Ово су брендови који највише поскупљују након царина САД

Дионице Апплеа нагло су пале јутрос за скоро 9%, јер су улагачи реагирали на најаву царина предсједника Доналда Трампа. Овај пад представља један од највећих дневних губитака вриједности компаније од пандемијског марта 2020., бришући преко 293 милијарде долара тржишне капитализације у само неколико сати.

Свијет 03.04.2025 | 19:20
Ово су брендови који највише поскупљују након царина САД

Последице увођења царина, које је у среду изнео председник САД Доналд Трамп, индиректно ц́е осетити готово сви грађани света, укључујуц́и и саме Американце – према незваничним проценама аналитичара, годишњи трошкови домац́инстава у САД ц́е порасти између 3.100 и 4.500 евра, а неки верују и да ц́е реално повец́ање бити око 10 евра по особи.

Ипак, неки од највец́их губитника када су у питању последице тарифа које је најавио Доналд Трамп су америчке технолошке компаније. Ланци снабдевања вец́ине њих су дубоко повезани са азијским земљама јер се тамо производе делови за њихове уређаје, пише "Фајненшел тајмс".

Кина се суочава са царином од 34 одсто (поврх царине од 20 одсто коју је Трамп вец́ увео), Тајван се суочава са царином од 32 одсто, али су полупроводници тренутно изузети од царина јер су критични извозни производи.

Вијетнам и Индија, важни Аппле производни центри, суочавају се са реципрочним царинама од 46 одсто, односно 26 одсто. Осим тога, из фабрике кинеског произвођача Фокскон сваке године излазе милиони ајфона.

Због свега овога, вредност акција Аппле је пала за седам одсто, Амазона за шест одсто, а индекс Насдак за више од пет одсто јер се ослањају на Таиван Семицондуцтор Мануфацтуринг Цомпани за производњу својих врхунских чипова вештачке интелигенције. После Трампове најаве о увођењу царина, пала је и вредност акција америчких трговаца — Волмарта за седам одсто и Таргета за пет одсто.

Шта је са модним брендовима

Многи модни брендови су, након царина које су САД увеле Кину током Трамповог првог мандата, одлучиле да преселе своје пословање у Вијетнам, али ц́е нова, веома висока царина од 46 одсто на робу из те земље сада умногоме утицати на њихово пословање.

Адидас АГ и Пума СЕ у четвртак ујутру су ослабили чак 11 одсто на берзи у Франкфурту, што је наставак тренда који се синоц́ десио са Најком на њујоршкој берзи (-5 одсто).

Произвођачи патика као што су Адидас, Пума и Нике повец́али су своје ослањање на фабрике у Вијетнаму и Индонезији. Данас се скоро половина свих Нике патика и 39 одсто Адидас патика производи у Вијетнаму, према регулаторним поднесцима.

Вијетнам је највец́и добављач обуц́е за обе компаније, а производња обуц́е у тој земљи остварује више од 20 милијарди долара укупног годишњег прихода.

Ова земља је и једна од најбрже растуц́их економија у Азији — њен бруто домац́и производ је прошле године порастао за 7,1 одсто, премашивши владине пројекције. Аналитичари процењују да би Адидас и Пума вероватно морали да подигну цене за око 5 одсто широм света да би задржали тренутни ниво профитабилности, пише "Блумберг".

Схензхоу Интернатионал Гроуп Холдингс, кинески произвођач одец́е који производи производе за америчке брендове (укључујуц́и Нике), забележио је у четвртак пад акција за чак 18 одсто у Хонг Конгу, највец́и у више од три године. Најк је раније изјавио да очекује нагли пад бруто марже у овом кварталу, углавном због америчких царина на производе из Кине и Мексика.

Раст потражње за возилима

Очекује се да ц́е тарифе председника Доналда Трампа значајно повец́ати цене нових возила, а индиректно ц́е утицати на цену половних возила. "Ју-Ес-Еј тудеј" пише да се због тога многи Американци одлучују да купе аутомобил "у последњи час", пре него што поскупе.

Подаци из апликације за куповину аутомобила ЦоПилот открили су да је понуда у заступницима "значајно" опала од 23. марта, посебно за возила иностране производње. На пример, доступно је око 20 одсто мање примерака Волксваген Таоса и Цхевролет Блазера, који се производе у Мексику.

Иако ц́е Трампова најава о увођењу царина мало ко подстац́и куповину аутомобила, продавци аутомобила у САД напомињу да се они који су то вец́ размотрили сада лакше одлучују на тај корак.

Џастин Емерсон, продавац у продавници Аудија изван Феникса, приметио је да се половних аутомобили посебно брзо продају последњих недеља. Инвентар у његовој радњи, која обично има између 28 и 35 половних возила, сада је преполовљен.

Прошле године САД су увезле око осам милиона аутомобила у вредности од око 217 милијарди евра. Андерсон Ецономиц Гроуп процењује да би тарифе само за делове из Канаде и Мексика могле повец́ати трошкове за отприлике између 3.600 и 9.000 евра, у зависности од возила. Цена увоза аутомобила из других делова света могла би да буде још вец́а.

Цене алкохола 

Пиц́е, уље, драгуљи Индустрија пиц́а упозорила је на пораст цена алкохола и губитак радних места са обе стране Атлантика. Американци који су љубитељи италијанских и француских вина и британског пива и вискија први ц́е осетити разлике.

Французи су чак упозорили на могуц́и пад продаје од 20 одсто и масовна отпуштања у регионима као што је Коњак, где се француски бренди производи за извоз, углавном у САД и Кину.

Поред тога, представници америчке, канадске и мексичке индустрије алкохолних пиц́а су у заједничком саопштењу истакли да не треба заборавити да се пиц́а попут бурбона, тенеси вискија, текиле и канадског вискија „могу производити само у одређеним земљама”. Због тога би залихе могле бити угрожене, што би довело до повец́ања цена.

"Би-Би-Си" пише да би Американци могли да се суоче са повец́ањем цене популарног јаворовог сирупа, који се најчешц́е увози из Канаде, као и авокада који у 90 одсто случајева долази из Мексика.

(Јутарњи лист) Фото: Сцхреенсхот 

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

хм

03.04.2025 20:31

Не разумијем зашто се иде у пензију са 65 док стогодишњаци могу да буду предсједници , као овај суманути метузалем.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ас

03.04.2025 22:42

цовјек брине за своју дрзаву гдје нема производње та економија пропада

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гире

04.04.2025 05:58

А тако су се овде многи порадовали његовој побједи. Само Русији и Сјеверној Кореји није увео порез. Јел треба још нешто рећи. Велики ће хаос направити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цовјеце

04.04.2025 10:44

Све компаније из САД које су напустиле руско трзисте копају и ногама и рукама да се врате и из ЕУ а неким италијанским одобрено,зависи које це и да ли це моци руси то процјењују ста и како и да ли им одговара ...

Name

Нострадамус

04.04.2025 10:42

Цеститам свим обозаваоцима Доналда Трампа на изненадјењу која нам он приредјује, уз зељу да га свим силама подрзе, како би пропаст била сто брза. Не вјерујем да це доцекати крај мандата, са хаосом који производи. А тек када поцне да води праве ратове.

ОДГОВОРИТЕ