Da li vlast provodi pripreme za izbore po osporenom Izbornom zakonu ili je ponovo trgovina na sceni?!

Više od godinu dana Republika Srpska nema članove Republičke izborne komisije. Pet od sedam članova prošle godine podnijelo je ostavke nakon poziva predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. I onda je Srpska krenula u donošenje svog zakona, Ustavni sud ga osporio, a igranka se nastavlja biranjem novih članova RIK-a uprkos vanustavnosti zakona. Da li se postepeno vrše pripreme za provođenje izbora po izbornom zakonu Srpske?

Republika Srpska 30.06.2025 | 19:37
Da li vlast provodi pripreme za izbore po osporenom Izbornom zakonu ili je ponovo trgovina na sceni?!

Komisija za izbor i imenovanje Narodne skupštine 20. juna ove godine donijela je odluku da raspiše javni konkurs za izbor Republičke izborne komisije. I to ne bi bio problem da Izborni zakon Srpske, koji je Narodna skupština usvojila 19. aprila prošle godine, nije proglašen privremeno nevažećim od strane Ustavnog suda BiH. Prema tom zakonu, ulogu CIK-a preuzela bi Republička izborna komisija što je očigledno i cilj biranja novih članova. Ipak, neki misle da sve zavisi od drugostepene presude Miloradu Dodiku.

Ako presuda bude povoljna po Dodika, možemo očekivati povlačenje iz svih planova, ali šta ako odluka suda bude nepovoljna?

„Ukoliko bude loša po Dodika da će se ići u pravcu formiranja izborne komisije i organizovanja izbora na nivou Srpske po tim pravilima koje je usvojila NS RS, a to onda znači da imamo dvovlašće da imamo i CIK i RIK i to onda nikako nije dobro i možemo doći u situaciju da imamo izabrana dva predsjednika i tu smo onda u velikom problemu“, smatra  Velizar Antić, politički analitičar.

Prema Izbornom zakonu BiH, nadležnost entitetskih komisija određuje Centralna izborna komisija. Ipak, ono što je vlastima u Srpskoj najviše zasmetalo su nametnute Šmitove izmjene državnog zakona koje predviđaju, između ostalog, uvođenje elektronskih brojača listića i video nadzor.

To znači da će se ispunjeni glasački listići skenirati što će onemogućiti falsifikovanje.

Politički analitičar Tanja Topić smatra da se izborom članova Republičke izborne komisije pokušava stvoriti rezervna situacija dok se ne sazna kakva će biti presuda Miloradu Dodiku. 

„Mislim da se to drži kao jedna vrsta održavanja te stalne tenzije ali je ona u pričuvi kao rezervni plan gdje se može izvući sa završenim pripremljenim materijalom i onda se stvar dovede pred svršen čin“, ističe Tanja Topić, politički analitičar.

Poslanici opozicije skoro na svakom zasjedanju upozoravaju nadležne na pogrešne poteze, među kojima je i ovaj sa ignorisanjem odluke Ustavnog suda BiH. To pokazuje koliko neko mora biti politički neodgovoran ili opasan za svoj narod da sprovede izbore po zakonu koji je proglašen da je antidejtonski i antiustavni, smatra narodni poslanik Tanja Vukomanović.

„To bi nas izolovalo uništilo odvojilo od svega ali ipak vjerujem da se to neće dogoditi jer smo vidjeli da je dosljednost Dodiku slaba tačka i da ima mnogo zakona koji su u Srpskoj usvojeni i nikad se nisu provodili.  Ovo je samo još jedan pucanj u prazno i neko pokazivanje zuba pred presudu kao što je bilo najavljivana i granična policija, posebni sastav policije, našeg VSTS, sad najava izbora. Koristi sve neke džokere koje ima u rukavu da pokuša nekom da zaprijeti a us tvari najviše prijeti građanima ove zemlje“, kaže Tanja Vukomanović, poslanik PDP u NS RS.

Novim Izbornim zakonom propisana su mnogo šira ovlaštenja članovima RIK-a jer su preuzete sve nadležnosti Centralne izborne komisije. Inače, zanimljivo je da predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić prošle godine nije prihvatio ostavke članova RIK-a na funkcije u tom tijelu, a koje je od članova RIK-a tražila Vlada Srpske, tako da će biti zanimljivo vidjeti da li će se vratiti stari članovi ili će biti neki novi.

(BN) 

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

BL

30.06.2025 20:11

Ma netreba se zamarati tim entitetskim protivzakonitim "zakonima".Osvrnimo se unazad samo par godina pa ćemo vidjeti da važe i važit će samo Zakoni na nivou BiH i tačka sve drugo je krivično djelo.

ODGOVORITE
Name

Re

30.06.2025 22:40

Najveći stetu imamo sami sebi. Opstruirajuci državne institucije mi ustvari dobijemo to da sami sebe blokiramo. Nije mi jasno da to nerazumije običan čovjek dok politicari samo zele nekakav populizam i skretanje pažnje sa korupcije

Name

Božo

30.06.2025 20:23

Bačena kost da se ne priča o gorecim problemima završit ce kao i sve ostale donešene odluke jednostavno mlačenje prazne slame

ODGOVORITE
Name

+

30.06.2025 21:45

Samo da se priča i njima. A ne da je Narod gladan.

ODGOVORITE
Name

To je samo

30.06.2025 23:14

Skretanjeee paznje sa gorucih problemaaa ! Izbiri bez skenera i troduple revizije bez policije partijske i papaka spavaca podmazanih do Cika!!!!!!!! Kirumpirani znaju ili u zatvire ili zadrzati vlast bez Evrope i Evropskih zakonaa! Sto duze da se operuuu preperu ozakone po svojim zakonimaaaa!

Name

Idealno

30.06.2025 23:28

A tek ce biti gladan, posle ove suse...