Алармантно: Егзодус професионалних возача се неће зауставити
Спољнотрговинска комора Босне и Херцеговине (СТК БиХ) у континуитету је захтијевала рјешавање и још активно дјелује и указује на важност рјешавања питања ограниченог боравка возача на територији ЕУ од максимално 90 дана у било којем раздобљу од 180 дана, као и питања дугих застоја и задржавања возила на граничним прелазима са Европском унијом (ЕУ).
Босна и Херцеговина 05.04.2025 | 11:17
Иницијативе које је Спољнотрговинска комора БиХ покретала и покреће према надлежним органима у Босни и Херцеговини и у Европској унији се морају наставити јер се ради о два кључна питања, због чијег нерјешавања имамо, не само случајеве враћања возача са хрватске границе и случајеве кажњавања возача у државама чланицама ЕУ, него и класичне депортације возача из држава чланица Европске уније. Као посљедицу, имамо све примјетнији недостатак возача и тај процес се неће зауставити, без обзира на различите кампање и покушаје промоције тог занимања – речено је Фени у СТК БиХ.
Период када смо имали тренд самоиницијативног одласка возача и тражења посла у земљама западне Европе је иза нас. Након тога је, како наводе из СТК, наступио период када домаћи превозници почињу додатно отварати и фирме у земљама чланицама Европске уније, одводећи властите или неке друге возаче из Босне и Херцеговине.
У посљедње вријеме се то питање додатно актуелизује код домаћих превозника, како због задржавања на граничним прелазима и увођење додатних правила за превознике изван ЕУ, тако и због правила боравка возача унутар ЕУ од максимално 90 дана у било којем периоду од 180 дана.
– Прецизних података о броју возача који недостају нема, осим честих изјава превозника како им недостаје један или више возача, које не могу наћи на тржишту. Како путнике, робу и репроматеријале у и из Босне и Херцеговине, у највећој мјери превозе домаћи превозници (јер због стања наше инфраструктуре и гужви на граничним прелазима, страни превозници не исказују интерес за нашим пријевозним тржиштем), јасно је да можемо доћи у позицију да нисмо у могућности одговорити на исказане потребе за обављање превоза путника или појединих роба и репроматеријала – додају из СТК.
Професионални возачи из БиХ врло лако нађу посао у земљама ЕУ-а, а у посљедње вријеме велика је потражња за возачима с тзв. АДР лиценцијом (возачи који су положили испит за превоз опасних и текућих материја).
У СТК БиХ истичу да постоји недостатак свих, па тако и ових возача.
– И поред низа покушаја да се превоз опасних материја уреди барем оквирним законом на државном нивоу, још се поступци проводе на основу прописа Републике Српске и ФБиХ, према којима је министарствима саобраћаја и министарстарствима унутрашњих послова дата надлежност за уређење подручја стручног оспособљавања, провођења испита и сертификовања у области превоза опасних материја, додали су из СТК БиХ.
Крајем марта договорена су нова правила о возачким дозволама у ЕУ која садржи бројне новости, посебно за младе возаче. Из СТК БиХ појашњавају да су Савјет Европске уније и Европски парламент заправо постигли привремени договор о ажурирању Директиве о возачким дозволама и да тек предстоји процедура усвајања.
Због тога је, напомињу из СТК БиХ, потребно сагледати коначно усаглашене одредбе којима се мијења та директива и тек онда анализирати њен могући учинак.
У СТК БиХ сматрају да најављене измјене могу имати одређени учинак у земљама чланицама Европске уније, али није реално очекивати њен значајан утицај на професионалне возаче у Босни и Херцеговини.
Једна од новина односи се на снижавање старосне границе за дозволу за возаче камиона с 21 на 18 година, а за возаче аутобуса с 24 на 21 годину због мањка професионалних возача.
– Удружења превозника СТК БиХ су упућивала иницијативе за смањење старосне границе возача, али те иницијативе нису још увијек прихваћене и реализоване. Таква одредба у Европској унији ће вјероватно имати утицаја на прилагођавање легислативе и у Босни и Херцеговини, ако не због разумијевања потреба транспортне индустрије, а онда барем због обавезе усклађивања наше легислативе са легислативом Европске уније – навели су за Фену из Спољнотрговинске коморе БиХ.
(Фена) Фото: БН
Коментари / 12
Оставите коментарре
05.04.2025 12:07Ма кога је брига за возаче, свака будале зна возити камион и обучити се за возача. Нема требају пројектанти и креатори привредног система.
ОДГОВОРИТЕМистер X
05.04.2025 13:23Одсуство возаца, у било којој привреди, је исто сто и одсуство циркулације у организму. Да од сколе имас несто висе од саторског курса за урликање, знао би то. Свака будала мозе засјести у фотељу скупстине, дрзавне фирме и министарства а за возаца теретног камиона треба имати прилицан ниво вјестине и координације.
Ре
05.04.2025 13:25Кад смо сви отишли, нека иду и они! Ко задњи изађе, нека угаси свјетло и затвори врата! Крај!
Хе Хе
05.04.2025 13:59Да баш , такви једва чекају да дођу и БИХ. Битно да ти знаш чега фали .
ре ре
05.04.2025 23:49Просли пут кад је била расправа дато је 3 године БиХ да се ријеси овај проблем али СДА ХДЗ и СНСД не бригају а народ гласа за њих па ето како сте гласали тако и добили
Бијељинац
05.04.2025 12:11Плате достојне радника,слободно вријеме,нормалан годишњи одмор,без вербалног злостављање и нико неће ићи.Ја бих се први вратио кући али да будем човјек а не роб.
ОДГОВОРИТЕРе Бјељинац
05.04.2025 13:27Е мој друже, гдје год дођеш роб си, таква нам је судбина! Није за сиротињу нигдје добро!
перо
05.04.2025 12:43сад це вам биити јос горе,а знате коме се требате захвалити...
ОДГОВОРИТЕБањалучанин
05.04.2025 12:55Шта алармантно, одлично! Ето прилике за све да се за преквалификују за возаче и ускоче у кабине одмах!
ОДГОВОРИТЕЈово коридор
05.04.2025 14:44Какви професионални возачи? Приуцени возачи …само се. У европи 5акви назови возаче сударају….плате никакве а радно вријеме никакво…две смене возе за једну пла5у….
ОДГОВОРИТЕПа ста
05.04.2025 20:06Ја не знам ста је спорно, нек газде дају плате 4-5000 марака и неце људи ици.Ако им се не исплати катанац на фирму, има ко мозе радити и мирна босна
ОДГОВОРИТЕ+
05.04.2025 20:09Људи мијењамо ову Власт. Богате се , а ми не можемо живјети..
ОДГОВОРИТЕ