Политика довела образовни систем на ниске гране
Образовни систем је доведен на ниске гране због мијешања политике и у ову сферу друштва, што је недопуство. Просвјетни радници су због тога уплашени и углавом ћуте јер се боре за своју егзистенцију али су спремни да раде са дјецом и образују их за будућност. И поред много разлога за песимизам млади ипак вјерују у боље сутра“, речено је у смисији „Изазови“ БН телевизије.
Република Српска 14.02.2025 | 22:10
-Однос између ученика, професора и наставника много се промијенио се у протеклих 30 година. Неке ствари су ипак остале исте, а дио су наше образовне традиције.
„Оно што је остало исто је пренаглашеност знања као категорије образовања. Чини ми се да се и данас као и прије сврха образовања црпи у знању, а заборављамо да образовање, поред тога што је школа васпитно-образовна установа, подразумјева и усвајање вриједности, формирање ставова и развој критичког мишљења. Чини ми се да ту нема неког значајнијег помака“, каже професор филозофије Станислав Томић.
Посао просвјетних радника није лак јер су већина њих часни и поштени људи који воле свој посао, а који се данас суочавају са многим изазовима док дјецу спремају за будућност.
„Од нас се врло често тражи да будемо и социјални радници, љекари, полицајци, правници. Дођемо у ситуацију да нама треба стручна помоћ тих људи али, због тога што је јако скупо за државу да их плати да дођу у школи и раде свој посао, често смо ми принуђени да се сналазимо и консултујемо са људима из те бранше“, наводи наставник енглеског језика Славица Марковић.
- Оно што је недопустиво, а што додатно отежава просвјетарима и уништава образовни систем, јесте то што су политичке партије зариле своје канџе у један од најважнијих стубова друштва, па је и мјесто руководиоца школе, али и кадра, предмет расподјеле плијена након нечасних избора, кажу посвјетни радници.
„Они се једноставно на неким нивоима договоре коме ће која школа припасти и ту нема много могућности за одабир можда потенцијално доброг руководиоца из колектива, а да он није страначка личност.
Директор није човјек који треба да сједи у канцеларији пет сати, да обавља разговоре, прими плату и оде. Он треба да буде менаџер који ће да обезбиједи средства школи, да преговара са министарством о томе“, мишљења је професор српског језика Стојанка Ђокић.
„Стање у просвјети је забетонирано корупцијом, нерадом, незнањем, неодговорним понашањем свих руководилаца јавних институција које се баве васпитањем и образовањем. Ако се вратимо у прошлост, видјећемо колико је важан био учитељски позив, један од најхуманијих, најпоштованијих позива.
Учење дјеце да пишу, читају, уче, размишљају и да се лијепо понашају, представљао је највећи задатак и непроцјењиво задовољство за учитеља који воли свој посао“, истиче докторанд на Педагошком факултету Универзитета у Источном Сарајеву Нада Васиљевић.
Поред свих потешкоћа и изазова са којима се друштво суочава, у младим људима који јесу будућност ове земље ипак постоји непоправљиви оптимизам и нада у боље сутра.
„Ја себе видим у Републици Српској, у којој могу да употребим сво знање и подарим га Српској и свом народу. Због тога себе никад не видим преко границе него ћу остати овдје јер вјерујем у боље сутра. Вјерујем да управо моја генерација и ја можемо да допринесемо много овој држави и друштву и да су то ова држава и друштво заслужили“, поручио је студент Педагошког факултета Универзитета у Источном Сарајеву Андрија Димитрић.
(БН) Фото: БН
Коментари / 13
Оставите коментарре
14.02.2025 22:45Све срозано у Српској због лопова на власти и бурлини лични интереса у РС.
ОДГОВОРИТЕЗвекан
14.02.2025 22:55Тешко је потчињавати образовани народ. Знају то наши политичари.
ОДГОВОРИТЕЗворник
15.02.2025 03:09Баш тако! Држиш људе у незнању и лакше манипулишеш њима. Браво за коментар.
0 x 0 = 2
14.02.2025 23:16Папакланд у свем свом сјају!
ОДГОВОРИТЕНада никад не умире
14.02.2025 23:36Образовни систем нам је испод дјона назалост,а као сто неко горе реце то насим политицарима ителако одговара јер им требају овце за сисање а не паметне главе које размисљају
ОДГОВОРИТЕМарко
15.02.2025 01:22Паметни овој власти не требају. Власт их се боји јер знају да сједе на њиховим мјестима и да им ту није мјесто. Политика у просвјети је деградирала све вриједности и постала је сврха самој себи. Странке постављају полуписмене директоре који у школе доводе искључиво чланове својих партија и то је једини критеријум. Наставни кадар је уплашен и трпи притиске... нема нам помоћи. Дјеци могу поручити да уче језике и да иду одавде.
ОДГОВОРИТЕСВЕ ТАЦНО
15.02.2025 08:35Сколе постале политицки организоване са странацким директорима који имају бригу да радници и дио родитеља гласају за владајуце. Образовање и васпитање дјеце на ниским гранама а просјецне оцјене скола око 4,5. Том оцјеном се маскира низак ниво знања дјеце и задовољавају родитељи.
П
15.02.2025 02:34Није то никакво образовање. Зато и је тако човек прво треба да учи о Богу постанку претходницима историји древној вјере па тек онда занат да спреман уђе у друштво а не као будала и ракијаш
ОДГОВОРИТЕЗАСТО ЦУТИТЕ
15.02.2025 07:37Не могу да схватим да се прица о образовању а не помену куповина диплома. Купује се као на пијаци а нико ни да помене. Па како убједити дјецу да треба да уце када им тата и мама преко ноци постану академски градјани. Ви сте господо они цији је посао обесмисљен толико да би требали кукати. Прво ви своје редове морате оцистити од људи који свој потпис стављају на лазне дипломе. Има вас цасних али све мање. Све јавне установе су пуне лазних диплома, стецених преко ноци, са потписима васих колега. Легално стецене су у мањини. О томе ви треба да прицате да би се вратила вредност васе професије. Овако нам је младост озбиљно угрозена и то онај најквалитетнији део.
ОДГОВОРИТЕПријератни дипл. ецц.
15.02.2025 09:09Наше образовање никад није ваљало, чак ни у бившој СФРЈ. Ово је само заоставштина бившег образовања мало "унапријеђена".
ОДГОВОРИТЕПријератни ецц булазниш
15.02.2025 18:40Ништа пријератном школству није недостајало у смислу квалитета знања ученика и понашања како у школи тако изван ње. Наравно било је и протекције али мнооого мање и нико се тиме није хвалио као накот тајкуна сада. Није ни смио јер би од друге дјеце био изолован. Дјеца се , бар наша не рађају искварена већ их кварни родитељи тако одгајају. Него ја сам предратни ученик основне па гимназије и завршеним фармацеутским факултетом и поносна сам на своје знање и опште и стручно. ПС. мислите ли и ви као десетак познаника економиста да неко мора бити главни без обзира у којој области привреде и ванпривреде па сте ви. ти предодређени за то ?
Томак
15.02.2025 09:50Ако хоћеш да уништиш неки народ, уништи му образовни систем.
ОДГОВОРИТЕБолоња
15.02.2025 10:02Је унистила и образовни систем у ЕУ.Паметни су руси.
ОДГОВОРИТЕ