Otvorena Riznica Mitropolije zvorničko-tuzlanske

U okviru manastirksog kompleksa Sveti Vasilije Ostroški u Bijeljini svečano je otvorena Riznica Mitropolije zvorničko – tuzlanske. Na zvaničnom predstavljanju crkveno – umjetničkog naslijeđa sa ove strane rijeke Drine, prisustvovao je patrijarh srpski Porfirije, te arhiepiskopi i episkopi SPC, kao i brojno svaštenstvo i monaštvo, bijeljinskog namjesništva.

Republika Srpska 30.06.2025 | 21:36
Otvorena Riznica Mitropolije zvorničko-tuzlanske

U danima Apostolskog posta, Mitropolija zvorničko-tuzlanska otvorila je vrata novoosnovane Riznice, u kojoj je izloženo njeno bogato crkveno-umjetničko naslijeđe.

Svečano otvaranje, te osvećenje muzejsko – izložbenog prostora uveličao je dolazak patrijarha srpskog Porfirija, uz prisustvo velikog broja arhijereja SPC.

Ako uzmemo u obzir da Zvorničko - tuzlanska mitropolija datira još iz srednjeg vijeka, onda se može slobodno zaključiti da se radi o jednoj od najraskošnijih muzejskih riznica u Republici Srpskoj, ali i šire. Za arhiepiskopa i mitropolita Fotija njeno zvanično otvaranje predstavlja veliki događaj za pravoslavnu zajednicu….

Ono što je posvećeno čuvano tokom vijekova u brojnim crkvenim i manastirskim arhivima, danas je predstavljeno cijelokupnoj javnosti. Riznica “Longina Zografa”, kako je nazvana umeđuvremenu, sadrži bogatu zbirku likovnih djela – ikone, slike i grafike, zatim, zbirku metala, odnosno, crkveni sasudi, te upotrebni i ukrasni predmeti, takođe je prisutna zbirka tkanine i vezova koja obuhvata liturgijske predmete i crkvenu odjeću.

U Riznici je izložena i zbirka rukopisnih starih srpskih i novijih štampanih knjiga, kao i arhiv knjiga, pisanih i štampanih dokumenata i fotografija. Cijelokupna postavka zahtjevala je detaljnu obradu, te vrijeme i stručnost.

 Uprkos brojnim ratovima i nedaćama kojima je bio izložen srpski narod sjeveroistočnog dijela BiH, od Tešnja i Dervente na zapadu pa do rijeke Drine na istoku, brojni eksponati su sačuvani, te su danas dostupni stručnjacima, ali i brojnim znatiželjnim posjetiocima.

Riznica Mitropolije zvorničko – tuzlanske je živonosno svjedočastvo koje doprinosi boljem sagledavanju uloge Srpske pravoslavne crkve i srpskog naroda na ovim prostorima.

A njenu ljepotu, širinu i značaj, najbolje ilustruju imena umjetnika iz Rusije i Ukrajine, pa sve do Venecije i Beča, koji su na području mitropolije ostavili stvaralački pečat, te ugradili sebe u duhovnom i kulturnom sadržaju pravoslavne Evrope.

 

(BN) 

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Ho

30.06.2025 22:48

Bitno je jedino da sveti srpski narod nikad nikome u Bosni nisu nanijeli nikakvog zla i da od srpske ruke niko nije stradao. Sta velis, admine, a? Kako zvucimo?

ODGOVORITE