.Useljenje trebalo biti 2020 a ono ruglo jos uvijek "krasi " sam epicentar u Palama, setaliste.. Promenadu....
ODGOVORITERazne manipulacije svih
01.12.2024 14:14Svi umrezeni,od -do,prodaje -kupovine zemljista, investirora ,zatezanje oko nepredvidjene spratnosti naspram pocetka gradnje,izmjene samog prvobitnog projekta stanova, ,sabotazama nadleznih u opstinskim institucijama,banke,stranacka prepucavanja,itd...
Npr.
01.12.2024 20:38Investitor zalaze zemljiste na kojem je objekat (a ne svoju licnu imovinu)da dobije kredit,a od kredita ulozi u negdje atraktivno zemljiste za gradnju na druga lica ,zgrada stoji ne zavrsena po 7 godina i da se sklope ugovori uz isplate poslednje rate,banka potrazuje svoje....Mladi bracni parovi,porodice podstanari i ako su trebali useliti prije 5 godina a cijene stanova su sada tolike da pored vec tolikih izdataka u tu kupovinu nije moguce ni na kakav nacin ostvariti krov nad glavom (placati podstanartvo i kredite za nedovrsen stan je preveliko opterenje)..
ODGOVORITE